УСНЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ У МЕЖАХ 100 З ПЕРЕХОДОМ ЧЕРЕЗ РОЗРЯД
Урок 39. ДОДАВАННЯ СУМИ ДО ЧИСЛА. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ РІЗНИМИ СПОСОБАМИ
Мета: пояснити учням спосіб додавання суми до числа; вчити розв’язувати задачі різними способами; розвивати пізнавальний інтерес; виховувати почуття відповідальності.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 51, завдання 309; 310)
Завдання 309
– Яка відстань буде між лисенятами, якщо кожне лисеня зробить
Завдання 310
– Прочитайте вирази зі значенням, меншим за 40.
2. Гра “Хто швидший?”
3. Гра “Віконечка”
4. Хвилинка каліграфії
– Установіть закономірність і запишіть числа, вставляючи пропущені.
7; 7; 77; 77; 7; …
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як додавати суму до числа.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 52-53)
Завдання 311
Учні “ланцюжком” читають вирази і обчислюють їх значення.
Завдання 312. Колективне
– Розгляньте малюнки і поясніть, як до числа 6 додавали числа 2 і 3.
6 + (2 + 3) = 6 + 5 = 11
6 + (2 + 3) = 6 + 2 + 3 = 8 + 3 = 11
6 + (2 + 3) = 6 + 3 + 2 = 9 + 2 = 11
– Щоб додати суму до числа, можна послідовно додати до числа кожний доданок.
Завдання 313
Ознайомившись з умовою задачі, учні складають її короткий запис та самостійно розв’язують різними способами.
1 спосіб
1) 14 + 15 = 29 (кг) – привезли;
2) 29 + 36 = 65 (кг) – стало.
2 спосіб
1) 36 + 14 = 50 (кг) – привезли спочатку;
2) 50 + 15 = 65 (кг) – стало.
Завдання 314
Учні обчислюють значення виразів різними способами. Один учень працює біля дошки, решта – у зошитах.
Завдання 315. Колективне опрацювання матеріалу
– Розгляньте пояснення додавання чисел частинами. Визначте, яку властивість додавання використано.
Завдання 316
Учні “ланцюжком” розв’язують приклади зручним способом.
Завдання 317
Учні креслять прямокутник, довжина якого 8 см, а ширина 3 см. Обчислюють його периметр.
Завдання 318. Фронтальне вивчення змісту задачі
Під час відтворення змісту учні на дошці зображують умову задачі.
Їхало – 16 ч. і 13 ж.
Вийшло – ?
Залишилося – 17 п.
Після цього учні працюють самостійно, один учень – за закритою дошкою.
Завдання 319*. Самостійне виконання завдання Один учень працює біля дошки.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ (див. додаток до уроку)
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– З якими прийомами обчислень ознайомилися на уроці?
– Як оцінюєте свою роботу?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 53, завдання 320; 321.
ДОДАТОК ДО УРОКУ 39
1. Складання і розв’язування задачі за коротким записом
Було – 8 …
Приїхало – 2 … і 7 …
Стало – ?
Задачу можна розв’язати різними способами.
– Обчислимо зручним способом: 8 + (2 + 7) = (8 + 2) + 7 = 10 + 7 = 17.
2. Обчислення значень виразів
15 + (5 + 7)
64 + (8 + 6)
13 + (7 + 5)
8 + (6 + 2)
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв’язування логічних задач
– Біля будинку ростуть 2 липи, 5 яблунь і 8 груш. Скільки всього плодових дерев ростуть біля будинку? (8 + 5 = 13)
– Записано числа від 1 до 50. Скільки разів у записах зустрічається цифра 3? (3; 13; 23; 30; 31; 32; 33; 34; 35; 36; 37; 38; 39; 43 – 15 разів)