Мета: повторити вивчений матеріал про голосні звуки; продовжити роботу над каліграфією, правильним буквоз’єднанням; удосконалювати навички письма під диктовку складів, слів, словосполучень, невеликих речень, списування з друкованого та рукописного шрифтів; виховувати охайність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Повідомлення теми та мети уроку
2. Мовні ігри
1) Гра “Назвіть “сусідів”.
– Назвіть “сусідів” звука [а] в таких словах: басейн, плащ, залізо, упав, комахи, каже,
2) Гра “Утвори нове слово”.
– На початку або в кінці слова додайте букву, щоб утворилося нове слово.
Луг – плуг; риба – рибак; коса – косар; мак – смак.
3. Повторення правил сидіння за партою під час письма
4. Закріплення навичок письма вивчених букв
Письмо великих букв із заокругленням уліво: І, Ї, Г, П, Т, У, Р.
5. Словникова робота
Дзьоб, дідусь.
III. РОБОТА ЗА “ПІСЛЯБУКВАРЕМ” (с. 37)
1. Підготовка руки до письма, виконання каліграфічних вправ
Завдання 1
– Напишіть каліграфічно:
П п Пр
Принесли весну лелеки.
2.
Завдання 2
– Розгляньте малюнки. Хто на них зображений?
– Вимовте вголос слова – назви зображених предметів. Якими звуками розрізняються ці слова?
Завдання 3
– Пригадайте, скільки голосних звуків в українській мові. Назвіть їх.
– Голосні звуки – це звуки, які вимовляються за допомогою голосу.
В українській мові є шість голосних звуків: [а], [о], [і], [и], [у], [е]. На письмі вони позначаються десятьма буквами: а, я, у, ю, і, ї, е, є, и, о.
3. Виконання письмових вправ
Завдання 4
У поданих словах змініть голосний звук на [у], утворіть нові слова. Робіть це так: кіт – кут,…
Завдання 5
Випишіть слова, вимова яких починається з голосного звука. Фізкультхвилинка
IV. ПОВТОРЕННЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Мовленнєва діяльність
– Послухайте акровірш. Запишіть слово-відгадку.
– Стовпами кожен його ноги називає,
Ламається усе, на що нога ступає.
Охоче ця тварина людям помагає,
Ношу хоботом великим підіймає. (Слон)
– Складіть звукову модель слова-відгадки.
Робота в парах
– Складіть опис слона за планом та опорними словами.
План
1) Яка це тварина?
2) Якого кольору в нього шерсть?
3) Які вуха?
4) Що є в нього особливого?
5) Які ноги?
6) Які очі?
7) Корисна ця тварина чи ні? Чим саме?
Слова для довідки: велика, сіра, схожі на величезне листя, довгий хобот, як стовпи, маленькі, але добрі-добрі.
2. Гра “Шифрувальник”
– Поміркуйте, хто такий шифрувальник?
– Розшифруйте слова і запишіть їх. Назвіть одним словом. Підкресліть букви, що позначають голосні звуки.
ПАВМА
КАБІЛ
СУКБОР
КАЛАСТІВ
ЛЕКАЛЕ
РОКАСО
3. Письмо під диктовку слів
Пенал, жолудь, журавель, олень.
– Підкресліть букви, що позначають голосні звуки.
4. Списування з друкованого шрифту
“Післябуквар” (с. 28), списати перше речення вірша.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чого навчалися на уроці?
– Чим голосні звуки відрізняються від приголосних?