ДУМИ

РОЗДІЛ 1 МУЗИКА МОГО НАРОДУ

ТЕМА 4 ДУМИ

Сьогодні ми дізнаємося про події у світі й державі з газет, репортажів журналістів по телебаченню і статей в Інтернеті. А як було раніше, коли ще не існувало преси, радіо і телебачення, Інтернету? Наприклад, у часи козацтва?

Ти напевно здивуєшся, але і тут я ставала в нагоді! Саме піснею линули розповіді про історичні події та їх учасників. А замість журналістів ці новини “розповідали” співці – кобзарі та бандуристи. Нерідко такими співцями були самі відважні герої, які брали участь у боях.

І характер цих пісень – дум, був відповідним – ліричним і драматичним. А виконувались думи в супроводі кобзи або бандури.

 ДУМИ

А. Якимець. Запорізький кобзар

Думи – це ліричні або драматичні пісні, присвячені важливим історичним подіям і відважним героям.

За характером мелодії думи близькі до речитативу, тобто напівспіву-напіврозмові. Вони тужливі, наспівні та протяжні.

Мандруючи від села до села, кобзарі виконували пісні про бойову славу й вічну доблесть козацького війська, про свободу та красу рідного краю. Вони розповідали людям у своїх піснях не тільки

про різні події, а й висловлювали ідеї єднання народу в боротьбі проти чужинців, ідеї волі й незалежності, прославляли патріотизм, відстоювали права кожної людини й усього народу на вільне життя, звеличували шанування батьків, роду, Вітчизни.

Кобзар – мандрівний співак, який виконував пісні та думи в супроводі кобзи чи бандури.

Зазвичай думи – це великі пісенно-розповідні твори. Умовно вони складаються з таких частин: вступ (заспів), епічна розповідь (розгортання сюжету), кінцівка (славослов’я).

 ДУМИ

Однією з найвідоміших є “Дума про козака Голоту”. Хто ж це такий? Козак Голота (“голота” означає “бідняк, незаможний”) – це поетичний образ захисника рідної землі від іноземних загарбників. Дехто вважає, що цей персонаж має історичне підгрунтя: у ньому, начебто, змальовано одного зі сподвижників Богдана Хмельницького – полковника Іллю Голоту.

 ДУМИ

М. Дерегус. Козак Голота

 ДУМИ

Г. Якутович. Козак Голота (обкладинка книжки)

Слухаємо музику

Українська народна пісня “Дума про козака Голоту”.

– Яку думі оспівується образ козака? Які риси характеру персонажу відображено у творі?

Музика навколо нас

1. Допоможи Тріольчику обрати слова-характеристики дум.

 ДУМИ

ДРАМАТИЧНА

2. Роздивись репродукцію картини і визнач, як називається зображений народний музичний інструмент.

 ДУМИ

 ДУМИ

А. Сластіон. Портрет кобзаря Самійла Яшного


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)


ДУМИ - Музика


ДУМИ