БУКВА Я

Мета: повторити отримані знання про звукові значення букви я; закріпити навички письма вивчених букв; удосконалювати навички звуко-буквеного аналізу слів; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати увагу при списуванні з друкованого тексту.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Повідомлення теми та мети уроку

2. Мовні ігри

1) Гра “Яке слово заховалось?”.

Учитель називає склади, а діти добирають слова з цими складами. (Наприклад: лі – літо, лінійка, лікар, лівий…)

2) Гра “Вередливий

звук”.

– Жив собі, був собі звук у словах, завередував і втік (наприклад, звук [к]). Потрібно його впіймати і поставити на місце.

-іт; – аштан; – віти; – рокодил.

3. Повторення правил сидіння за партою під час письма

4. Закріплення навичок письма вивчених букв

Письмо малих букв, які складаються з похилої палички із заокругленням унизу та допоміжних елементів: і, ї, и, й, ш, щ, ч, л, м, я.

5. Словникова робота

Корисний, лелека.

III. РОБОТА ЗА “ПІСЛЯБУКВАРЕМ” (с. 47)

1. Підготовка руки до письма, виконання каліграфічних вправ

Завдання 1

– Напишіть каліграфічно:

Я.

я ся моя

Моя бабуся знає багато казок.

2. Пропедевтика української мови

– У слові диня буква я позначає один звук [а] і вказує на м’якість попереднього приголосного звука [н].

Буква я після приголосного позначає один звук [а].

Буква я позначає два звуки [йа], коли стоїть на початку слова чи складу та після голосного. Наприклад: яма, моя.

3. Виконання письмових вправ

Завдання 2

– Прочитайте текст. Про кого він?

– Що ви можете розповісти про свою бабусю?

– У виділених словах назвіть звуки і букви.

– Спишіть перше і друге речення. Поставте над словами наголос.

Фізкультхвилинка

IV. ПОВТОРЕННЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Гра “Зайве” слово”

– Прочитайте слова. Знайдіть “зайве” слово.

Ялина ящірка

Оленя яструб

Язик

– Поясніть свій вибір.

– Скільки звуків позначає буква я на початку слова, складу та після голосного?

2. Робота над загадкою

– Послухайте і відгадайте загадку.

– Складіть звукову модель слова-відгадки.

– Довгим дзьобом тонким схопить жабеня.

Капне з дзьоба крапля. Це, звичайно,… (чапля).

3. Гра “Добери слово-дію”

– Запишіть слово і його дію. Підкресліть букву я. Скільки звуків вона позначає? Чому?

Білченя плаває

Зайченя бавиться

Лисеня стрибає

Листя бігає

Каченя зеленіє

4. Мовленнєва діяльність

– Опишіть білченя за планом. Використовуйте опорні слова.

План

1) Яка це тварина?

2) Де живе?

3) Яка в нього шубка?

4) Які вушка?

5) Які очі?

6) Який хвостик?

Опорні слова: руденька, м’якенька шубка; вушка маленькі з китичками; очі, мов гудзики; хвостик довгий, пухнастий.

5. Списування з друкованого шрифту

“Післябуквар” (с. 46), завдання 5.

V. ПІДСУМОК УРОКУ

– Чого навчалися на уроці?

– Які звуки може позначати буква я?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)


БУКВА Я - Плани-конспекти уроків по українській мові


БУКВА Я