АБРИКОС – КІСТОЧКОВІ КУЛЬТУРИ

Сад і город (енциклопедія)

КІСТОЧКОВІ КУЛЬТУРИ

АБРИКОС

Дуже популярна плодова культура з групи кісточкових. Плоди абрикосів використовуються свіжими, для консервування та сушіння. До складностей вирощування абрикоса належить його низька зимостійкість, короткий період спокою, через що дерево може ушкоджуватися морозами під час лютневих перепадів температури. Квіти, пуп’янки, бруньки абрикоса сильно ушкоджуються весняними заморозками. До переваг рослини належить висока посухостійкість.

Найкраще абрикос росте на родючих

грунтах з гарною структурою, легких чи середньоважких. Якщо доводиться вирощувати на карбонатних грунтах, абрикос прищеплюють на сіянці напівкультурних сортів (жерделі). Абрикос – дуже світлолюбна культура, тому при надмірному загущенні крони плодові утворення перестають плодоносити або відмирають.

Висота дерев – 5-8 м, основна маса коріння знаходиться в шарі грунту завтовшки 20-60 см, але коріння проникає в глибину до 4 м.

Розмножують абрикос щепленням на жерделі. Вік плодоносіння становить в основному 4-5 років, а період продуктивного використання дерев – 20-25 років. Більшість сортів абрикоса

є самоплідними.

При вирощуванні абрикоса в регіонах із помірним кліматом яскраво проявляється нерегулярність плодоносіння.

Для вирощування в прохолодному кліматі більше підходять сіянцеві дерева – жерделі, – які характеризуються підвищеною зимостійкістю, невимогливі до умов вирощування, але й плоди в них мають невисоку смакову якість.

Вирощувати в саду найкраще кілька сортів абрикосів, щоб підвищити їхню врожайність.

Буревісник. Дерево виведене в Криму. Сорт середньорослий, вік плодоносіння – 4 роки, урожай з молодих дерев становить близько 50 кг, а в період повного плодоносіння – до 100 кг із дерева. Середня вага плодів – 30 г, забарвлення жовтогаряче, з яскравим рум’янцем, м’якоть соковита, тверда, чудового смаку. До переваг сорту належать підвищена зимостійкість квіткових бруньок, висока посухостійкість. Сорт мало схильний до захворювань, належить до частково самоплідних.

Витривалий. Ще один сорт, виведений у Нікітському ботанічному саду. Відзначається підвищеною зимостійкістю, високою регулярною врожайністю. Середня вага плодів – 20 г, м’якоть тверда, середньосоковита, приємна на смак. Сорт належить до самоплідних.

Іскра. Сорт виведений у Криму. Дереза середньорослі, вік плодоносіння – 4 роки. У період повного плодоносіння з одного дерева одержують до 60 кг абрикосів. Середня вага плодів – 40 г, забарвлення жовтогаряче, з неяскравим рум’янцем. М’якоть дуже соковита, кисло-солодка. Сорт має підвищену зимостійкість, посухостійкість, мало схильний до захворювань.

Консервний пізній. Сорт вирощений у Криму. Дерева сильнорослі, вік плодоносіння – 4-5 років. Урожайність висока, регулярна, у період повного плодоносіння одержують 90-100 кг із дереза.

Середня вага плодів – 65 г, забарвлення жовтогаряче, з розмитим рум’янцем. М’якоть соковита, кисло-солодка, з чудовим смаком. До переваг сорту належить висока зимостійкість, невимогливість до умов вирощування, стійкість до захворювань.

Червонощокий. Один з найпоширеніших сортів, який відзначається високою врожайністю, чудовим смаком плодів, але недостатньо зимостійкий. Дерева сильнорослі, вік плодоносіння – 4 роки, урожайність у період повного плодоносіння становить 70-90 кг із дерева. Сорт належить до самоплідних.

Мелітопольський ранній. Сорт із підвищеною зимостійкістю, характеризується високою регулярною врожайністю, середня вага плодів – 35-40 г, м’якоть соковита, тверда, приємна на смак. Сорт належить до самоплідних.

Орфей. Сорт виведений у Криму. Дерева сильнорослі, вік плодоносіння – 4-5 років. У період повного плодоносіння одержують 70-90 кг із дерева. Середня вага плодів – 35 г, забарвлення ясно-жовте з неяскравим рум’янцем і дрібними червоними цяточками. М’якоть соковита, слабоволокниста. До переваг сорту належать висока зимостійкість, стійкість до захворювань. Недоліком є невисока посухостійкість.

Присадибний. Сорт виведений у Криму. Дерева середньорослі, вік плодоносіння – 4 роки. У період повного плодоносіння врожайність становить до 80-90 кг із дерева. Сорт не схильний до періодичності плодоносіння. Середня вага плодів – 35 г, забарвлення жовтогаряче, з яскравим рум’янцем. Сорт відзначається високою зимостійкістю, стійкістю бутонів і квіток до весняних заморозків, добре переносить посуху. Частково самоплідний.

Рилан. Сорт виведений у Франції. Дерева середньорослі, вік плодоносіння – 4-5 років. У період повного плодоносіння з одного дерева одержують 75 кг плодів, а максимальний урожай становить 145 кг із дерева. Середня вага плодів – 45 г, забарвлення жовте, з яскравим рожевим рум’янцем. М’якоть соковита, слабоволокниста, чудового смаку. Сорт самобезплідний, має високу зимостійкість, але погано переносить посуху. Стійкий до захворювань,

Форум. Високосамоплідний урожайний сорт. Дерева середньорослі, вік плодоносіння – 4-5 років. У період повного плодоносіння одержують 70-75 кг плодів з одного дерева. Сорт не схильний до періодичності плодоносіння. Середня вага плодів – 40 г, забарвлення жовте, з яскравим рум’янцем. М’якоть соковита, солодка, слабоволокниста. Сорт характеризується підвищеною зимостійкістю та стійкістю до захворювань.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2,50 out of 5)


АБРИКОС – КІСТОЧКОВІ КУЛЬТУРИ - Рослинництво


АБРИКОС – КІСТОЧКОВІ КУЛЬТУРИ