Економічне піднесення наприкінці XX

Тема 2. США ТА КАНАДА У 1945 Р. – НА ПОЧАТКУ ХХІ СТ.

§ 8 . Внутрішньополітичні та зовнішньополітичні пріоритети американських президентів у XXI ст.

1. Економічне піднесення наприкінці XX – на початку XXI ст.

Наприкінці XX ст. США продовжували розвиватися динамічно, піднявся життєвий рівень населення, збільшувалися прибутки підприємств, зростав авторитет країни у світі. Середньорічні темпи економічного розвитку за 1990-і роки

 Економічне піднесення наприкінці XX

“Силіконова долина”. Центральний офіс компанії “Gooqle”, яка спеціалізується

на виробництві електроніки

Досягли 2,2 %. Фонд заробітної плати становив майже 60 % ВВП. На охорону здоров’я американці витрачали 14 % ВВП, на освіту – 7,6, на науку – 2,6 %. Частка населення з доходами нижче прожиткового мінімуму (до 15 тис. доларів на сім’ю з 4 осіб) знизнилася до 13,7 % (1997). Тривав процес зростання масштабів і значення сфери послуг, де наприкінці 1990-х років було зайнято 75 % усіх працівників. Це – наука та наукове обслуговування, освіта, охорона здоров’я, різноманітні професійні послуги, зв’язок, інформаційне обслуговування, фінанси, торгівля.

Що ж сприяло такому потужному

економічному розвиткові США в 1990-х роках, чому вони досягли зеніту своєї економічної могутності? Причин тут декілька.

По-перше, цьому сприяли зовнішньополітичні умови, закінчення “холодної війни”, крах великого системного протистояння. Так, асигнування на військові цілі в 1996 р. становили 16,9 % федерального бюджету і 3,6 % ВВП. Бюджет Пентагону був удвічі менший, закупівлі озброєння скоротилися вчетверо проти періоду перебування при владі Р. Рейгана.

По-друге, протягом 1990-х років США інтенсивно долучилися до світового інтеграційного процесу. Тільки за перший термін президентства Б. Клінтона Сполучені Штати уклали понад 200 торгово-економічних угод з іншими країнами. Діяльність транснаціональних компаній США охопила весь світ.

По-третє, важливим чинником тривалого економічного піднесення стало зростання інвестицій в освіту та підготовку наукових кадрів. Це стало запорукою конкурентоспроможності економіки та зміцнення матеріального добробуту США.

Утім, уже наприкінці 2000 р. розпочався спад американської економіки. Він був пов’язаний з тим, що Президент США Джордж Буш-молодший, лідер республіканської партії, сповідував дещо інші принципи економічної стратегії. Однак найстрашнішого удару політичному становищу та економіці США завдано 11 вересня 2001 p., коли в результаті терористичного акту було зруйновано Світовий торговий центр і постраждав Пентагон.

У перші дні після терористичного акту, який забрав життя майже 3 тис. людей, на торгових і фінансових біржах виникла паніка, долар почав катастрофічно падати, однак уже наступного місяця після створення антитерористичної коаліції ситуація дещо стабілізувалася.

 Економічне піднесення наприкінці XX

Світовий торговий центр. 11 вересня 2001 р.

 Економічне піднесення наприкінці XX

Пентагон. 11 вересня 2001 р.

У наступні роки, незважаючи на значні зусилля американської адміністрації, спрямовані на стабілізацію долара, його курс знизився і поступово втрачає своє значення провідної світової валюти. Багато країн у своїх розрахунках за товари та послуги почали використовувати євро – міцнішу та стабільнішу валюту.

Ситуація з доларом значно погіршилася під час фінансової кризи, шо розпочалася в США у 2008 р. та швидко набула загальносвітового характеру. Вона призвела до падіння обсягів виробництва, різкого зростання безробіття, скорочення соціальних програм, зниження рівня життя людей у США та в більшості країн світу. Оскільки криза виникла саме в США, багато економістів порівнюють її з Великою депресією 1930-х років.

Широкомасштабну боротьбу з проявами кризи довелося розпочати наступному Президентові США Бараку Обамі, який був обраний на цю посаду в листопаді 2008 р. На нього покладаються великі сподівання, які нелегко втілити в життя. Проте з плином часу соціально-економічна ситуація в країні стала покращуватися, рівень життя більшості населення стабілізується, соціальне напруження спадає.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)


Економічне піднесення наприкінці XX - Історія


Економічне піднесення наприкінці XX