ДИКТАТУРА ГАЯ ЮЛІЯ ЦЕЗАРЯ

Розділ 4 ІСТОРІЯ ДАВНЬОГО РИМУ

ДАВНІЙ РИМ ЗА ЦАРСЬКОЇ ТА РЕСПУБЛІКАНСЬКОЇ ДОБИ

§ 46. ДИКТАТУРА ГАЯ ЮЛІЯ ЦЕЗАРЯ

– Роздивіться монету із зображенням Юлія Цезаря. Пригадайте, що зображено на монетах Афін – поліса, який історики називають еталоном демократичної держави. – Про що свідчить перше в Римі прижиттєве зображення людини на грошах? – Як ви гадаєте, чому афінські монети не оздоблювали зображеннями перших осіб держави?

1. Що визначало суспільно-політичне життя Риму в 80-60-х роках 1 ст. до н. е.?

На початку 1 ст. до н. е.

оптимати об’єдналися навколо представника давнього аристократичного роду, полководця та обдарованого політика Луція Корнелія Сулли. У 89 р. до н. е. його обрали командувачем армії для відсічі понтійському цареві Мітрідату VI Євпатору. Після перемоги у війні з Понтійським царством Сулла повернувся до Італії. Проти нього виступила наспіх зібрана армія популярів. 1 листопада 82 р. до н. е. відбулася битва між двома римськими арміями. Сулла переміг і був проголошений диктатором без обмеження терміну. Майном знищених ворогів Сулла нагороджував своїх прихильників і солдатів, скасував закони, видані популярами,
посилив роль сенату. Судові справи було передано сенатові, обмежено права народних трибунів. Але в 79 р. до н. е. Сулла склав із себе повноваження, а наступного року помер.

Після диктатури Сулли ситуація в Римській державі загострилася. Точилася громадянська війна в Іспанії, Мітрідат знову напав на римські провінції. У 74 р. до н. е. спалахнуло повстання рабів, очолене рабом-гладіатором Спартаком. Виступ було придушено лише через кілька років зусиллями трьох римських армій. Сенат та виборні посадові особи не могли утримувати спокій у державі.

У 60 р. до н. е. троє видатних політиків Риму Гней Помпей, Марк Красс та Юлій Цезар – утворили Перший тріумвірат. Вони поділили між собою керівництво провінціями й домовилися підтримувати один одного. Союз тримався передусім на військовій славі учасників. Помпей та Красс відзначилися в боротьбі з Мітрідатом та Спартаком, а Цезар 58-50 pp. до н. е. завоював усю Галлію (сучасна Франція) і навіть переправився на Британські острови. Ці землі ввійшли до складу Римської держави як провінція Галлія.

 ДИКТАТУРА ГАЯ ЮЛІЯ ЦЕЗАРЯ

Гней Помпей.

Диктатор – у Давньому Римі посадова особа, яку призначав сенат на 6 місяців у випадку внутрішньої або зовнішньої небезпеки, що загрожувала державі. Диктатора було наділено необмеженою цивільною та військовою владою.

Гладіатори – у Римі так називали рабів, які виступали в боях для розваги римських громадян.

Тріумвірат – у Давньому Римі союз трьох політичних діячів задля захоплення найвищої влади.

2. Як Юлій Цезар здобув владу в Римі?

У 53 р. до н. е. Марк Красс вирішив розпочати війну з могутньою Парф’янською державою. Військо Красса було розбите, а сам він загинув у бою. У тріумвіраті лишилося двоє: Помпей та Цезар. Помпей, наляканий успіхами Цезаря в Галлії, переконував сенат відкликати

 ДИКТАТУРА ГАЯ ЮЛІЯ ЦЕЗАРЯ

Юлій Цезар.

Цезаря із завойованих ним земель. У 49 р. до н. е. сенат ухвалив відповідний наказ. Народні трибуни Марк Антоній та Кассій Лонгін наклали на це рішення вето й утекли до Цезаря.

У розпорядженні Юлія Цезаря було лише два легіони (близько 10 тис. воїнів). Він розумів, що, перетнувши річку Рубікон, розпочне нову війну.

Зваживши всі “за” та “проти”, зі словами “Жереб кинуто!” він переправився через річку. Ця подія дала життя крилатому вислову перейти рубікон.

Несподівано Помпей залишив Італію та переправився в Грецію. Шлях на Рим був відкритий.

Цезар, вступивши в місто, нікого не переслідував.

Завдяки цій політиці “милосердя”, як називав її сам Цезар, він швидко здобув багато нових прихильників.

Пробувши в Римі декілька днів, Цезар почав переправляти в Грецію свою армію. Тут, поблизу міста Фарсал, у 48 р. до н. е. відбулася битва двох видатних римських полководців, яка закінчилася перемогою Цезаря.

 ДИКТАТУРА ГАЯ ЮЛІЯ ЦЕЗАРЯ

Римський сенат. Виступ Марка Туллія Цицерона (106-43 до н. е.) – давньоримського оратора й мислителя. Художня реконструкція.

Плутарх розповідав, що одного разу “…в сенаті він виголосив промову проти нового законопроекту і так налякав його укладачів, що вони не наважилися заперечити йому жодним словом. Коли ж вони взялися за справу заново, Цицерон нітрохи не розгубився… і не тільки провалив законопроект, а й примусив трибунів відмовитися від усіх інших планів – до такої міри їх вразило його красномовство”.

– Обчисліть, скільки років тому почалася диктатура Юлія Цезаря, скільки років тому закінчилася. Як відповів би римлянин на запитання: у якому році Юлій Цезар став диктатором?

3. Які заходи здійснив Юлій Цезар, ставши правителем Риму?

Після поразки Помпей утік до Єгипту, де його вбили наближені царя Птолемея XIV. За три дні до Александрії прибув Цезар.

Цезар переміг вояків Птолемея і посадив на єгипетський трон старшу сестру Птолемея Клеопатру.

Через кілька місяців Цезар повів своє військо до Сирії проти понтійського царя, що загрожував римським провінціям в Азії. У серпні 47 р. до н. е. після перемоги над ним Цезар надіслав найкоротший в історії звіт до Риму: “Прийшов, побачив, переміг”.

Диктатура Цезаря істотно відрізнялася від правління Сулли. Хоча за блискучі перемоги його й було проголошено диктатором на 10 років, він щороку обирався консулом і діяв через органи влади республіканського Риму. Основною метою політики Цезаря було відновлення нормального життя держави. Він видав закони про устрій міст у провінціях, про безплатні роздачі хліба плебсу.

Цезар намагався зменшити вплив сенату, налагодити роботу органів місцевого самоуправління, скоротити витрати, особливо розкіш та марнотратство заможних, дати захист малозабезпеченим прошаркам населення.

Для проведення цих заходів Цезар створив особисте угруповання, до якого належали Марк Антоній, Емілій Лепід та інші – переважно військові командири. Проте, як і кожний політик, Цезар не уник прорахунків. Політика “милосердя” зумовила появу в сенаті групи людей, які хотіли усунути Цезаря від влади. Саме ці сенатори поширювали чутки про прагнення Цезаря стати царем і перенести столицю з Рима до Александрії.

У березні 44 р. до н. е. під час засідання сенату Цезаря підступно вбили. Головними учасниками змови були Марк Юній Брут і Кассій Лонгін. За переказами, Цезар намагався чинити опір. Коли ніж для удару над ним заніс Брут, Цезар кинув фразу, що стала крилатою, – “І ти, Бруте?”.

Загибель диктатора штовхнула державу в новий вир міжусобиць та війн.

Плебс – від плебеї, простолюд.

 ДИКТАТУРА ГАЯ ЮЛІЯ ЦЕЗАРЯ

Вбивство Гая Юлія Цезаря. Картина кінця 18 ст.

– Розгляньте таблицю, у якій зазначено основні віхи правління Сулли та Цезаря. Поміркуйте, хто з диктаторів більше прагнув зберегти республіку.

Публій Корнелій Сулла

Гай Юлій Цезар

Сам себе проголосив диктатором. Спирався на сенатську олігархію. Належав до оптиматів.

Переслідував своїх політичних противників.

Ухвалював закони в інтересах знаті. Добровільно відмовився від диктатури.

Диктатором став за рішенням сенату.

Мав підтримку середніх та дрібних землевласників.

Належав до популярів.

Провадив політику “милосердя”. Ухвалював закони в інтересах середніх прошарків населення й плебсу.

Був убитий під час засідання сенату.

– Чи має слушність твердження: “Криза республіки полягала в тому, що Рим із невеличкої громади-поліса перетворився на величезну державу, якій належала половина світу, тож республіканська форма правління не відповідала такому становищу”? Свою думку обгрунтуйте.

Оцініть себе

1. Які території завоював Юлій Цезар протягом 58-46 pp. до н. е.?

2. Що означають крилаті вислови “жереб кинуто”, “перейти рубікон”, “І ти, Бруте?” Які події лежать у їх основі?

3. Як і коли було створено перший тріумвірат? Чи можна вважати тріумвірів диктаторами?

4. Коли і за яких обставин було встановлено диктатуру Юлія Цезаря? Які вона мала особливості?

У чому відмінність диктатури від республіки? Чому за правління Цезаря зберігався республіканський лад?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2,50 out of 5)


ДИКТАТУРА ГАЯ ЮЛІЯ ЦЕЗАРЯ - Історія


ДИКТАТУРА ГАЯ ЮЛІЯ ЦЕЗАРЯ