Форма, будова, хімічний склад кісток

Відповіді на питання до екзамену з курсу Основи біології та генетики

Форма, будова, хімічний склад кісток.

Форма кісток.

В організмі людини налічують понад 200 кісток. У. дорослої людини кістяк складає близько 18% загальної маси тіла, у новонародженого – близько 14%. До складу входять кістки скелета різної величини і форми. За формою розрізняють кістки довгі, короткі, широкі і змішані.

Довгі кістки знаходяться в скелет кінцівок. Короткі кістки розташовані в зап’ясті і предплюсне, т. т. там, де одночасно необхідні велика міцність

і рухливість скелета. Широкі, або плоскі, кістки утворюють стінки порожнин, в яких знаходяться внутрішні органи (тазових кістка, кістки мозкового черепа) .. Змішані кістки мають різну форму.

Будова кістки

Кожна кістка складний орган, що складається з кісткової тканини, надкостніци, кісткового мозку, кровоносних і лімфатичних судин і нервів.

Кістка, за винятком поверхонь, покрита окістям. Це тонка сполучно-тканинна оболонка, яка багата нервами і. посудинами, проникає з неї в кістку через особливі отвори. До надкостніце прикріпляються зв’язки та м’язи. Внутрішній шар надкостніци складається

з клітин, які ростуть і розмножуються, забезпечуючи ріст кістки в товщину, а при переломах – утворення кісткової мозолі.

Хімічний склад кістки

Висушена і знежиреного кістка містить 30% органічних речовин, 60% мінеральних речовин, 10% становить вода. Серед органічних речовин кістки.- волокнистий білок (колаген), вуглеводи і багато ферменти.

Мінеральні речовини кістки представлені солями кальцію, фосфору, магнію, виявлено багато мікроелементів (алюміній, фтор, марганець, свинець, стронцій, уран, кобальт, залоз, молібден та ін.) У дорослої людини в скелеті зосереджено близько 1200 г кальцію, 530 г фосфору, 11 г магнію;99% всього кальцію, що є в тілі людини, міститься в кістках.

Органічні та мінеральні речовини роблять кістку міцною, твердою і пружною. Крім того, міцність кістки забезпечується її структурою, розташуванням кісткових перекладин губчатої речовини у відповідності з напрямком сил тиску і розтягуванням. Кістки в 30 разів твердіші цегли і в 2,5 рази твердіші граніту. Кістка міцніша Дуба. По міцності вона в 9 разів перевершує свинець і майже так само міцна, як чавун.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Форма, будова, хімічний склад кісток - Довідник з біології


Форма, будова, хімічний склад кісток