Тема: Абзац. Роль абзаців у тексті
Мета: формувати уявлення учнів про абзац та його оформлення на письмі; закріплювати уявлення про засоби зв’язку частин тексту; розвивати мовлення, збагачувати словниковий запас школярів; виховувати старанність під час оформлення письмових робіт.
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Ось дзвінок сигнал подав –
До роботи час настав.
Ось і ми часу не гаймо,
А урок свій починаймо.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
– Прочитайте основну частину тексту.
– Які дієслова, пов’язані за змістом дібрали до виділених іменників? (Насіннячко впало, прогрілася земля, кульбабка спалахнула.)
– Як підкреслюємо дієслова? (Двома лініями)
2. Каліграфічна хвилинка
Урок почнемо без зупинки
З каліграфічної хвилинки.
Щоб оцінка була гарна,
Треба вивести старанно
Кожну букву, кожен штрих –
Клас працює, клас притих.
Раз, два, три, чотири, п’ять
Починаємо писать.
Поглянь навколо: чарівниця-осінь
В коралах і у золоті стоїть.
Пожовкле листя і бездонна просинь,
І
– Виконайте звуко-буквений аналіз слова стоїть.
– Слово бездонна поділіть на склади для переносу.
– Поставте наголоси у словах другого речення.
– У другому реченні назвіть слова, що відповідають на питання що?.
3. Творча робота
– Розташуйте речення у такій послідовності, як відбуваються події. Запишіть текст. Підкресліть у кожному реченні слова, які виражають послідовність подій.
Почалася велика перерва. Сьогодні вони чергові. Закінчився урок читання. Діти провітрили класну кімнату і витерли дошку. У класі залишились Петрик та Іринка. Усі учні вийшли на подвір’я.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Щоб тему уроку взнати,
Треба слово розшифрувати.
Базац (абзац)
– Ми повторимо, що таке абзац, дізнаємося, як абзаци пов’язані між собою і як слід оформлювати абзаци на письмі.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота над вправою 21 (с. 13-14)
1) Читання тексту.
– Прочитайте текст.
– Про кого в ньому йдеться?
– Знайдіть опис дівчинки. Прочитайте його.
2) Словникова скарбничка.
– Поясніть значення слова ластовиння.
– Що любила Юля?
– Про що мріяла дівчинка? Яким саме художником?
– Хто такий модельєр? дизайнер?
3) Визначення теми тексту і добирання заголовка до нього.
4) Удосконалення тексту.
– Прочитайте другий абзац тексту.
– У яких реченнях потрібно замінити слово Юля словами вона, у неї?
– Для чого замінюємо слова, які повторюються?
– Запишіть удосконалений текст.
5) Звуковий аналіз слова.
Ластовиння [ластовин’:а]
6) Розвиток мовлення.
– Складіть речення зі словом ластовиння.
2. Робота над вправою 22 (с. 14)
– Прочитайте текст.
– Про кого в ньому йдеться?
– Скільки частин у тексті?
– Як написана кожна частина тексту? (З абзацу)
– Як ви думаєте, навіщо текст поділений на абзаци?
– Прочитайте перший абзац тексту. Про що в ньому йдеться?
– Прочитайте другий абзац тексту. Про що в ньому йдеться? (Про роботу продавця.)
– Прочитайте третій абзац тексту. Про що в ньому йдеться?
– Знайдіть слова, які об’єднують ці частини.
3. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 14)
– Що таке абзац?
– Як пов’язані між собою абзаци?
– Як починається кожний абзац?
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Самостійна робота (за вправою 22)
1 варіант
– Спишіть абзац тексту, у якому йдеться про роботу продавця.
– Підкресліть слово, у якому букв більше, ніж звуків. (Продавець)
2 варіант
– Спишіть абзац тексту, у якому йдеться про роботу продавця.
– Підкресліть слово, у якому звуків більше, ніж букв. (Покупкою)
2. Поділ тексту на абзаци. Робота з дидактичним матеріалом
ЧЕРЕПАХА І ЛИСИЦЯ
Прийшла стара черепаха до лисиці за вівсом. Лисиця насипала їй зерна повний мішок.
Подякувала старенька і тихенько пішла дорогою. А лисиця прорізала в мішку дірку. Поки черепаха поверталася додому, весь овес і висипався.
Незабаром овес зійшов і виріс. Хитра лисиця зібрала новий урожай. (За казкою І. Хоміна)
– Прочитайте текст.
– Як ви вважаєте, це оповідання чи казка?
– З чого це видно?
– За чим прийшла черепаха до лисиці?
– Як повелася лисиця?
– Доведіть, що і в цій казці лисиця хитра, підступна.
– Що сталося з вівсом?
– Хто зібрав урожай?
– Поділіть текст на абзаци.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– На що можна поділити текст?
– Що включає абзац?
– Як починаємо писати кожний абзац?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Стор. 15, впр. 23. Запишіть слова-назви професій, які описані в текстах вправ 21 і 22. Про які професії ви дізналися вперше? Складіть і запишіть по 2 речення про кожну професію.