Форма держави

Політологічний словник

Форма держави – спосіб організації та порядок здійснення державної влади. Ф. д. передбачає державне правління – спосіб організації вищих органів державної влади; державний устрій – організацію і поділ держави на певні складові частини – землі, території тощо та відносини між державою як цілим і її адміністративно-територіальними частинами; державний режим – здійснення державної влади певними методами і засобами правління. Форма правління і державний устрій визначають структурний аспект форми держави,

а державний режим – її функціональний аспект. Таким чином, Ф. д. характеризується єдністю структури і територіальної організації та методами здійснення державної влади.

Існує тісний зв’язок між Ф. д. та її типом. Так, історичний тип держави так чи інакше визначає її форму. У кожному типі держави можуть існувати різні її форми. Разом з тим існує Ф. д., яка найкраще відповідає певному типові держави і тому є найбільш поширеною серед однотипних держав. Водночас Ф. д. здатна певним чином впливати на соціальний зміст держави, здійснюючи у такий спосіб зворотний вплив на тип держави.

Л. Шкляр


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)


Форма держави - Довідник з політології


Форма держави