Архітектура

ТЕМА 8. РОЗВИТОК НАУКИ ТА КУЛЬУРИ (1945 р. – ПОЧАТОК ХХІ СТ.)

§ 31. Образотворче мистецтво, музика, театр, кіно, архітектура, фізична культура та спорт

5. Архітектура.

Основним архітектурним напрямом у XX ст. став функціоналізм. Для нього характерний принцип, відповідно до якого архітектурну форму визначають функції, призначення будівлі. Функціоналізм дав світу нові типи житлових будинків (коридорного та галерейного типу, з квартирами у двох рівнях) з умонтованим устаткуванням і зручним для трансформації інтер’єром. Принципи функціоналізму

легко пристосовувалися до національних особливостей різних країн, 204 що зробило цей напрям інтернаціональним. У більшості міст світу з’явилися

 Архітектура

Федеріко Фелліні

 Архітектура

Сіднейська опера (Австралія). Архітектор Й. Утцон

 Архітектура

Капела Нотр-Дам дю О в м. Рошані (Франція). Архітектор Ле Корбюзьє

Нові будівлі громадського призначення, художній образ яких визначається як “скляний паралелепіпед” чи “скляна призма”, тобто будинок, який складається з геометричного металевого каркасу, заскленого з усіх

боків. Ці будинки стали своєрідною візитівкою архітектури 1950-1960-х років (наприклад, будинок ООН, готельні комплекси “Хілтон” і “Форум” у більшості європейських міст). Такі типові будинки зі скла та металу першим запропонував американець Л. Місван дер Рое.

Ще одним напрямом в архітектурі повоєнного часу стала органічна архітектура. Її ідеолог, американський архітектор Франк Ллойд Райт, проповідував зв’язок із природою, звернення до людської індивідуальності. Одним із прикладів органічної архітектури є будинок Сіднейської опери в столиці Австралії. Данський архітектор Йорг Утцон, пояснив, що на створення цієї споруди його надихнули вітрила яхт у порту м. Сіднея, а ще – храми майя та ацтеків у Мексиці.

Найвидатніший архітектор XX ст. Ле Корбюзьє (Шарль Едуар Жаннере) прагнув зблизити та поєднати кращі риси функціоналізму та органічної архітектури (житловий будинок у Марселі, капела Нотр-Дам дю О в Рошані).

У 1951 р. Ле Корбюзьє дістав можливість здійснити свою мрію: побудувати нове місто. Північний штат Пенджаб (Індія) втратив свою столицю після поділу держави в 1947 p., і архітектор отримав пропозицію спроектувати нову столицю штату – Чандігарх. Було створене велике штучне озеро, навколо якого проклали дорогу для прогулянок. Усе місто засадили деревами. Чандігарх поділений на сектори-мікрорайони широкими бульварами. Однак критики вважають, що Ле Корбюзьє не врахував у своєму проекті особливостей способу життя індусів.

Ще один усесвітньо відомий архітектор – бразилець Оскар Німейєр також дістав пропозицію збудувати місто. За його проектом у тропічних джунглях за три роки була збудована нова столиця – м. Бразиліа, офіційне відкриття якого відбулося 21 квітня 1960 р. Нині воно вважається одним із найкрасивіших міст планети.

Отже, друга половина XX ст. характеризувалася кардинальними змінами не тільки в громадському житті, а й у розвитку культури. Нові естетичні принципи, нова організація художньої реальності – такими є характерні ознаки розвитку мистецтва другої половини XX ст.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)


Архітектура - Історія


Архітектура