Чисті речовини і суміші

РОЗДІЛ І ТІЛА, РЕЧОВИНИ ТА ЯВИЩА НАВКОЛО НАС

§11. Чисті речовини і суміші

Вивчення параграфа допоможе вам:

– розрізняти чисту речовину і суміш, наводити їх приклади;

– пояснювати відмінність чистих речовин від сумішей.

Кожна речовина складається з властивих їй частинок. Так, вода складається з молекул води, в якій два атоми Гідрогену сполучені з одним атомом Оксигену. Молекули води відрізняються складом, формою, розмірами, властивостями від молекул інших речовин. Якщо в посудині містяться лише молекули води і відсутні

частинки інших речовин, то така вода вважається чистою речовиною.

Чисті речовини. Чисті речовини характеризуються постійними фізичними властивостями. Зокрема, тільки чиста вода кипить при температурі 100 °С і замерзає при 0 °С. Якщо в ній буде розчинена сіль, то температура кипіння перевищить 100 °С, а температура замерзання знизиться. Тому під час ожеледиці тротуари посипають кухонною сіллю.

Склад чистої речовини постійний, не залежить від того, як її добували та де вона перебуває у природі.

Чистими речовинами називають речовини, що складаються з частинок однієї речовини і характеризуються постійними

властивостями.

Ознайомтеся з прикладами чистих речовин за мал. 22.

 Чисті речовини і суміші

Мал. 22. Чисті речовини: а – самородне золото; б – газувата речовина хлор у запаяній скляній ампулі; в – вода у склянці

Поміркуйте, чи можна солодкий чай віднести до чистих речовин.

Купуючи в магазині сіль, цукор, крохмаль, ми розраховуємо на те, що маємо справу з чистими речовинами. Але і в цих продуктах харчування є незначні домішки інших речовин. Як ви зрозуміли, у природі та побуті речовини в чистому вигляді практично не трапляються.

Суміші. У природі, техніці, побуті переважають суміші – поєднання двох чи більше речовин. Природними сумішами є повітря, природний газ, нафта, молоко, морська вода, граніт, гірські породи, фруктові соки. За мал. 23 з’ясуйте, в яких агрегатних станах можуть перебувати суміші.

До відомих вам сумішей, які створює і використовує людина, належать: будівельні суміші, бензин, фарби, пральні порошки, зубні пасті!, кетчупи, майонези, різноманітні страви тощо.

 Чисті речовини і суміші

Йогурт – приклад суміші, виготовленої людиною

 Чисті речовини і суміші

Мал. 23. Природні суміші: а – нафта; б – молоко; в – морська вода; г – граніт; г – гірські породи; д – фруктові соки

 Чисті речовини і суміші

Мал. 24. Утворення суміші лимонної кислоти і води

Суміш – це дві і більше речовин, змішані між собою. Існують тверді, рідкі, газуваті суміші.

На мал. 24 показано, що з лимонної кислоти і води виготовили суміш. Молекули цих речовин змішані в одній посудині.

Ви теж у змозі виготовити різні суміші, наприклад чай, мильний розчин, компот, тісто – суміш із борошна, соди і води.

Окремі речовини у складі суміші прийнято називати компонентами. Компоненти природної суміші граніту побачити легко. В іншій природній суміші – молоці – компонентів не видно, хоча до її складу входить багато речовин і серед них – вода, жири, білки. Ці компоненти допомагає розпізнати мікроскоп. А ось розгледіти компоненти такої природної суміші, як морська вода, не вдається навіть під мікроскопом.

Суміші бувають природними і виготовленими людиною. Для приготування однієї суміші необхідно мати дві і більше речовин.

Суміш води і цукру може залишатись без змін довго. Природна суміш молоко через кілька днів перебування в теплому місці почне розділятися на компоненти. У верхньому шарі збирається жир, під ним стають видимими згущення білкових молекул і рідина. Щоб виділити окремо сметану, масло і сир, суміш треба розділити.

Розділити суміш – означає виділити окремо її компоненти.

Для виконання окремих дослідів потрібні чисті речовини. Тому використовують різні способи позбавлення однієї речовини від присутності в ній часточок іншої. Про способи розділення сумішей ви дізнаєтесь у наступному параграфі.

 Чисті речовини і суміші

Розділення суміші під час виготовлення сиру

Скарбничка знань

Розміри компонентів суміші є характеристикою, за якою суміші поділяють на однорідні та неоднорідні. До однорідних сумішей належать суміші, в яких навіть у мікроскоп не здається розгледіти окремі компоненти. До неоднорідних сумішей належать ті, компоненти яких можна бачити неозброєним оком.

У складі суміші компоненти не втрачають основних властивостей. Так, у суміші з водою цукор зберігає солодкий смак. Пісок залишається жовтим на березі річки та у воді.

Будьте захисниками природи

Для миття автомобілів використовують суміш спеціальних мийних засобів і води. Трапляється, що під час миття автомобіля в домашніх умовах дорослі не стежать,

Куди стікає ця шкідлива для живої природи суміш. Радьте дорослим мити автомобіль подалі від висаджених дерев та кущів, під час приготування суміші не зловживати мийним засобом. Пам’ятайте! Розбавляючи суміш водою вдвічі, небезпечну її дію зменшують у 6-8 разів.

Перевірка знань

1 Чи можна молоко вважати чистою речовиною? Чому?

2 Які компоненти повітря вам відомі?

3. Чим суміш відрізняється від чистої речовини?

4. Запишіть у зошит по 2-3 приклади відомих вам твердих, рідких і газуватих сумішей.

5 Знайдіть зайве слово у ланцюжку: а) вода – сахароза – компот; б) молоко – газована вода – кисень. Поясніть свій вибір.

6. У малих групах виконайте проект “Речовини та суміші, які людина використовує у повсякденному житті”. Укажіть, які з них і з якою метою використовуєте ви і ваші рідні. Про одну з речовин чи сумішей підготуйте розповідь. Намагайтеся презентувати результати виконання проекту цікаво і яскраво.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)


Чисті речовини і суміші - Натурологія


Чисті речовини і суміші