АУДІЮВАННЯ. ТЕМАТИЧНІ ВИПИСКИ, ТЕЗИ, ПЛАН ПОЧУТОГО

УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ

Урок 9. АУДІЮВАННЯ. ТЕМАТИЧНІ ВИПИСКИ, ТЕЗИ, ПЛАН ПОЧУТОГО

Пригадайте

– Що таке аудіювання? Які є способи аудіювання?

– Що таке тематичні виписки, тези?

316. Попрацюй те а парах або а групах. Виконайте подані завдання на вдосконалення пам’яті, умінь аналізувати почуте.

Завдання 1. Прослухайте з голосу однокласника (однокласниці) слова (словосполучення). Спробуйте відразу повторити їх, не заглядаючи до книжки.

– Обід, молоко, надія, сила, сад, світло, ніч, одяг, фізкультура, дружба.

Птах, кінь, миша, ліс, щастя, любов, перемога, фізика, помилка, стілець.

– Дорога, поле, алгебра, справедливість, мрія, страх, розум, зірка, космос.

– Теплий вечір, смачний обід, голодна дитина, сміливий вчинок, стрибки у висоту, снігова буря.

– Холодне море, зоряна ніч, швидка ходьба, батьківська хата, гарна жінка, завдання з хімії.

Завдання 2. Прослухайте три фразеологізми. Спробуйте відразу повторити два з них, які є протилежними за значенням (антонімічними).

– Як на долоні, як у тумані, як на пожежу.

– Як кіт наплакав, як камінь під гору котити, як Сірку муху з’їсти.

Як бджіл у вулику, як у кота сліз, як у тумані.

– Як дві краплі води, як баран на нові ворота, як свиня на коня.

Завдання 3. Прослухайте слова, записуючи лише початкову літеру кожного і них. Спробуйте відразу повторити слова за виписаною літерою.

Ваза, лінійка, гіпотенуза, озеро, аркуш, осел, лазер, Тернопіль, факс хокей.

Астрономія, Україна, катет, радість, село, плеєр, гімнастика, диск вода, криниця.

Завдання 4. Прослухайте пари слів, виписуючи лише перше з них. Спробуйте відразу повторити друге слово в парі, користуючись виписаним словом.

Тарілка – стакан, Високо – низько,

Коло – квадрат, далеко – близько,

Ніж – виделка, сміливий – хоробрий,

Стіл – диван, гарний – красивий,

Книжка – портфель, тепло – холодно,

Яблуко – дерево. швидко – повільно.

Завдання 5. Прослухайте слова. Спробуйте відразу замінити їх абстрактними малюнками.

Хвиля, сонце, гора, стріла, квітка, усмішка.

Дощ, парус, зірка, стіл, хмара, запитання.

Завдання 6. Прослухайте слова, записуючи власні асоціації до них (наприклад: зірка – небо). Спробуйте відразу повторити почуті слова, користуючись словами-асоціаціями.

Київ, спорт, теорема, гори, фонограма, пісня, урок, мама, вишивання, молоток.

Відеокліп, мобільник, осінь, гандбол, Юпітер, синус, море, автомобіль, радість, ніч.

Завдання 7. Прослухайте слова. Визначте “третє зайве” слово в кожному рядку. Поясніть відповідь.

Іменник, дієслово, доданок.

Оля, Андрій, Денис.

Трамвай, кінь, тролейбус.

Комбайн, автобус, скутер.

Яблуня, пшениця, гречка.

Способи аудіювання

Ознайомлювальне

Вимагає від слухача загального охоплення змісту повідомлення, уміння визначити його тему, основну думку, розрізняти елементи композиції

Вивчальне

Передбачає якнайповніше сприймання змісту повідомлення. усвідомлення деталей змісту, кожного з його елементів

Критичне

Вимагає висловлення власної думки з приводу почутого, мотивованої оцінки сприйнятого твердження, критичного осмислення сприйнятого на слух повідомлення

317.1. Прослухайте текст з голосу вчителя чи однокласника. Визначте пізнавальну цінність тексту та актуальну інформацію в почутому.

ЩО ТАКЕ МРТ?

Для обстеження центральної нервової системи, зокрема головного чи спинного мозку, і виявлення в нервовій тканині вогнищ судинного, склеротичного, інфекційного походження застосовується магнітно-резонансна терапія (МРТ). Це досить точна діагностична процедура, за допомогою якої лікар має змогу виявити патологічний процес, дізнатися про його розташування, поширення і навіть походження. Про точність методу свідчить те. що за його допомогою можна виявити навіть найменші осередки величиною до 1 мм.

Людину поміщають у спеціальну камеру, у якій створюється магнітне поле. Від напруги магнітного поля залежить точність методу. Для точнішого обстеження і діагностування вогнищ, які не можна вловити магнітно-резонансним томографом, хворому внутрішньовенно вводять контрастну речовину – магневіст. Вона посилює діагностичну точність томографа і дає змогу побачити найдрібніші вогнища. На нових установках результати обстеження можна отримати на рентгеноплівці, що дає лікарю точніше уявлення про стан хворого. Старі машини з низькою напругою магнітного поля видають результати на папері.

Показань для застосування МРТ існує дуже багато. Наприклад, МРТ головного мозку призначають, якщо є перші ознаки внутрішньочерепної гіпертензії, частий головний біль, що з часом посилюється, підозра на менінгіт, мозочкові розлади, осередково-неврологічні симптоми (двоїння в очах, обмеження гостроти зору) у поєднанні з головним болем.

Скутість у ногах під час ходіння, порушення функції тазових органів, біль невідомого походження в попереку чи грудному відділі хребта – показання для проведення МРТ спинного мозку.

 АУДІЮВАННЯ. ТЕМАТИЧНІ ВИПИСКИ, ТЕЗИ, ПЛАН ПОЧУТОГО

Обстеження на магнітно-резонансному томографі

Призначають МРТ лише після детального неврологічного огляду лікаря-невропатолога зазвичай для уточнення діагнозу або якщо у хворого з’являються певні симптоми, які лікарю важко пояснити.

В Україні МРТ почали використовувати з 1995 року. Сьогодні в Києві є близько 10 установ, де роблять таке обстеження. Наприклад, можна звернутися до Інституту нейрохірургії ім. А. П. Ромоданова АМН України, Київського міського діагностичного центру, Київської міської центральної лікарні. Тут роблять обстеження на найновішому обладнання (Із газети).

II. Виконайте подані завдання до тексту.

1. Складіть і запишіть простий план почутого.

2. З’ясуйте, якої галузі знань стосується інформація.

3. Визначте тему та основну думку тексту.

4. Визначте стиль, тип і жанр мовлення.

5. Вкажіть на характер побудови тексту (мовлення діалогічне чи монологічне).

6. Визначте елементи композиції.

7. З’ясуйте, яку основну та другорядну інформацію містить текст.

8. Запишіть терміни, які ви запам’ятали. Звірте свої записи з надрукованим. Зробіть висновок про роль термінів у викладі теми.

9. Визначте, який вид аудіювання ви використали.

10. Попрацюйте в парах. Сформулюйте і поставте один одному по дві запитання за змістом тексту. Вислухайте й оцініть відповіді.

III. Уявіть, що вам треба виступити з повідомленням на тему “Сучасні методи діагностики в медицині”. Складіть тези прослуханого тексту, які ви могли б використати під час свого виступу.

318.1. Прослухайте текст з голосу вчителя або однокласника. Випишіть ім-1 формацію про особливості вирощування 2-3 рослин, про які розповідається в тексті (на вибір).

ЗЕЛЕНИЙ ОСТРІВЕЦЬ НА КУХНІ

Пучечок зелені можна купити на базарі і в найлютіші морози. Але хіба при цьому вам не дошкуляє сумнів – а де він вирощений і чим підживлений? Отож, щоб позбутися сумніву, не витрачайте грошей і не чекайте, доки вас наздожене авітаміноз*, починайте вирощувати зелень у себе на кухні. Не дивуйтеся – на підвіконні можна виростити багатої дечого корисного.

Цибулю і часник саджають у ящики, де грунту насипано на 7-10 см, на відстані 1-2 см. Цибулю можна прилаштувати на склянку з водою так, щоб нижня частина цибулини ледь торкалася води. Ліпше вирощувати на сонячному підвіконні, поливати слід 1-2 рази на тиждень теплою водою. До речі, досвідчені городники радять тримати ці рослини не тільки на кухні, а і в спальні: вони добре дезінфікують повітря і поліпшують сон.

Кріп і петрушку саджають коренеплодами у високі ящики (15-20 см) або в горщики (для цього добре підходять літрові пакети з-під молока), насінням – на глибину 0,5 см. Для вирощування слід вибрати добре освітлене місце, найліпше кухню з вікном на південь. До того часу доки

З’являться сходи, поливати треба щодня, а пізніше – тільки тоді, коли грунт підсохне.

Листкову гірчицю висівають у ящики на глибину 0,5-1 см, а до появи паростків ящик тримають у темному місці, з появою паростків виставляють на підвіконня. Слід вибрати найсвітліше і найтепліше місце в квартирі. Рослина дуже любить воду, тому грунт мусить бути постійно зволоженим. Не слід тримати ящики на протягах.

Якщо бажаєте вирощувати лавр (наукова назва – лавр благородний), то найліпше купити в магазині горщик з цією рослиною. Лавр дуже живучий, любить світло, але не загине і в напівтіні. Поливати взимку треба помірно, але в сухому приміщенні слід скроплювати листя. Лавр добре переносить прохолодну температуру, але не нижчу нуля.

Насіння крес-салату висівають у ящики з неглибоким (5-7 см) шаром грунту. Можна в горщики для квітів. Виставляють у добре освітлене і тепле місце. Поливати слід через день-два, але не заливати водою.

Продукцію, готову для вживання, можна виростити за 20-25 Днів (Із газети).

* Авітаміноз – захворювання, зумовлене недостатністю або відсутністю того чи іншого вітаміну в раціоні або порушенням процесу їх засвоєння.

II. Визначте тему тексту, його тип і стиль мовлення. Розкажіть, що нового ви дізналися з цього висловлювання і якою інформацією можете його доповнити. Який вид аудіювання ви використали, виконуючи вправу?

319.І. Прослухайте текст з голосу вчителя або однокласника. Випишіть інформацію про українців, які вибороли звання олімпійських чемпіонів.

ІСТОРІЯ ОЛІМПІЙСЬКОГО РУХУ В УКРАЇНІ

Історія олімпійського руху в Україні розпочалася в 1952 p., коли спортсмени України у складі збірної команди Радянського Союзу вперше взяли участь в іграх XV Олімпіади в Хельсінкі. З 1952 по 1990 р. олімпійський рух в Україні розвивався та зміцнював свою позицію в житті країни. Українські атлети складали щонайменше 25 % кожної олімпійської команди СРСР. Під час ігор XXII Олімпіади 1980 р. деякі матчі футбольного турніру з великим успіхом проводилися в Києві. 22 грудня 1990 р. Перша Генеральна асамблея засновників ухвалила рішення про створення Національного олімпійського комітету (НОК) України, і ця дата є офіційною датою його створення. У вересні 1993 р. НОК України був остаточно визнаний Міжнародним олімпійським комітетом. Основні завдання НОК України – організація підготовки та участі спортсменів в Олімпійських іграх, розширення міжнародного співробітництва, популяризація масового спорту і здорового способу життя, фізичне і духовне збагачення людей.

Першим президентом НОК України був обраний олімпійський чемпіон Валерій Борзов (ігри XX Олімпіади в Мюнхені, легка атлетика, біг на 100 та 200 м).

 АУДІЮВАННЯ. ТЕМАТИЧНІ ВИПИСКИ, ТЕЗИ, ПЛАН ПОЧУТОГО

Яна Клочкова

На іграх XXVI Олімпіади в Атланті національна команда України за воювала 9 золотих, 2 срібні і 12 бронзових медалей, посівши 9-те загальнокомандне місце. Разом 959 атлетів України брали участь в Олімпійських іграх. Ними завойовано 207 золотих, 134 срібні і 139 бронзових медалей.

Українці ставали олімпійськими чемпіонами, репрезентуючи Радянський Союз і незалежну Україну.

Найтитулованішим українським олімпійським чемпіоном є Херсонська гімнастка Лариса Латинина. Вона завойовувала звання олімпійського чемпіона 9 разів і одержала загалом 18 олімпійських медалей.

За часів незалежності першим олімпійським чемпіоном стала Оксана Баюл. На літніх іграх у 1996 р. перше звання олімпійського чемпіона виграв борець класичного стилю В’ячеслав Олійник.

Найбільшу кількість разів золоті медалі олімпіад у складі збірної України вигравала “золота рибка” Яна Клочкова. Вона ставала олімпійським чемпіоном 4 рази (Із журналу).

II. Визначте тему тексту, його стиль, тил і жанр мовлення. Розкажіть, що нового ви дізналися з цього висловлювання і якою інформацією можете його доповнити,

III. Запишіть ключові фрази і слова тексту. Доберіть свій варіант заголовка.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


АУДІЮВАННЯ. ТЕМАТИЧНІ ВИПИСКИ, ТЕЗИ, ПЛАН ПОЧУТОГО - Українська мова


АУДІЮВАННЯ. ТЕМАТИЧНІ ВИПИСКИ, ТЕЗИ, ПЛАН ПОЧУТОГО