Будова і функції м’язів голови і тулуба

Відповіді на питання до екзамену з курсу Основи біології та генетики

Будова і функції м’язів голови і тулуба.

М’язи голови

М’язи голови (musculi capitis) за функцією поділяють на м’язи очного яблука, язика та піднебіння, а також підпотиличні, жувальні і м’язи лиця. Серед м’язів голови виділяють жувальні та мімічні.

До жувальних м’язам відносяться вискові, жувальні, крилоподібні. Жувальні м’язи підіймають нижню щелепу і рухають її вперед, назад або вбоки, здійснюючи акт жування. Жувальні м’язи представлені чотирма

парами сильних м’язів, спільним для яких є те, що вони починаються на кістках черепа, а закінчуються на різних ділянках нижньої щелепи (власне жувальні, скроневі тощо). Під час скорочення вони підіймають нижню щелепу і рухають її вперед, назад або в боки, що забезпечує перетирання їжі зубами.

Мімічні м’язи прикріплюються до шкіри обличчя і при скороченні переміщують окремі ділянки шкіри, надаючи відповідний вираз обличчю, тобто зумовлюють міміку. До мімічних м’язів належать колові м’язи очей і рота. Мімічні м’язи – це тонкі м’язові пучки, які одним своїм кінцем прикріплюються

до кісток черепа, а другим вплітаються в шкіру, деякі вплітаються в шкіру обома кінцями (колові м’язи рота і ока). Скорочення мімічних м’язів зумовлює зміщення шкіри, що визначає міміку обличчя. Прояв складних відчуттів – радощів, презирства, горя, подиву, болю тощо – визначається численними комбінаціями скорочень мімічних м’язів. Найбільшими мімічними м’язами є лобовий, щічний, колові м’язи рота і очей, надчерепний та ін.

М’язи тулуба

М’язи тулуба поділяють на м’язи грудей, спини, живота. М’язи грудей поділяють на м’язи грудей, що належать до плечового поясу і верхніх кінцівок (великий і малий грудні м’язи, підключичний та ін.), і власне грудні м’язи (зовнішні й внутрішні міжреберні м’язи). Великий і малий грудні м’язи здійснюють рухи верхніх кінцівок. Зовнішні й внутрішні міжреберні м’язи беруть участь у дихальних рухах. Зовнішні міжреберні м’язи підіймають ребра (вдих), а внутрішні – опускають їх (видих).

М’язи спини поділяють на поверхневі й глибокі. Поверхневі м’язи спини (трапецієподібний, найширший) рухають лопатки, шию, голову, плече і опускають руки вниз. Глибокі м’язи (ромбоподібні, верхній і нижній зубчасті) рухають лопатки, підіймають і опускають ребра під час дихання. М’яз – випрямляч хребта підтримує тіло у вертикальному положенні, розгинає спину.

М’язи живота беруть участь в утворенні передньої й бічних стінок черевної порожнини. Прямі м’язи живота згинають тулуб уперед. Косі м’язи живота нахиляють хребет у боки. М’язи живота утворюють черевний прес, який сприяє утриманню органів порожнини в нормальному положенні.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Будова і функції м’язів голови і тулуба - Довідник з біології


Будова і функції м’язів голови і тулуба