БУДОВА ПОВЕРХНІ. ЛІД АНТАРКТИДИ. ПІДЛІДНИЙ РЕЛЬЄФ

УРОК 39. БУДОВА ПОВЕРХНІ. ЛІД АНТАРКТИДИ. ПІДЛІДНИЙ РЕЛЬЄФ

Навчальна мета: формувати знання про будову поверхні, підлідний рельєф, корисні копалини Антарктиди; сприяти розумінню особливостей підлідного рельєфу материка, впливу льодовикового покриву на природу материка; вдосконалювати практичні уміння працювати з тематичними картами атласа.

Обладнання: карта Антарктиди, схема (відеосюжет) “Утворення айсбергів”, підручники, атласи.

Основні поняття: льодовик, айсберг, гори, гірський масив, вулкан, западина, платформа, складчаста

область, природні ресурси.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань та вмінь

1. Географічна розминка

Учні ставлять питання одному з учнів за картою, за об’єктами, що характеризують географічне положення Антарктиди.

2. Запитання

– Розкрийте поняття “Арктика” та “Антарктика”.

– Які країни споряджали експедиції для відкриття невідомого Південного материка?

– Яке місце серед інших материків посідає Антарктида за площею?

– Яке значення мають антарктичні дослідження для розвитку світової

науки і господарства?

– Чи можна стверджувати, що Антарктида – материк міжнародного співробітництва?

– Пригадайте, яку роль виконують льодовики у формуванні рельєфу.

3. Географічний міні-практикум (за варіантами І-II)

Варіант I. Визначте географічні координати наукових станцій “Восток” та “Молодіжна”.

Варіант ІІ. Визначте географічні координати наукових станцій “Академік Вернадський” і “Амундсен-Скотт”.

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.

Вчені, які досліджують Антарктиду, зробили дуже цікаве відкриття: раніше на материку не було льодового покриву! І знаходилася Антарктида зовсім не там, де зараз. Її відділення від Гондвани та подальша “мандрівка” до Південного полюса призвели до утворення льоду, який докорінно змінив природу материка, в тому числі й його рельєф. Давайте “зазирнемо” під льодовиковий панцир Антарктиди. Зараз це можливо завдяки сучасним приладам.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Льодовиковий покрив Антарктиди

В Антарктиді зосереджено понад 25 млн. км3 льоду, або 90 % усіх льодів суходолу (найбільше сучасне заледеніння на Землі). Середня потужність льоду – 1859 км, максимальна – 4776 м. Тільки 1 % території материка вільний від льоду. Антарктида є найвищим материком Землі (середня висота материка – 2040 м). Окраїна крижаного щита в багатьох місцях виходить за межі материка на поверхню навколишніх морів, утворюючи шельфові льодовики. найбільші шельфові льодовики континенту – льодовик Росса і льодовики Фільхнера – Ронне. Час від часу краї льодовиків обламуються, породжуючи айсберги. найбільший айсберг був зафіксований у 1956 р. Він мав приблизно 385 км у довжину і 111 км у ширину. Багаторічні спостереження, а також зіставлення космічних знімків установили загальну тенденцію до скорочення льодів Антарктиди, пов’язану, імовірно, із глобальним потеплінням на Землі.

2. Підлідний рельєф

Підлідний рельєф Антарктиди відрізняється складністю. Під крижаним щитом материка розташовані великі рівнини, западини, гірські хребти. В основі більшої частини Антарктиди лежить давня платформа, що входила до складу Гондвани. Активний вулканізм свідчить про продовження гороутворювальних процесів у Західній Антарктиді. Гігантський гірський ланцюг – Трансантарк – тичні гори довжиною майже 5000 км і висотою більш ніж 4000 м – поділяє материк на дві нерівні частини: західну й східну. У Західній Антарктиді знаходяться як найвищі вершини всього континенту – масив Вінсон в горах Елсверта (4897 м), так і найглибша западина 255 м нижче рівня моря. Найбільший діючий вулкан Еребус (3794 м) розташований на одному з островів моря Росса, інший недавно виявлений діючий вулкан перебуває під льодовиковим покривом Західної Антарктиди. Антарктида характеризується мінімальною порівняно з іншими материками сейсмічною активністю.

3. Корисні копалини

У надрах Антарктиди зосереджено близько 150 видів різноманітних корисних копалин. Передбачається, що в Антарктиді зосереджені найбільші запаси кам’яного вугілля (7-10 % світових запасів), знайдені залізні руди, хром, золото, уран, нікель. У межах материкового шельфу знайдені великі запаси природного газу і нафти. У 1990 р. міжнародне співтовариство прийняло рішення про заборону розвідки і розробки корисних копалин в Антарктиді. В Антарктиді в надлишку є один цінний мінерал, для видобування якого не потрібні зусилля і витрати,- це замерзла вода.

V. Закріплення вивченого матеріалу

– У чому полягає незвичайність рельєфу Антарктиди?

– Чому Антарктиду вважають найвищим материком Землі? Які причини, на ваш погляд, впливають на площу льодовикового покриву Антарктиди?

– Як утворюються айсберги? Яку загрозу являють собою айсберги для морських суден? Як можна використовувати айсберги з господарською метою?

– Які основні особливості підлідного рельєфу Антарктиди?

– Чому в Антарктиді багато ділянок, які лежать нижче рівня води?

– Які факти свідчать про сучасні гороутворювальні процеси в Антарктиді?

– Чому в Антарктиді в наш час заборонена розробка корисних копалин?

VI. Підсумок уроку

VII. Домашнє завдання

– Опрацювати параграф…

– Випереджальне (окремим учням): підготувати повідомлення про органічний світ Антарктиди.

– Розробити власний проект антарктичної наукової станції. Описати її роботу, необхідну апаратуру. Скласти програму наукових спостережень, обгрунтувати їх необхідність.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


БУДОВА ПОВЕРХНІ. ЛІД АНТАРКТИДИ. ПІДЛІДНИЙ РЕЛЬЄФ - Плани-конспекти уроків по географії


БУДОВА ПОВЕРХНІ. ЛІД АНТАРКТИДИ. ПІДЛІДНИЙ РЕЛЬЄФ