Розділ ІІІ Європейське суспільство і Держави в X – XV ст.
16. Франція в XI-XV cт.
ФРАНЦІЯ В ХІ-ХІV ст. ФІЛІПП IV КРАСИВИЙ
Працюючи з текстом у парах, виділіть і коротко запишіть основні події, з якими пов’язано правління Філіппа IV Красивого. Порівняйте свої записи.
У X ст. західнофранкське королівство стало називатися Францією. В XI ст. влада монархів була слабкою і поширювалася лише на домен – землі навколо Парижа і Орлеана. Правителі не мали права видавати загальні закони і карбувати єдину монету. Важливу роль у житті королівства
Їхнього наступника Філіппа IV (1285-1314) за гарну зовнішність прозвали Красивим. Він був рішучим та жорстоким політиком і досягав мети будь-якою ціною. За часи його правління до королівства були приєднані багаті графства на півдні Франції – Шампань і Наварра.
Філіппу IV постійно бракувало грошей. Він навіть оподаткував землі монастирів, за що був відлучений від церкви папою римським.
У 1302 р. Філіпп IV, щоб заручитися
Невідомий художник XIX ст. Філіпп IV
Генеральні штати – станово-представницький орган Франції, де окремо засідали представники трьох станів. У перших Генеральних штатах були представлені духівництво, дворянство та бюргери із значних міст. Традиційно основна функція зводилася до питань прийняття нових податків.
Генеральні штати стали підтримкою королівської влади у Франції.
– Як Філіпп пояснює причини скликання Генеральних штатів?
І3 ГРАМОТИ ФІЛІППА IV КРАСИВОГО ПРО ЗАПРОШЕННЯ ПРЕДСТАВНИКІВ ВІД МІСТ НА ГЕНЕРАЛЬНІ ШТАТИ
Бажаючи обговорити з прелатами (духовенством), баронами та іншими нашими і нашого королівства підданими складні питання, наказуємо містам і містечкам обрати по два чи три з кращих і досвідчених людей, які мають з’явитися в неділю, перед Вербним тижнем до Парижа для спільного з ними обговорення, прийняття до відома, виконання, схвалення того, що вже нами було вирішено.
Засідання Генеральних штатів (середньовічне зображення)
НАЙТРИВАЛІША ВІЙНА В ІСТОРІЇ ЛЮДСТВА
Обговоріть, які були причини Столітньої війни. Чому французькі війська тривалий час зазнавали поразки?
У XIV ст. розпочалася Столітня війна.
* Столітня війна (1337-1453) – війна між Англією і Францією, найтриваліша в історії людства. Завершилася перемогою Франції.
Столітня війна була викликана кількома причинами. Англійський король мріяв посісти французький престол. А Франція планувала приєднати південно-західні землі, перебування яких під владою Англії заважало французьким правителям завершити об’єднання країни. Крім того, і Англія, і Франція мріяли захопити економічно розвинену Фландрію4.
У 1337 р. англійський король Едуард III висунув претензії на французький престол й оголосив війну Франції. Невелика, але організована й дисциплінована англійська армія, вдало поєднуючи дії піхоти та рицарства, виявилася більш підготовленою до військових дій. Французька армія, хоч і була численнішою за англійську, проте не мала єдиного командування, зневажала військовою дисципліною, а феодали зверхньо ставилися до воїнів-селян.
4 Фландрія – історична область у Північно-Західній Європі (сучасні Нідерланди, Бельгія, Франція); у Середні віки – невелика феодальна держава.
У початковий період війни англійські армія та флот здобули кілька важливих перемог: потопили більшу частину французького флоту, розгромили французьку армію біля Кресі, що дало змогу захопити порт Кале – “морські ворота Франції”, а в 1356 р. – при Пуатьє – навіть полонили французького короля.
Захоплення Кале дало можливість англійцям закріпитися у Фландрії, звідки вони нападали на французькі області, спалювали та грабували міста і села. Для Франції настали складні часи: її армія була знищена, скарбниця спорожніла, значну частину країни захопили англійці. Але французи не здавалися.
Роздивіться ілюстрації й розкажіть, як відбувалися військові дії на суші та морі.
Штурм фортеці Шарлеруа
Морська битва при Слейсі, коли було розгромлено флот Франції
(середньовічні зображення)
Війна тривала зі змінним успіхом для обох країн. Проте в 1415 р. Англія розгромила французьке військо під Азенкуром і нав’язала французам мирний договір, за яким Франція й Англія об’єднувалися, а правителем держави тимчасово ставав англійський король.
Покажіть на карті (с. 113) території Англії та Франції напередодні війни. Знайдіть Фландрію й поміркуйте, чому через цю територію виникали суперечки між Англією та Францією. Знайдіть місця вказаних у тексті битв й оцініть масштаб військових дій.
Англія та Франція у XII-XV ст. Столітня війна
ПОДВИГ ЖАННИ Д’АРК. ЗАВЕРШЕННЯ ВІЙНИ
Розкажіть історію Жанни, спираючись на текст та ілюстрацію. Які думки, почуття вона у вас викликає? Поясніть, чому Жанна д’Арк вважається національною героїнею Франції.
Спадкоємець французького престолу – дофін Карл VII – продовжив боротьбу. Доля Франції вирішувалася під стінами фортеці Орлеан, яку англійці тримали в облозі. І тут до Карла VII з’явилася вісімнадцятирічна дівчина на ім’я Жанна д’Арк.
Глибоко віруюча, Жанна була впевнена, що саме її обрано Богом для спасіння Франції. їй вдалося переконати в цьому й військових, тож вона отримала загін і за підтримки досвідчених воєначальників завдала кількох поразок англійцям. Її хоробрість і впевненість у перемозі так надихнули воїнів, що за десять днів квітня – травня 1429 р. було знято облогу з Орлеана, яка перед тим тривала більш ніж півроку. Відтоді Жанну стали називати Орлеанською дівою.
Жанна переконала Карла VII вирушити в похід на Реймс – місто, де здавна коронувалися французькі королі. Під час церемонії коронації поблизу короля стояла Жанна з прапором у руках.
Проте наступного року Жанну захопили в полон бургундці5 та продали її англійцям. Проти неї організували судовий процес, на якому дівчину звинуватили в чаклунстві, пояснюючи перемоги французів допомогою диявола. На слідстві дівчина відповідала на всі запитання вчених богословів мужньо й розумно. Однак Жанну д’Арк спалили в Руані, так і не довівши її вини.
Після загибелі Жанни д’Арк визвольна війна розгорнулася з новою силою. Король Карл VII створив постійну армію, збільшив артилерію
Жюль Ежен Ленепве. Легенда про Жанну д’Арк (1889 р.)
5 Бургундія – середньовічна держава на сході сучасної Франції. Бургундці були противниками Карла VІІ.
Та зміцнив дисципліну. Французька армія успішно виганяла англійців із країни. У 1453 р. Столітня війна завершилася перемогою Франції, її територію було визволено, лише портом Кале ще століття володіли англійці.
Завдяки перемозі над Англією, Франції вдалося завершити об ‘єднання країни. Наприкінці XV ст. поступово склалися й поширилися єдина французька мова та французька культура.
Яку війну називають Столітньою? Скільки років насправді вона тривала? Використайте інформацію карти (с. 113), тексту й ілюстрації та опишіть похід Жанни. Якими були наслідки Столітньої війни для Франції? Визначте основні напрями політики Філіппа IV Красивого. Опишіть життя мешканців Франції у воєнний час. Яку подію в історії Столітньої війни слід вважати переломною? Поясніть, чому ви так вважаєте. Чому остаточну перемогу у війні здобули французи? Висловте та обгрунтуйте свою думку. . Уявіть, що вам запропонували написати сценарій науково-популярного фільму про Столітню війну. Напишіть його сценарій за таким планом: Причини війни; Хід війни; Наслідки війни. За можливості дізнайтеся, яке відображення знайшла доля Жанни д’Арк у кінематографі, подивіться один із фільмів, присвячених цій героїні. Порівняйте кінематографічний та історичний образи.
ІСТОРИЧНИЙ КАЛЕЙДОСКОП
Філіпп IV Красивий і орден тамплієрів
У постійних пошуках грошей Філіпп IV Красивий звернувся до рицарського ордену тамплієрів, що був великим землевласником, надавав позики королям, феодалам та купцям і зрештою став найбільшим кредитором і банкіром Європи. Крім того, орден будував дороги, церкви та замки.
Філіпп заборгував тамплієрам значні суми. Не бажаючи їх віддавати, король вирішив знищити орден. Його було розпущено, а верхівку і голову – великого магістра – спалили на вогнищі. Перед смертю великий магістр прокляв Філіппа IV і папу, який схвалив розправу над тамплієрами. Дивно, але і папа, і зовсім не старий Філіпп IV невдовзі померли. Ходили чутки, що в могилу їх звело прокляття великого магістра.