Глоболюція

Політологічний словник

Глоболюція – зміна політичного режиму в державі, здійснена за визначального політичного та економічного втручання інших держав, міжнародних організацій та органів, транснаціональних корпорацій. Г. – елемент глобалізаційних теорій, запропонований американським аналітиком Томасом Фрідманом на Світовому економічному форумі у січні 2001 р. Серед засобів, через які може здійснюватися Г., він назвав суттєве збільшення зовнішньої допомоги в обмін на встановлення ефективного та демократичного правління.

На

думку Т. Фрідмана, Г. повинна застосовуватися щодо так званих “неспокійних держав, які є надто великими, щоби зникнути, але надто неефективними, щоби розвиватися”, характеризуються високим рівнем корупції, безсиллям права, фрагментацією влади. До таких держав він зарахував Російську Федерацію, Індонезію та Китай.

Використання Г. як засобу забезпечення геополітичних інтересів, альтернативного військовому втручанню, є елементом офіційної та прихованої зовнішньої політики світових наддержав.

Кресін О. Глобальні види з Швейцарських Альп. Давос: політичний бік економічного форуму // Президентський вісник. – 2001. – № 5.

О. Кресін


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Глоболюція - Довідник з політології


Глоболюція