СОЦІАЛЬНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ’Я
Тема 7 БЕЗПЕКА ЩОДЕННОГО ЖИТТЯ
Урок 15 Безпечне щодення. Небезпеки повсякденного життя
На цьому уроці ви дізнаєтесь:
Про основні принципи безпечного щодення;
Про небезпеки, які найчастіше “підстерігають” вас у повсякденному житті;
Розглянете шляхи запобігання цим небезпекам.
Пригадайте
Безпека життєдіяльності – це життя і діяльність людини у взаємодії з навколишнім (природним, штучним і соціальним) середовищем в умовах, коли нічого не загрожує її життю.
Що таке щодення
Зазвичай
Поміркуйте
Подивіться на малюнок 40 і визначте, які небезпеки стосуються природного середовища,
Мал. 40. Небезпеки щодення
Небезпеки щодення
Люди здавна селилися на узліссях, біля підніжжя гір, по берегах річок і морів, у степах. Можливі повсякденні небезпеки в цих умовах – випадкові удари, поранення, укуси отруйних комах, павуків, змій і диких звірів, сонячний удар, утоплення тощо.
Облаштовуючи свій побут, людина полегшила собі життя, але при цьому виникли нові небезпеки. Так, у сільській місцевості небезпечними є глибокі криниці, пічне опалення. На вулицях міст – інтенсивний рух транспорту, відкриті каналізаційні люки, бите скло, не загороджені будівельні майданчики тощо.
Навіть у затишному помешканні людини криється безліч небезпек. Такі звичні нам блага цивілізації, як електрична мережа та електроприлади, централізоване опалення, система водопостачання, газове обладнання у разі виходу з ладу завдають чимало шкоди.
Спричинити лихо можуть медикаменти, отруйні та легкозаймисті речовини, використані не за призначенням або з порушенням правил користування ними.
Отже, людина постійно перебуває у приховано небезпечному середовищі. Як зробити своє життя безпечним? Невже потрібно відмовитись від рухливих ігор, розваг, занять спортом, походів у ліс чи гори, ніколи не користуватися електричними чи газовими приладами? Авжеж, ні!
Невід’ємною частиною вашого життя має стати дотримання правил безпеки. Це допоможе захистити ваше здоров’я і життя, здоров’я і життя інших людей, зробить безпечним ваше помешкання, робоче місце, довкілля.
Принципи безпечного щодення
Для того щоб виникла небезпечна ситуація, необхідна певна причина або умова, за якої можлива загроза стає справжньою. Дуже часто причиною виникнення небезпечної ситуації стають нерозумні дії самої людини. Наприклад, ви кудись дуже поспішаєте. Набагато швидше перебігти дорогу перед автомобілями, ніж шукати підземний перехід або чекати, поки на світлофорі біля смуг “зебри” загориться зелене світло. На жаль, чимало людей чинять саме так, опиняючись під колесами автотранспорту.
Ви можете також стати свідком небезпечної ситуації, спричиненої діями інших людей. Наприклад, ви побачили, як дитина, бавлячись сірниками, підпалила на собі одяг. Якщо не вжити негайних заходів, вона може отримати важкі опіки. (Пригадайте, що треба зробити.) Отже, ви повинні знати, чим загрожує небезпечна ситуація, як поводитися під час неї.
Прикро, коли хтось із ваших знайомих чи близьких людей зазнає травми. І ви безсилі допомогти, бо не знаєте як. А часто саме перша допомога може врятувати людині життя. Тож кожна людина має володіти найпростішими навичками надання першої невідкладної допомоги.
Поміркуйте
Роздивіться малюнок 41. Які небезпеки можливі в цих ситуаціях?
Мал. 41
Безпека найближчого довкілля
Чи звертали ви увагу на те, як у вашому помешканні розташовані меблі, предмети побуту, де розміщені електричні та газові прилади? В якому вони стані? Де і як зберігаються засоби побутової хімії?
Запам’ятайте
Постійно стежте за тим, щоб на проході не стояла прасувальна дошка з увімкненою праскою.
Підлога може бути дуже слизькою, особливо щойно помита.
На доріжках легко послизнутися під час бігу.
Будьте обережні у ванній кімнаті. Дно ванни та її стінки дуже слизькі від води та мила. Будьте особливо уважні, стаючи на гумовий килимок мокрими ногами.
Перш ніж почати митися у ванні або під душем, перевірте рукою, чи не надто гаряча вода. Відкриваючи воду, спочатку відкручуйте кран з холодною водою і поступово додавайте гарячу.
Не грайтеся із сірниками та запальничками.
Не сидіть близько біля запаленої печі або каміна, з вогню може вилетіти жаринка.
Якщо у вашому будинку пічне опалення, то, лягаючи спати, слід загасити піч і відкрити заслінку димаря.
Проходячи повз кухонну плиту, стежте за тим, аби не зачепитися за ручку каструлі або сковороди. Каструлі та сковороди, які стоять на вогні, треба закривати кришками, щоб на вас не потрапили гарячі бризки.
Не піднімайте самостійно велику каструлю з окропом. Її можна не втримати в руках та обпектися.
Обережно поводьтеся з гострими та ріжучими предметами побуту (ножами, виделками, в’язальними спицями).
Поміркуйте
До яких неприємних наслідків може призвести кожна із зазначених вище ситуацій, якщо не виконувати цих настанов? Запропонуйте шляхи запобігання кожній з цих ситуацій.
ЯК БУТИ
Запобігти небезпекам повсякденного життя вам допоможуть знання основних принципів безпеки щодення.
Насамперед ви повинні знати:
– як не допустити небезпечної ситуації, тобто основні причини або умови її виникнення;
– ознаки небезпеки і можливі її наслідки для здоров’я та життя людини;
– як діяти у небезпечній ситуації, що вже сталася, як захистити себе від її впливу;
– як допомогти людині, що потрапила в біду.
Доведіть, що ви знаєте
1. Що таке безпека життєдіяльності?
2. Що необхідно зробити для того, аби запобігти небезпекам, які можуть загрожувати вашому помешканню?
3. Змоделюйте ситуацію, до якої можна застосувати основні принципи щодення.
Домашнє задания Складіть план, за яким навчатимете молодших школярів запобігати небезпекам повсякденного життя.