БУДОВА ПОВЕРХНІ. ЛІД АНТАРКТИДИ, ПІДЛІДНИЙ РЕЛЬЄФ. КЛІМАТИЧНІ УМОВИ. АНТАРКТИДА

Розділ II

МАТЕРИКИ

Урок № 40

Тема. БУДОВА ПОВЕРХНІ. ЛІД АНТАРКТИДИ, ПІДЛІДНИЙ РЕЛЬЄФ. КЛІМАТИЧНІ УМОВИ. АНТАРКТИДА – НАЙХОЛОДНІШИЙ МАТЕРИК ЗЕМЛІ.

РОСЛИННІСТЬ І ТВАРИННИЙ СВІТ. ПРИРОДНІ БАГАТСТВА АНТАРКТИДИ, ПРОБЛЕМИ ЇХ ВИКОРИСТАННЯ

Мета: сформувати в учнів систему знань про природу Антарктиди; систематизувати поняття учнів про особливості рельєфу материка; підвести учнів до розуміння унікальності антарктичної природи та необхідності ощадливого ставлення до неї, удосконалювати навички роботи з підручником,

картами атласу, додатковими джерелами географічних знань, розвивати навички моделювання, узагальнення, виховувати повагу до думки інших.

Обладнання: карта Антарктиди, картини природи материка, підручники, атласи.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Опорні та базові поняття: горотворення, рельєф, клімат, рослинний і тваринний світ, льодовиковий та підлідний рельєф, екологічні проблеми, раціональне природокористування, антарктична оаза.

Географічна номенклатура: Антарктична платформа, Трансантарктичний хребет, вулкан Еребус, півострів Росса, острів Маккуорі.

ЗМІСТ УРОКУ

I.

Організаційний момент

Визначення мети і завдань уроку. Визначення готовності учнів до уроку.

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

1. Прийом “Географічна розминка”

– Схарактеризуйте географічне положення Антарктиди.

– Чому Антарктиду було відкрито пізніше за інші материки?

– Що таке Антарктика?

2. Прийом “Лови помилку”

Учні по черзі виходять до карти, показують географічний об’єкт, дають його характеристику одним реченням, навмисне припустившися помилки. Інші учні в класі повинні виправити цю помилку.

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

Прийом “Здивую всіх”

Учитель. На попередньому уроці ви дізналися про тривалу складну історію відкриття та дослідження Антарктиди. Але мало хто з вас знає, що колись давно Антарктида не була материком холоду, бо лежала у більш теплих широтах. Про це свідчать знайдені в її надрах залишки організмів, що мешкали в теплому вологому кліматі. “Мандрування” Антарктиди, за теорією літосферних плит, закінчилося за Полярним колом. І природа материка стала зовсім іншою…

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Учитель. Які причини обумовили своєрідність антарктичного клімату? Головна з них – вічний холод: замала кількість сонячного тепла, що обумовлена географічною широтою, велика (у середньому завтовшки 2000 м) товща льоду, стокові холодні вітри.

Антарктида – це льодова пустеля, що простяглася на тисячі кілометрів. Навіть улітку температура тут не підіймається вище 0 °С. Вода в рідкому стані – основа життя – відсутня. Живі істоти – від мікроорганізмів до тварин – на материку представлені незначно, але на його околицях є так звані оази – ділянки, площа яких інколи сягає кількох сот квадратних кілометрів. Тут температура повітря може становити +10 – +15 °С, зростають мохи, лишайники. В озерах, що тут є, при бажанні можна купатися. Порівняно з льодовиковим покривом це зовсім інший світ, хоча вони існують поруч на одному материку.

2. Прийом “Картографічна лабораторія”

Охарактеризуймо за допомогою карти рельєф Антарктиди.

3. Учитель. Сучасні дослідження довели, що Антарктида – материк, бо земна кора тут у кілька разів товща, ніж під океаном. В його основі лежить Антарктична платформа. Великі ділянки Антарктиди виявилися нижчими за рівень моря внаслідок прогинів під вагою льоду. Вважають, що за умови танення льоду земна кора материка піднялася б і прогини зникли б. Учені довели, що в центрі Антарктиди під льодом розташовані гори завдовжки 1000 км та заввишки 3000 м над рівнем моря. Багато гірських хребтів виявлено в західній частині Антарктиди.

Якщо порівняти висоту рельєфу Антарктиди з висотою інших материків, то виявиться, що Антарктида разом з льодовиками вища. Середні висоти Євразії, Африки, Америки складають близько 600 м над рівнем моря, тоді як Антарктиди – понад 2000 м, а Південний полюс лежить на висоті 2765 м над рівнем Океану. В Антарктиді продовжується горотворення, про що свідчить наявність діючого вулкану Еребус.

4. Прийом “Картографічна лабораторія”

Завдання. Знайдіть на карті півострів Росса та вулкан Еребус, підпишіть їх на контурній карті.

5. Прийом “Дивую всіх”

Учитель. Надра материка містять багато корисних копалин: вугілля, мідь, хром, нікель, графіт, золото – разом близько 150 видів копалин.

Американські геологи виявили скам’янілі рештки різноманітих хребетних, що мешкали тут, на думку вчених, близько 200 млн. років тому. Ці знахідки свідчать, що колись в Антарктиді було тепло. Численні рештки земноводних, плазунів та риб, які зустрічаються на інших материках, дають можливість припустити, що в минулому Антарктида була з’єднана з іншими материками в складі єдиного материка Гондвани.

За геологічними та рельєфними ознаками на території материка розрізняють дві області – Східну Антарктиду та Західну, межа між якими поєднує південні частини морів Ведделла і Росса. Взагалі геологічна будова материка вивчена слабо.

Завдання. Нанесіть на контурну карту області Антарктиди, позначте межу між ними.

Льодовиковий покрив займає 96 % території Антарктиди, тільки 4 % припадає на скелі та гірські хребти. Антарктида – це безкраї простори снігу та льоду, що складають її льодовиковий покрив. Форма поверхні льодовикового покриву Антарктиди – з пологими схилами в бік моря – майже не змінюється. Така форма материкового льодовикового щита обумовлена розтіканням льоду, який постійно рухається від центру до країв. Швидкість течії, дуже мала в центральних частинах, зростає до країв, сягаючи кількох метрів на рік.

Об’єм льоду в Антарктиді складає 20-30 млн км3. Танення такої кількості льоду підвищило б рівень Світового Океану на 50-75 м та призвело б до затоплення великих територій суходолу.

За сучасними гіпотезами, вік зледеніння Антарктиди становить близько 1 млн років, тобто льодовиковий покрив утворився в четвертинному періоді. Деякі вчені вважають, що площа льодовикового покриву зростає, інші доводять, що площа зменшується. На думку учасника чотирьох антарктичних експедицій Андрія Капиці, існуючі факти говорять на користь обох цих точок зору.

Розглянемо кліматичні особливості та умови Антарктиди. Головними особливостями клімату материка є холод і сухість. На більшій частині Антарктиди температура січня нижча за -48 °С, тут зафіксована найнижча температура у світі: -89,2 °С. На більшій частині материка температура найтеплішого місяця не підіймається вище -32 °С, тоді як на всіх інших материках цей показник перевищує 0 °С. Найтепліший місяць в Антарктиді – січень, найвища температура зафіксована на Антарктичному півострові: +1 °С.

Причинами таких кліматичних особливостей є географічне положення материка у високих широтах, полярна ніч, льодовиковий покрив (відбиває 90 % сонячного тепла), відсутність хмарності в області постійного високого тиску, найбільша висота над рівнем моря серед материків світу.

6. Прийом “Бліцопитування”

– Чому Антарктида є областю вічного холоду на Землі?

– Чому, навіть за умов отримання більшої кількості сонячної радіації, ніж Африка, льодовиковий покрив Антарктиди не тане?

– Які причини особливостей клімату Антарктиди?

7. Прийом “Конкурс знань”

Розповіді учнів

– Органічний світ Антарктиди. Розповсюджений у прибережних зонах – водах і землях. Наземна рослинність на вільних від льоду ділянках представлена різними видами рослин, переважно мохами та лишайниками, але зелених рослин немає. Рослинність внутрішніх вод представлена насамперед кількома видами водоростей. Тваринний світ Антарктиди представлений пінгвінами, буревісниками, південно-полярними поморниками та ін. В антарктичних водах мешкає найбільша тварина планети – синій кит (довжина сягає 33 м, вага – 150 т). Також є морський лев (хижак), котик, морський слон. Трапляється в антарктичних водах і кит горбач (завдовжки 12-14 м), якого ледь не винищили за смачне м’ясо та придатний для господарського використання жир (до 8 т у кожної тварини). Зараз полювання на горбачів заборонено кількома міжнародними угодами.

– Екологічні проблеми Антарктики. Суворі умови материка обумовили виживання дуже невеликої кількості організмів, але їм загрожує більш страшний ворог – людина. Охорона природних багатств Антарктики не є новою проблемою: острів Маккуорі був оголошений заповідником ще у 1933 р. Глобальніше питання про охорону Антарктики постало на 3-му засіданні Наукового комітету з вивчення Антарктики (березень 1959 р., Канберра, Австралія). Це питання обговорювалося також на Антарктичному симпозіумі в Буенос-Айресі (Аргентина), де було ухвалено резолюцію – заклик до країн спільно вжити заходів з охорони тваринного і рослинного світу. У наступні роки проблема збереження живої природи Антарктики неодноразово обговорювалося світовим товариством, яке укладало відповідні угоди. Біологічні ресурси Антарктики великі, але людина легко може їх знищити. Тому їх вивчення, розробка та впровадження раціональних способів природокористування – нагальна потреба всього людства планети.

V. Закріплення вивченого матеріалу

1). Прийом “Бліцопитування”

– Які причини вічного холоду в Антарктиді?

– Схарактеризуйте рельєф материка.

– Яка середня висота Антарктиди порівняно з іншими материками?

– Які докази свідчать, що в Антарктиді продовжується горотворення?

– Назвіть корисні копалини материка.

– Який відсоток площі Антарктиди вкритий льодовиками?

– Чому льодовиковий покрив Антарктиди має куполоподібну форму?

– Який вік антарктичного зледеніння?

– Що трапиться, якщо льоди Антарктиди розтануть? Чи це можливо? Чому?

– Що таке “антарктичні оази”? Які рослини є в Антарктиді?

– Які тварини мешкають в Антарктиці?

– Що викликає хвилювання за долю живої природи Антарктики?

2). Прийом “Експрес-тест”

1. Середня температура повітря Антарктичного плато взимку дорівнює близько:

А) -70 °С; б) -30-35 °С; в) -45 °С; г) -10 °С.

2. Найнижчою із зафіксованих в Антарктиді температур є:

А) -100 °С; б) -98,2 °С; в) -89,2 °С; г) -71 °С.

3. Земну кору Антарктиди формують області:

А) середньої складчастості та давня платформа;

Б) нової складчастості та древня платформа;

В) древньої та середньої складчастості;

Г) давньої складчастості.

4. З урахуванням льодовикового покриву в Антарктиді переважають висоти:

А) більші, ніж в Африці, але менші, ніж в Австралії;

Б) більші, ніж в Африці та в Австралії;

В) менші, ніж в Африці, але більші, ніж в Австралії;

Г) менші, ніж в Австралії та Африці.

5. Найбільшу потужність льодовиковий покрив Антарктиди має в:

А) західній частині; б) східній частині; в) центральній частині; г) всі відповіді вірні.

6. Середня потужність льодового покриву в Антарктиді складає:

А) 500 м; б) 1000 м; в) 4000 м; г) 2000 м.

7. Антарктичні повітряні маси:

А) холодні та сухі; б) теплі та сухі; в) холодні та вологі; г) теплі та вологі.

8. Мінімальну кількість сонячного тепла територія Антарктиди отримує у:

А) вересні; б) червні; в) січні; г) грудні.

9. Максимальну кількість сонячного тепла територія Антарктиди отримує у:

А) вересні; б) червні; в) січні; г) травні.

10. Головною причиною незначної кількості тепла, що його отримує материк в січні, є:

А) невеликий кут падіння сонячних променів;

Б) наявність полярної ночі;

В) великий кут падіння сонячних променів;

Г) високе альбедо.

11. За міжнародними угодами видобуток корисних копалин в Антарктиді:

А) дозволено;

Б) заборонено;

В) дозволено лише окремим країнам;

Г) дозволено лише окремим компаніям.

12. В Антарктиді переважають вітри:

А) мусони; б) пасати; в) стокові; г) північно-східні.

13. Атмосферні опади в Антарктиді випадають переважно у вигляді:

А) снігу та дощу; б) дощу; в) снігу; г) граду.

14. Клімат антарктичного узбережжя відрізняється від клімату центральних частин:

А) більш високими температурами та більшою кількістю опадів;

Б) більш низькими температурами та більшою кількістю опадів;

В) більш високими температурами та меншою кількістю опадів;

Г) більш низькими температурами та меншою кількістю опадів;

15. На материку та в навколишніх водах немає:

А) тюленів; б) китів; в) альбатросів; г) білих ведмедів.

16. В далекому геологічному минулому Антарктида входила до складу материка Гондвана разом із:

А) Австралією, Південною Америкою, Африкою та Євразією;

Б) Північною Америкою, Південною Америкою та Африкою;

В) Північною Америкою, Південною Америкою, Африкою та Австралією;

Г) Південною Америкою, Африкою та Австралією.

17. В Антарктиді немає:

А) діючих вулканів; б) землетрусів; в) розломів земної кори; г) озер.

18. Найбільш поширеним видом птахів на материку є:

А) Малий пінгвін; б) Імператорський пінгвін; в) Пінгвін Аделі; г) Альбатрос.

VI. Підсумок уроку

Заключне слово вчителя

– Географічне положення Антарктиди обумовило суворість її природних умов: тут панує вічний холод, льодовиковий покрив сягає в середньому 2000 м.

– На материку є гори, гірські хребти, у надрах багато корисних копалин – близько 150 найменувань.

– Холодний клімат обумовлений малою кількістю тепла і сам у свою чергу обумовлює небагатий видовий склад живої природи.

– Охорона живої природи Антарктиди є завданням усього людства.

VII. Домашнє завдання

– Опрацювати відповідний текст у підручнику.

– Нанести на контурну карту переважаючі напрямки вітру в липні та січні.

– Підготувати додатковий матеріал про історію досліджень та сучасні наукові дослідження в Антарктиді.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


БУДОВА ПОВЕРХНІ. ЛІД АНТАРКТИДИ, ПІДЛІДНИЙ РЕЛЬЄФ. КЛІМАТИЧНІ УМОВИ. АНТАРКТИДА - Плани-конспекти уроків по географії


БУДОВА ПОВЕРХНІ. ЛІД АНТАРКТИДИ, ПІДЛІДНИЙ РЕЛЬЄФ. КЛІМАТИЧНІ УМОВИ. АНТАРКТИДА