Формування та бойовий шлях легіону Українських січових стрільців

Історія України
Новітня історія України (1914-1939 рр.)

Україна в Першій світовій війні (1914-1918 рр.)

Формування та бойовий шлях легіону Українських січових стрільців

Головна Українська рада 1914 р. створила Центральну бойову раду, яка звернулася до австро-угорського уряду з проханням організувати окрему українську військову частину. Так було створено легіон Українських січових стрільців (УСС), або “усусів”. Перший курінь УСС очолив підстаршина Дмитро Вітовський. Видатними старшинами “усусів” були М. Баран, Г. Коссак, Я. Струхманчук,

Т. Рожанковський. Незабаром легіон УСС було перетворено на полк, а при ньому створено кіш – запасну частину, що займалася набором новобранців.
Австрійське командування не поспішало кидати “усусів” до бою, не маючи впевненості щодо їхньої лояльності. Уперше бійці УСС взяли участь в оборонних боях із кубанськими козаками російської армії на Борецькому й Ужоцькому перевалах. Після цих битв відбулося доукомплектування УСС українськими селянами із закарпатських сіл. Австрійське командування завжди скеровувало “усусів” на найважчі завдання. У 1915-1917 рр. “усуси” виявили героїзм
у битвах із частинами російської армії на горі Маківка в Карпатах, під Галичем, Бережанами і під час Брусиловського прориву, поблизу містечка Козова.
Найбільших втрат “усуси” зазнали в битвах за гори Маківка і Лисоня. Запеклі бої точилися в Подільських степах. Після низки поразок і репресій стрільців було переведено в тил, і лише взимку 1917 р. вони повернулися на фронт. Наприкінці 1917 – на початку 1918 р. в Києві було створено курінь УСС на чолі з Євгеном Коновальцем, що став найбільш боєздатною частиною українських військ у 1918 р.
Створення УСС стало першою спробою організувати українську національну армію, яка могла б захищати інтереси українців і звільнити їх від іноземного панування.
Перша світова війна перетворила українські землі на об’єкт загарбання і театр воєнних дій, а українців – на учасників братовбивчого протистояння. Два військово-політичні блоки вели кровопролитну війну за українські землі без урахування національних інтересів народу. Серед учасників національного руху в Галичині й Наддніпрянській Україні не було єдності в питаннях ставлення до війни та майбутнього України: яку позицію варто зайняти у війні й до чого закли5кати український народ. Але розкол українського національного руху не знищив ідеї створення самостійної української держави.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)


Формування та бойовий шлях легіону Українських січових стрільців - Довідник з історії


Формування та бойовий шлях легіону Українських січових стрільців