Фізико-географічні та історико-політичні особливості – ЗАГАЛЬНИЙ ОГЛЯД КРАЇН АЗІЇ

МІЖНАРОДНА ЕКОНОМІКА

Розділ 5
РЕГІОНИ СВІТУ

5.3. ЗАГАЛЬНИЙ ОГЛЯД КРАЇН АЗІЇ 5.3.1. Фізико-географічні та історико-політичні особливості
Азія – найбільша частина світу (близько 43,4 млн. км2). На її частку припадає третина суші планети. Азія майже вся розташована у Північній півкулі. Зі сходу на захід вона простягається від мису Баба у Західній Туреччині до мису Дежньова у Беринговій протоці, що становить 16 тис. км. Протяжність Азії з півночі на південь – 8 тис. км. Найвища гора планети (Еверест, 8848 м) і найнижча западина (Мертве море),

найбільші хвойні ліси (тайга Сибіру), найбільше замкнуте море (Каспійське), найглибше озеро (Байкал) – усі вони розміщуються саме в Азії. Населення Азії становить понад 3 млрд. чол.
В Азії гори і плоскогір’я займають майже три чверті її території. Основні гірські системи – Гімалаї, Каракорум, Памір, Тянь-Шань, Гіндукуш, Кунь-лунь, Великий Кавказ, Алтай, Саяни, хребти Верхоянський і Чеського. Великі нагір’я – Тібетське, Іранське, Вірменське, Малоазіатське, Станове, Коряцьке. Плоскогір’я – Середньосибірське, Аравійського півострова, Деканське. Найбільші рівнини – Західносибірська, Туранська,
Велика Китайська, Індо-Гангська, Месопотамська. На Камчатці, островах Східної Азії та Малайського архіпелагу багато діючих вулканів, висока сейсмічність. Найвищий діючий вулкан Азії – Ключевська сопка (4750 м.) – містиця на Камчатці.
Надра Азії різноманітні й багаті. У східній її частині простягається олов’яно-вольфрамовий пояс – єдиний на планеті. Руди чорних і кольорових металів залягають, як правило, на глибині, іноді виходять на поверхню (наприклад, на півострові Індостан). Азія має багаті запаси вугілля (Кузнецький і Тунгуський басейни, родовища на Великій китайській рівнині, у Монголії). Газ і нафта зустрічаються у прогинах земної кори (Аравійський півострів, Месопотамія, Західний Сибір, Прикаспій).
У Казахстані, Китаї та інших країнах є багаті запаси бокситів. Якутія відома родовищами алмазів.
Клімат Азії змінюється від арктичного на півночі до екваторіального на островах Індонезії. Приблизно чверть її території займає вічна мерзлота і стільки ж – аридні пустелі. На Оймяконському нагір’ї температура знижується майже до -70 °С, а в пустелях Індії піднімається до 53 °С.
На значній території Азії клімат помірний. На тихоокеанському узбережжі у субтропічному поясі мусонний тип клімату – літо помірно тепле, але надмірно дощове.
На Аравійському півострові, у Месопотамії та на півдні Іранського нагір’я – клімат тропічний. Там упродовж цілого року домінують сухі гарячі континентальні повітряні маси.
Температури високі, взимку – 18-24 °С, влітку – 30-35 °С, а опадів випадає мало – від 50 до 200 мм. на рік.
В Індостані й Індокитаї – клімат субекваторіальний, сухий і дощовий сезони чергуються.
На Малаккському півострові та островах Малайського архіпелагу клімат екваторіальний: жарко, парко, дощі йдуть протягом усього року. Тут немає пір року, цілий рік – суцільне дощове літо.
Ріки Азії належать до басейнів усіх чотирьох океанів Землі. Ця частина світу має великі запаси прісної води та гідроенергії. В Азії зустрічаються всі природні зони планети.
Далі коротко про історію Азії.
Найдавнішими на азіатському континенті вважаються цивілізації шумерів та аккадів у Месопотамії та індусів у долині Інду, які існували у III тисячолітті до н. е. У II тисячолітті аморити та касити заволоділи Месопотамією, хіттайці – Малою Азією, аріанці – долиною Інду. Ассірійці завоювали Вавилон у XIII ст. до н. е. і створили свою імперію, яка досягла розквіту в VII ст. до н. е. Нею заволоділи медеси (605 р. до н. е.), а згодом – перси (539 р. до н. е.). Китайська цивілізація розвинулась за часів династії Чжоу (1122-221 pp. до н. е.). У V ст. до н. е. в Азії поширилися релігійні вчення Конфуція, Зороастра і Будди.
Олександр Македонський у 331 р. до н. е. розгромив імперію персів. Його імперія простяглася від Середземномор’я до Індії. Центральна Азія потрапила під контроль китайської династії Хань (246 р. до н. е. – 220 р. н. е.).
Римська імперія простяглась від Середземномор’я і Західної Європи до Євфрату. Ця імперія у 395 р. розділилася на дві – Західну і Східну (Візантію). За часів перської династії Сасанідів точилася боротьба між Персією та Римом за владу над Азією. У VII ст. араби принесли іслам до Персії, Сирії, Ізраїлю. Столицею арабської імперії був Багдад (750-1258 pp.). Оттоманська імперія захопила Єрусалим у 1072 р. Це призвело до серії Хрестових походів європейських монархів і феодалів.
Монголи під керівництвом Чингізхана та його нащадків упродовж XIII-XIV ст. підкорили Маньчжурію, Китай, Корею, Північну Індію. Китай здобув незалежність за династії Мін (1368 – 1644 pp.). Оттоманська імперія розгромила Візантію, захопивши Константинополь (1453 р.). У XVI ст. в Індії утворилася імперія Великих монголів.
Європейська колонізація Азії почалася після подорожі португальця Васко да Гами до Індії навколо мису Доброї Надії. Сталося це у 1498 р. Слідом з португальцями до Азії прибули голландці, англійці та французи. Між ними розгорнулася боротьба за контроль над територіями. У 1763 р. Англія завдала поразки Франції і закріпила свій контроль над Індією. Протягом 1862 – 1883 pp. Франція встановила контроль над Індокитаєм.
Росія за часів Івана III позбулася татарського контролю (1480 p.). Колонізація Сибіру козаками розпочалася у XVI ст. Згодом росіяни досягли Тихого океану. В результаті російської та японської територіальних експансій почалась війна 1904 – 1905 pp., в якій перемогла Японія. Дещо раніше (1895 р.) Японія перемогла Китай і приєднала до себе Корею (1910 p.), окупувала Маньчжурію (1932-1945 pp.). У 1937 р. Японія почала загарбницьку війну у Китаї. Під час Другої світової війни японські війська зайняли багато регіонів Азії і далеко не завжди їх вважали загарбниками. Часто до них ставилися як до визволителів від європейського колоніалізму.
Наприкінці літа 1945 р. Друга світова війна закінчилася в Азії поразкою Японії. Почалася деколонізація Азії. Виникла держава Ізраїль (14 травня 1948 p.). Зміцнився арабський націоналізм. Владу у Китаї захопили комуністи на чолі з Мао Цзедуном (1949 р.) і націоналістичний уряд Чан Кайші втік на острів Тайвань. У 1963 р. утворилася Малайська Федерація (Малайя, Сінгапур, Саравак, Північне Борнео), зі складу якої Сінгапур вийшов у 1965 р. У 1975 р. комуністи об’єднали В’єтнам. До лав соціалістичних країн приєдналися також Лаос та Кампучія (1975 р.). СРСР ввів свої війська до Афганістану (1979 p.), які були виведені звідти у квітні 1992 р. Непростим був шлях до миру у Камбоджі. Кровопролитною була ірано-іракська війна 1980-1988 pp., яка закінчилася безрезультатно. Здається нескінченним арабо-ізраїльський конфлікт. 2 серпня 1990 р. Ірак окупував Кувейт. 17 січня сили анти-іракської коаліції (до якої належали 29 країн), спираючись на мандат Ради Безпеки ООН, розпочали операцію “Буря в пустелі” і звільнили Кувейт. Триває індо-пакистанський конфлікт і християнсько-мусульманське протистояння у Лівані. Китай, Пакистан та Індія мають свою ядерну зброю.
Після виведення радянських військ з Афганістану у країні так і не було встановлено миру. Тривала громадянська війна. 7 жовтня 2001 р. антитерористична коаліція на чолі з США почала бомбардування об’єктів уряду талібів, вимагаючи видати Саудівського мільйонера-терориста Усаму бен Ладена, якого підозрюють в організації терактів 11 вересня 2001 р. у Нью-Йорку та Вашингтоні.
До Другої світової війни більша частина населення Азії проживала у колоніях. Нині майже всі країни Азії є суверенними державами. Наведемо найхарактерніші їх ознаки:
– Японія (входить до складу “великої сімки”);
– Ізраїль (країна переселенського капіталізму);
– Індія (типова країна, що розвивається);
– Південна Корея, Тайвань, Сінгапур, Гонконг (нові індустріальні “тигри”);
– Саудівська Аравія та інші аравійські держави, Бруней (експерти нафти);
– Непал, Афганістан (найвідсталіші країни світу).
За формою правління країни Азії є республіками або монархіями. Існують монархії конституційні (наприклад, Японія і Таїланд) та абсолютні (приміром, Саудівська Аравія, Кувейт). За устроєм держави поділяються на унітарні (наприклад, Монголія, В’єтнам) і федеративні (приміром, Індія).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Фізико-географічні та історико-політичні особливості – ЗАГАЛЬНИЙ ОГЛЯД КРАЇН АЗІЇ - Довідник з економіки


Фізико-географічні та історико-політичні особливості – ЗАГАЛЬНИЙ ОГЛЯД КРАЇН АЗІЇ