II Семестр
ТЕМА “МИСТЕЦТВО ТЕАТРУ ТА КІНО”
УРОК 72
Тема. Домашнє читання “Пінокіо”
Мета:
– проконтролювати навички читання та непідготовленого усного мовлення по тексту позакласного читання;
– практикувати у вживанні нових лексико-граматичних структур у словосполученнях і реченнях з оповідання;
– продовжувати формувати лексичні та граматичні навички учнів;
– сприяти розвитку уваги, спостережливості, самостійного мислення, навичок аналізу та самоаналізу.
ХІД УРОКУ
I.
II. Підготовка до іноземного мовлення
Фонетична й мовленнєва зарядка.
III. Основна частина уроку
A) Робота над незнайомою лексикою тексту
– wand – bump
– hug – peep out
– steal – thieves
– grab – drop
– sack
B) Suggest your titles to each part of the text.
Geppetto’s wooden son
The wonder of a good fairy
The Cricket follows Pinocchio
Pinocchio goes shopping
At the candy store
Pinocchio at the puppet show
A small liar
Pinocchio and Stromboli
Pinocchio wants to be a star
Absolute failure
Geppetto comes to rescue
At home again
C) Answer the following questions.
What kind of master was the old man?
What wish did he have?
What shopping did the wooden boy do? Why?
How can you characterize
Why did Pinocchio get fooled all the time?
What can you tell about Cricket?
Why did Pinocchio want to be a star?
Why did Geppetto come to his rescue?
In what way did the wooden boy help the old master?
Why did Pinocchio tell the truth at home?
What happened to the boy’s long nose?
Would the wooden boy be a liar after his adventures in town?
D) Look through the list of unknown words and try to make up word combinations or sentences them
E) Render the story as if you were Pinocchio / Geppetto / Cricket / Stromboli.
F) Compare the story with its Russian version. What is common/ different in them? Give your reasons.
IV. Завершальна частина уроку
Підсумки уроку
Учитель підбиває підсумки уроку та оцінює роботу учнів.