ЧЕРВОНА КНИГА

УРОК 29. ЧЕРВОНА КНИГА

Мета: актуалізувати та поглибити знання про природоохоронні заходи, ознайомити з окремими видами рослин і тварин, занесеними в Червону книгу України; сприяти розумінню значення Червоної книги; розвивати уміння пояснювати необхідність охорони біосфери, дотримуватися правил поведінки в природі; виховувати екологічну свідомість, відповідальність.

Обладнання: карта “Природоохоронні території України”, зображення тварин і рослин, підручники, зошити.

Основні поняття: заповідник, заказник, національний

парк, Червона книга.

Тип уроку: вивчення й первинного засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь

1. Перевірка домашнього завдання “Правила поведінки в природі”

2. Завдання. Закінчіть речення

Живі організми істотно впливають на хімічний склад атмосфери,, (вод Світового океану, грунту). Людству загрожує екологічна криза – такий стан природи, за якого вона. (стане непридатною для життя людини). Смерчі, урагани, зсуви, землетруси в наш час можуть бути спровоковані. (діями людини). Озон – це газ, молекули якого складаються.

(з трьох атомів Оксигену). Для охорони природи створюють охоронні території, захищені законодавством. (заповідники, заказники, національні парки та ін.).

3. Гра “Так – ні”

– Біосфера складається із живої речовини та неживих компонентів.

– У природних заповідниках охороняють лише окремі види рослин і тварин.

– Верхня межа в біосфері сягає 50 км.

– Фундатором вчення про біосферу є Чарльз Дарвін.

– До Червоної книги заносять лише ті види тварин і рослин, що вимерли.

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Всі ми чули про таку книгу, в яку заносять рідкісні й зниклі види представників рослин і тварин. А хто з вас переглядав список того, що внаслідок діяльності людини було доведено до межі зникнення чи й зовсім знищено?

Якщо говорити про охорону природи, насамперед почнемо з себе і подумаємо, чи потрібні нам оті віники з мертвих квітів, особливо підсніжників, які так люб’язно пропонують на ринку майже за безцінь кожної весни. Та й не тільки в підсніжниках справа, хоча це найпоширеніше браконьєрство. У багатьох інших випадках закони, які спрямовані на захист флори і фауни, порушуються через людський егоїзм і недалекоглядність. Згадайте хоча б, як ми полюбляємо перед новорічними і різдвяними святами прикрашати живу ялинку, бо штучна не так гарно виглядає та й відчуття не ті. І знову ж таки ми керуємося принципом задоволення власних бажань, не замислюючись про глобальні наслідки. І все це лише для того, щоб помилуватися нещасним деревцем напередодні свята кілька годин чи у кращому випадку днів. Відтак щорічно ми знищуємо тисячі ялинок, тим самим позбавляючи себе чистого повітря і зелених краєвидів. І хоча вони не занесені до Червоної книги, все ж варто замислитись, чи не зникнуть ці дерева через кілька десятків років і чи матимуть наші діти й онуки нагоду помилуватися живою новорічною ялинкою?

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Що таке Червона книга

Червона книга – офіційний документ, який містить систематизовані відомості про рослини і тварин світу чи окремих регіонів, стан яких викликає стурбованість за їх майбутнє. Червона книга – своєрідна програма збереження і збільшення чисельності видів рослин і тварин, яким загрожує небезпека зникнення.

До Червоної книги України занесені ті зникаючі або рідкісні види організмів, які постійно чи тимчасово проживають у природних умовах на території України або в межах її територіальних вод.

В Україні перше видання Червоної книги було здійснене 1980 року. Випуск другого видання Червоної книги України, присвячений рідкісним та зникаючим видам тварин, видано 1994 року, а рослинам і грибам – 1996 року. У 2009 р. вийшло нове видання Червоної книги України.

До неї занесені понад 500 видів рослин (конвалія, простріл великий, пролісок, усі тюльпани, плаун річковий та ін.) і понад 380 видів тварин (сірий журавель, чорноголова чайка, чорний гриф, беркут, малий лебідь, кримський гекон, степова гадюка, європейський харіус, форель та ін.).

Стосовно кожного виду, занесеного до Червоної книги України, наведені дані, що містять інформацію про характерні ознаки зовнішньої будови, поширення, екологічні особливості, чисельність, ужиті або заплановані охоронні заходи тощо.

2. Рослини й тварини твоєї місцевості, занесені до Червоної книги України

Виступи учнів з повідомленнями. Розгляд зображень рослин і тварин

3. Що таке Зелена книга

Крім рідкісних видів рослин, існують й унікальні рослинні угруповання, які також потребують охорони. У зв’язку з цим постала необхідність у створенні Зеленої книги України – списку унікальних і типових рослинних угруповань нашої країни, що потребують охорони.

Зелену книгу вперше було розроблено в Україні. На відміну від Червоної книги, Зелена книга звертає увагу на охорону не окремих видів, а цілісних рослинних угруповань. У ній представлено 126 рідкісних й типових рослинних угруповань, які потребують охорони.

V. Закріплення вивченого матеріалу

Завдання. Намалюйте в зошиті по 2-3 рослини й тварини своєї місцевості, що занесені до Червоної книги. Підпишіть назви та поясніть, чому їх потрібно охороняти.

VІ. Підсумок уроку

VІІ. Домашнє завдання

1. Опрацювати параграф.

2. Скласти 5 тестових запитань закритого типу з чотирма варіантами відповідей до тексту параграфа.

3. Намалювати плакат “Бережіть природу!”


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)


ЧЕРВОНА КНИГА - Плани-конспекти уроків по натурології


ЧЕРВОНА КНИГА