ФІЗИЧНИЙ РОЗВИТОК ПІДЛІТКІВ

2 Фізична складова здоров’я

ІНДИВІДУАЛЬНИЙ РОЗВИТОК ПІДЛІТКІВ

&10. ФІЗИЧНИЙ РОЗВИТОК ПІДЛІТКІВ

Дізнаєшся, як оцінити фізичний розвиток, масу тіла; що слід робити, щоб покращити фізичну форму

Пригадай

Чи визначали в цьому році показники твого зросту й маси тіла? Чи змінилися вони порівняно з минулим роком?

Назви принципи раціонального харчування.

Підлітків зазвичай бентежить надто високий, як їм здається, або, навпаки, надто низький, на їхній погляд, зріст. Хлопці та дівчата прискіпливо стежать за масою тіла,

порівнюючи власні показники з показниками зірок кіно, відомих спортсменів і манекенниць. Але чи варто копіювати зовнішній вигляд чи звички інших людей, не проаналізувавши наслідки? Те, що, можливо, й корисно дорослому, може зашкодити підлітку.

Вважають, що на майбутній зріст і масу тіла можуть впливати такі основні чинники.

 ФІЗИЧНИЙ РОЗВИТОК ПІДЛІТКІВ

Нормальна маса тіла й гарна фізична форма є важливими показниками фізичного здоров’я. Щоб зробити висновок про свій фізичний розвиток, виміряй зріст і масу тіла. Порівняй свої дані з наведеними в таблиці.

Показники маси тіла і зросту підлітків

12-14 років

Вік

Хлопці

Дівчата

Зріст, см

Маса тіла, кг

Зріст, см

Маса тіла, кг

12 років

151,3

42,1

152,5

41,7

13 років

158,6

46,9

158,1

46,4

14 років

166,1

52,1

161,7

50,5

Якщо відхилення незначні, не хвилюйся, пізніше зможеш наздогнати своїх однолітків у рості, вирівняти масу тіла. Якщо відхилення значні, порадься з дорослими.

Усі зміни в організмі збігаються зі збільшенням навантаження в школі. Тобі доводиться докладати більше зусиль і витрачати більше часу для виконання домашніх завдань. Ти більше часу проводиш за робочим столом, іноді зменшуючи рухову активність. Проте в період швидкого росту потрібно ретельно стежити за поставою, роботою внутрішніх органів. Тож фізичні вправи – обов’язкова умова нормального розвитку. Систематично роби ранкову зарядку, включай до неї вправи на гнучкість, на збереження правильної постави. Є вправи і види спорту, які, як вважають, допомагають збільшити зріст. Це плавання (особливо брасом), баскетбол, стрибки у висоту, підтягування і висіння на перекладині, вправи на розтягування та гнучкість. Такі вправи слід робити регулярно, поступово збільшуючи навантаження і кількість повторів кожної вправи. Починати можна з 10-15 хвилин, поступово збільшуючи тривалість занять до 30-40 хвилин. Заняття рекомендують поєднувати з ходьбою та бігом. Але перш ніж почати займатися, обов’язково порадься з лікарем й учителем фізичної культури.

Самопочуття, фізичний розвиток залежать також і від харчування. Щоб уникнути проблем зі здоров’ям, важливо харчуватися збалансовано. Якщо харчуватимешся відповідно до щоденних енергетичних витрат, зможеш контролювати масу тіла. Наприклад, якщо хочеш зменшити масу тіла, обмежуй або не вживай калорійних продуктів і солодких напоїв. Водночас збільшуй витрати енергії – більше рухайся. І навпаки, якщо хочеться збільшити масу тіла, підвищуй калорійність їжі, не знижуючи фізичної активності.

Щороку в школі проводять медичний огляд школярів. Тобі можуть порадити, яким спортом краще займатися, яких правил харчування додержуватися насамперед. Але маєш самостійно стежити за показниками свого розвитку. Так, міцний сон, нормальний апетит, активна працездатність протягом дня – це ознаки нормального фізичного розвитку. А коли з’являється безсоння чи довго засинаєш і важко прокидаєшся, часто болить голова, поганий апетит – це ознаки перевтоми або хвороби.

Гарна фізична форма дає наснагу для навчання та активного відпочинку.

Висновок

Нормальна маса тіла й гарна фізична форма – важливі показники фізичного розвитку. Щодня виконуй вправи для покращення й зміцнення фізичного здоров’я. Раціонально харчуйся. Стеж за показниками фізичного розвитку.

Завдання

1. Які чинники впливають на фізичний розвиток підлітка?

2. Яких правил слід додержуватися щодня, щоб добре розвиватися фізично?

3. Які продукти слід обмежити, щоб зменшити масу тіла?

4. Чому для підтримки нормальної маси тіла обов’язково слід займатися фізичними вправами?

5. Поміркуй, чому вправи, зазначені в параграфі, сприяють збільшенню зросту.

Моделюй – набувай життєвих навичок

1. Визнач свій зріст і масу тіла. Скористайся додатком 1. Зроби висновок про свій фізичний розвиток.

2. Розроби план покращення фізичного розвитку.

3. Наполегливо втілюй план у життя.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)


ФІЗИЧНИЙ РОЗВИТОК ПІДЛІТКІВ - Валеологія


ФІЗИЧНИЙ РОЗВИТОК ПІДЛІТКІВ