Червона книга. Червонокнижні рослини рідного краю

РІДНИЙ КРАЙ

Урок 52

Тема. Червона книга. Червонокнижні рослини рідного краю

Мета: розповісти учням про Червону книгу, про червонокнижні рослини рідного краю; учити дотримуватися правил культурного поводження у природі.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

>> Вправа “Погода”

– Яка зараз пора року?

– Який місяць?

– Яке число?

– Тепло чи холодно надворі?

– Який стан неба?

– Яка температура повітря?

– Чи були сьогодні протягом дня опади?

II. Повідомлення теми і мети

уроку

– Сьогодні на уроці ми продовжимо розмову про охорону рослинного світу.

III. Вивчення нового матеріалу

1. Розповідь учителя з елементами бесіди

На дошці – ілюстрації, фотографії із зображенням заповідних місць, рослин, занесених до Червоної книги.

– Подивіться, які прекрасні творіння природи, ними б лише захоплюватися, вражаючись, наскільки щедра на вигадки природа! Коли б не одна обставина: усі вони занесені до Червоної книги й усім їм загрожує зникнення з лиця землі. Справа охорони природи, як і справа миру, стосується кожного, хто живе на Землі.

– Поміркуймо разом: чи

буде природі гірше, якщо, збираючи горіхи, ми зламаємо декілька гілочок? Чи заради забавки зірвемо дві-три красиві квітки? Чи впіймаємо незвичайного метелика? (Відповіді дітей.)

– Так. Природі буде гірше. Кожна зламана дарма гілка, кожна зірвана квітка, кожен спійманий метелик – це маленька рана, завдана природі. І якщо одну рану завдаси ти, іншу – твій товариш, третю, четверту, п’яту – хтось ще, то що станеться з природою?

– А тепер поговоримо про великі рани, що завдають природі. З давніх пір люди займаються господарством. Будують міста і села, шосейні та залізні дороги. Усе це для життя необхідно людині. Але часто, щоб побудувати місто, прокласти дорогу або створити нове поле, люди знищують ліси. Багато дерев гине заради отримання деревини. її потрібно дуже багато. Щороку на нашій планеті залишається все менше лісів. Зате все більше забруднюють повітря, водойми. Усі знають, що вода і повітря потрібні для життя рослин, тварин і людини.

Через те, що кількість лісів зменшується, а повітря і вода забруднюються, страждають багато рослин і тварини, хворіють люди. Але рослинам і тваринам доводиться важко і з іншої причини: люди часто рвуть красиві рослини, а тварин винищують заради хутра або м’яса, а іноді – просто так, заради розваги.

Багато рослин і тварини, які раніше зустрічалися часто, зараз стали рідкісними. Вони занесені до Червоної книги. Ця книга називається так тому, що червоний колір – сигнал небезпеки.

Червону книгу заснував Міжнародний союз охорони природи і природних ресурсів 1966 року. Зберігають її у швейцарському місті Морж. До неї заносять дані про всі рослини і тварин, які терміново потребують опіки і захисту людини. У кожної країни є Червона книга. В Україні вона є теж.

– Розгляньте виставку фотографій квітів. Величезну кількість букетів завозять до міста у вихідні дні та на свята. Дикорослих рослин із красивими квітками стає менше. Дуже мало залишилося в лісах купальниць. Усі знають цю чарівну квітку, схожу на золотисту троянду. Ця невибаглива рослина може жити на будь-якому вологому грунті.

Рідко зустрічається біле латаття: майже кожен, хто купається або плаває на човні, обов’язково зірве квітку. Але вийнята з води квітка відразу в’яне.

Зникає плавун, а це – нащадок гігантських рослин, що жили в той далекий час, коли відкладалося кам’яне вугілля. Плавун тривалий час не в’яне, залишається зеленим, тому його рвали, прикрашали ним рамки портретів. А вік такого батога – близько 15 років.

На жаль, багато ранньоквітучих рослин стали дуже рідкісними у наших краях. Багато з них гине, зірвані любителями весняних букетів. Усі ранні весняні рослини квітнуть усього декілька днів. Чи можна рвати ці квіти, якщо стоять вони у вазі всього один день, або навіть менше?

Багато рослин розмножуються насінням, а отже, якщо зірвеш усього одну квітку, то вже через декілька років у лісі не виросте десяток квітів. Адже рослини з’являються з насіння не наступного року, а через декілька років.

– Продовжуючи використовувати природу, потрібно прагнути того, щоб не заподіяти природі шкоди. А що можемо зробити ми, знаходячись у лісі або в полі, щоб не порушити природних зв’язків?

– Дотримуйтеся правил поведінки в природі: не можна забувати про те, що в природі все взаємопов’язано. Охороняючи рослини і тварин, пам’ятаєте про боротьбу із забрудненням повітря і води!

2. Фізкультхвилинка

IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів

1. Вікторина “Яка квітка?”

– Я перший розцвітаю серед гаю

І білий, наче сніг, я колір маю.

Хто я? Відгадайте!

Ви мене не ображайте,

Не зривайте, не топчіть.

Хочу довго-довго жить.

То хто ж я? (Підсніжник).

– На стеблинці волохатій

Шість пелюсток лілуватих.

Гарна квітка – навіть в сні

Усміхається мені. (Сон-трава)

– Я найперша розквітаю

Синім цвітом серед гаю.

Відгадайте, що за квітка,

Бо мене не стане влітку. (Пролісок)

– Стоять красуні на воді,

Вінки в них білі й золоті. (Лілії водяні)

– Лікувальну силу маю,

Жовтим цвітом розцвітаю.

Називають ключ весни!

Як я звуся? Ти скажи! (Первоцвіт)

– Цвіте травневою порою,

Її знайдеш в затінку лісовому,

На стебельці, як намистинки вряд,

Квіти духмяні висять. (Конвалія)

– Запам’ятайте! Ці рослини потребують охорони!

 Червона книга. Червонокнижні рослини рідного краю

Висновок. Таких рослин, як конвалія, сон-трава, дзвіночки, підсніжники, проліски, у наших лісах мало, її охороняють.

2. Коментоване складання “Правил друзів природи”

– Скільки квітучих рослин загинуло б, якби кожен учень нашого класу зірвав по 5 квіток? 10 квіток?

– Який висновок із цього можна зробити?

3. Робота над загадками “Рослини Червоної книги”

– Похилилась, зажурилась,

Ніби плаче, ніби вмилась.

Чи то чорна, чи то біла!

Як зовуть її? Ну, сміло! (Береза)

– Стоять красуні на воді,

Вінки на них білі й золоті. (Водяні лілії)

– З води росте, на воді сидить, у воду дивиться. (Латаття)

V. Підсумок уроку

– Прекрасний світ живої природи, а людина – його складова. Нам потрібно спільно берегти, множити, пізнавати цей великий світ! Без нього не було б ані поезії, ані мистецтва, а отже, – і людини у найвищому значенні цього слова.

Знайдіть помилки в правилах і виправте їх, обгрунтуйте свою думку.

1-й ряд

1) Гуляй у лісі тільки по стежинах.

2) Губи дерева (ламай гілки, роби на стволах написи, збирай сік).

3) Підгодовуй звірів і птахів узимку.

4) Рідкісні рослини не охороняй, вони все одно вимруть.

5) Не сміти там, де відпочиваєш.

2-й ряд

1) Ніколи не завдавай шкоди природі.

2) Можна розорювати гнізда і вбивати отруйних і негарних тварин.

3) Не вбивай звірів і птахів – це творіння природи.

4) Розпалюй вогнища в лісі, роби нові вогнища, не бережи грунт, його дуже багато.

5) Не чіпай домівок тварин і дитинчат.

3-й ряд

1) Не засмічуй джерел і річок.

2) Не галасуй у лісі, на луках, біля водойми.

3) Розорюй мурашники, їх і так дуже багато.

4) Квіти збирай у великі оберемки і принось додому.

5) У міру бери дари природи.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Червона книга. Червонокнижні рослини рідного краю - Плани-конспекти уроків по натурології


Червона книга. Червонокнижні рослини рідного краю