ЧИНА

ЗЕРНОВІ БОБОВІ КУЛЬТУРИ

2.7. ЧИНА

ГОСПОДАРСЬКЕ ЗНАЧЕННЯ. Чину посівну (Lathyrus sativus L.) вирощують як продовольчу і кормову культуру. Зерно її використовують також для технічної переробки, зокрема для виготовлення казеїну та пластмас.

Серед зернових бобових культур чина має незначне поширення. Оскільки вона краще, ніж інші бобові, переносить посуху, її культура заслуговує на поширення у південних районах країни.

Зерно чини характеризується високим вмістом білка (25-34%) і за харчовою цінністю мало поступається перед горохом. Його використовують

також для виготовлення сурогату кави. Чина має високі поживні якості. Сіно її містить таку саму кількість білків, як і люцернове. Висівають чину на зелений корм, який використовують для відгодівлі свиней.

Ще до нашої ери чина була відома в Єгипті та Індії. Тепер її вирощують у Південно-Західній Азії і Північній Африці, а також у деяких країнах Європи (Іспанії, Франції, Угорщині, Італії та ін.). Світова посівна площа чини близько 500 тис. га.

В Україні чину посівну вирощують у правобережних районах лісостепової і степової зон. Урожайність чини посівної часто вища, ніж інших зернобобових культур,

і досягає 40 ц/га.

БІОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ. Чина посівна – досить високоросла рослина (до 1 м).

Коренева система стрижнева, складається з головного і досить міцних бічних коренів.

Стебло в чини посівної чотиригранне, з двома крилами на протилежних ребрах, вилягаюче.

Листя парнопірчасте, окремі листочки ланцетної або видовженої форми закінчуються простими або розгалуженими вусиками.

Квітки білі, іноді – сині або строкаті. Чина належить до самозапильних культур, але трапляється і перехресне запилення за допомогою комах. Кольору квіток зазвичай відповідає колір насіння. Боби еліптичні, двокрилі, з 2-4 насінинами клиноподібно-зубоподібної форми. За розміром насіння чини поділяють на великонасінну (маса 1000 насінин 250- 600 г), середньонасінну (150-200 г) та дрібнонасінну (50-100 г).

Чина – культура теплолюбніша, ніж горох і сочевиця. Мінімальна температура проростання її насіння 2-З °С, оптимальна ЗО °С. Оптимальна температура для фази наливання бобів 20-25 °С. Чина добре переносить приморозки до мінус 5-8 °С. Вегетаційний період коливається від 70 до 100 діб.

СОРТИ. В Україні найпоширеніші такі сорти чини.

Красноградська 6-середньостиглий, високоврожайний. Насіння жовтувато-біле. Маса 1000 насінин 222 г. Районований у степовій і лісостеповій зонах.

У деяких лісостепових областях поширені середньостиглі і посухостійкі сорти – Білянка, Красноградська 4, Красноградська 5, Красноградська 7.

ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ. Місце у сівозміні. Чину вирощують переважно у степовій зоні та в південних районах лісостепової зони, де врожайність її, за даними дослідних установ і кращих господарств, 30-40 ц/га.

До грунту чина менш вибаглива, ніж горох. Найпридатніші для її вирощування легкі супіщані, суглинкові грунти та чорноземи з достатнім вмістом кальцію. Важкі глинисті, перезволожені грунти, а також засолені для чини малопридатні.

У сівозміні чину вирощують після озимих та просапних культур. Використовують її як парозаймальну культуру і попередник для зернових і технічних культур, а також як післяжнивну культуру на зелений корм.

Обробіток грунту під чину як парозаймальну культуру і попередник такий самий, як і під ярі ранні культури. Рекомендується вносити фосфорно-калійні добрива, як і під інші зернобобові, з розрахунку 40-60 кг/га діючої речовини. Чину сіють одночасно з ранніми зерновими культурами. У разі запізнення із сівбою урожайність її знижується.

Найбільша врожайність чини спостерігається за рядкового способу сівби. Норма висіву залежить від крупності насіння та способу сівби. Для середньонасінних сортів оптимальною нормою висіву є 0,8-1 млн схожих зерен на 1 га, або 150-200 кг/га. Насіння загортають на глибину 5-7, а на легких піщаних грунтах – 8-10 см. Щоб сходи були дружними, грунт після сівби коткують кільчастими котками.

ДОГЛЯД ЗА ПОСІВАМИ чини полягає в боронуванні впоперек напряму рядків для знищення кірки, розпушуванні грунту в міжряддях на насінних широкорядних посівах і виполюванні бур’янів.

Боби чини під час достигання менше розтріскуються, ніж інших зернобобових. їх збирають тоді, коли більшість достигне. У господарствах застосовують і роздільний спосіб збирання з використанням пристосованих косарок та комбайнів з підбирачами.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ЧИНА - Рослинництво


ЧИНА