ФІЛАНТ

ФІЛАНТ, філант бджолиний, бджолиний вовк. Найбільшу небезпеку для бджіл становить ф. трикутниковий. Належить до роду одиночних риючих ос.

Тендітні комахи, голі або маловолосаті. У більшості випадків вони гніздяться в грунті, де вирощують личинок, яким згодовують паралізованих комах і павуків. Це дуже рухливі, сильні земляні оси, дуже схожі на звичайних ос.

Ф. активний з 10-ї до 18-ї год у сонячні дні при температурі не нижче 23 °С. Самці живуть у неглибоких нірках, а самки риють глибокі тунелі, іноді до 1 м, з камерами завбільшки 2,5 х 1,5 см з боків.

Зазвичай гнізда вони влаштовують на оголених ділянках у сухих легких, супіщаних, підзолистих грунтах, де можна досить швидко й легко вирити тунель, і рідше – суглинних грунтах. Отвори, що ведуть у гнізда ос, можна знайти на схилах ярів і ровів, уздовж доріг із насипами. Нора Ф. зазвичай нагадує перевернене догори дном блюдце діаметром 12-16 см, з невеликим насипом заввишки в кілька сантиметрів. Самці в будівництві гнізда участі не беруть. Іноді створюються великі колонії цих ос.

Самці харчуються нектаром рослин, а самка полює на медоносних бджіл у радіусі 2,5 км, іноді до 5 км від нірки. Вона приносить

й укладає від 1 до 7 паралізованих бджіл у камеру, на груди останньої принесеної бджоли відкладають яйця. Через 3-4 дні з них з’являються личинки, які протягом 2-5 днів харчуються бджолами. Потім личинка плете блискучий темно-коричневий кокон, у якому продовжує свій розвиток, який іноді триває до

4 тижнів. Самці виходять на 4-10 днів раніше самок. У камерах самців зазвичай знаходиться 1-2 бджоли, самок – 3-8. У стадії лялечки Ф. може зимувати до 10 місяців.

Розмір дорослої оси 12-16 мм, колір жовто-чорний. Голова широка, на чолі є малюнок у вигляді корони: у самців із трьома зубцями, у самок із двома. Щелепи сильні. Черевце й ноги жовті. На спинці є чорні трикутники.

Оси ловлять літних бджіл у полі й на пасіці, жалять їх у підборіддя, паралізуючи в такий спосіб нервову систему жертви, а потім, здавлюючи лапками черевце бджіл, видавлюють із них нектар і гемолімфу. У період масового літання Ф. бджолосім’ї значно слабшають, припиняють збір нектару.

Заходи боротьби. Заорюють грунт, заселений Ф., засівають його травою, рясно поливають водою, засипають зверху листям і соломою. У нори ос заливають інсектициди. У липні – серпні проходить найактивніше літання Ф., тому пасіку доцільніше перевезти якнайдалі.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ФІЛАНТ - Бджільництво


ФІЛАНТ