Економіка – ЗАГАЛЬНИЙ ОГЛЯД КРАЇН АФРИКИ

МІЖНАРОДНА ЕКОНОМІКА

Розділ 5
РЕГІОНИ СВІТУ

5.4. ЗАГАЛЬНИЙ ОГЛЯД КРАЇН АФРИКИ 5.4.3. Економіка
Промисловість
Передусім гірничодобувна промисловість визначає місце Африки у міжнародному поділі праці. Галузі обробної промисловості перебувають на етапі зародження (за винятком, можливо Південно-Африканської Республіки).
Сільське господарство
Продукція тропічного і субтропічного землеробства здебільшого йде на експорт. У багатьох країнах землеробство монокультурне, тобто спеціалізується на вирощуванні певної культури.

/> Наприклад, Сенегал вирощує арахіс, Ефіопія – кофе, Гана – какао, Малі – бавовник. Практично в усіх країнах вирощують коренеплоди – батат і маніок.
Тваринництво розвинене у тих країнах, де немає можливості займатися землеробством, наприклад, у Мавританії, Сомалі, Лесото. Африканське тваринництво малопродуктивне і низько-товарне. Його матеріально-технічна база слабка. Найкраще тваринництво розвинене у Північній Африці. Збитків господарству Африки завдають терміти, сарана, муха цеце.
Слабо розвинена іригація попри гостру потребу в ній – на 40 % земельних угідь часто бувають посухи.

Транспорт

/> За колоніальних часів розвивався в основному морський і залізничний транспорт. Досягнуто певних успіхів у розвитку авто – та авіатранспорту, але до створення сучасної транспортної мережі Африці йти ще дуже довго.

Зовнішня торгівля
Як вже зазначалося, Африка є постачальником на світовий ринок передусім продукції гірничорудної промисловості. Африканські країни експортують у великих кількостях цитрусові, виноградні вина, тютюн, тропічну деревину. Імпортує Африка різноманітну промислову продукцію, продовольство, нафту та нафтопродукти.
Регіони
Як правило, Африку поділяють на два великі регіони – Північну Африку і Тропічну Африку. Окремим регіоном є Південно-Африканська Республіка.
Загальна площа Північної Африки – близько 10 млн. км2, кількість населення – понад 150 млн. чол. Майже вся її економіка розташована у прибережній смузі, де розміщуються промислові підприємства і зони субтропічного землеробства. У південній частині регіону землеробство можливе лише у пустельних оазах. Основною споживчою і товарною культурою пустельних районів є фінікова пальма. В алжирській та лівійській Сахарі розвинений нафтопромисел. Майже все населення Північної Африки говорить арабською мовою. Основна релігія – іслам.
Загальна площа Тропічної Африки – близько 20 млн. км2, кількість населення – понад 500 млн. чол.
Тропічна Африка – найменш урбанізований регіон земної кулі. Переважна частина населення належить до екваторіальної раси.
Населення Тропічної Африки говорить мовами сім’ї банту, поширена мова суахілі, на Мадагаскарі – австронезійські мови.
Тропічна Африка – економічно найвідсталіший регіон планети. Вирізняється лише один район гірничорудної промисловості – мідний пояс Замбії та Демократичної Республіки Конго. Переважає примітивне сільське господарство споживчого напрямку (вирощують маніок, ямс, батат, просо, сорго, кукурудзу, банани, овочі). В окремих районах товарного рослинництва вирощують какао, кофе, арахіс, гевею, олійну пальму, чай, спеції.
Погіршується якість навколишнього середовища Африки, що спричинено збільшенням площі пустель, збезлісінням, збідненням флори і фауни.
Південно-Африканська Республіка вважається єдиною на континенті економічно розвиненою країною, на її частку припадає 2/3 промислової продукції, 4/5 виплавляння сталі всієї Африки, розвивається атомна енергетика.
Країна багата на мінеральні ресурси – алмази, золото, платину, залізну руду, уран, вугілля, природний газ. Золото та інші метали становлять основу експорту. Розвинена військова промисловість, а також металообробна, машинобудівна, харчова, хімічна галузі, землеробство і тваринництво, вирощують зернові, цукор, фрукти.
Тривалий час уряд білої меншості здійснював політику апартеїду. ООН наклала на ПАР ембарго на торгівлю та спортивні зв’язки. У 1991 та 1992 р. згадані санкції було скасовано, оскільки у ПАР відбулися політичні зміни.
Економічне становище ПАР не можна вважати цілком благополучним, зберігається безробіття серед чорношкірих, їх рівень життя залишається низьким, а на стані економіки позначилися загальносвітові кризові явища.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Економіка – ЗАГАЛЬНИЙ ОГЛЯД КРАЇН АФРИКИ - Довідник з економіки