ГРУНТИ УКРАЇНИ. ОХОРОНА ГРУНТІВ

ПРИРОДА УКРАЇНИ

§ 46. ГРУНТИ УКРАЇНИ. ОХОРОНА ГРУНТІВ

– Що таке грунт? Що входить до складу грунту? Яка основна властивість грунту? Які грунти є найродючішими? Яке значення має грунт для рослин, тварин, людей?

Грунт – це верхній пухкий шар земної поверхні, у якому живуть організми (мал. 156).

Головна властивість грунту – родючість. Родючість – це здатність грунту забезпечувати рослини всім необхідним для життя: водою, повітрям, мінеральними солями.

Родючість грунту залежить від кількості в ньому перегною.

Що більше

в грунті перегною, то він родючіший.

З перегною, під впливом грунтових бактерій, утворюються мінеральні солі. Вони розчиняються у воді та всмоктуються з грунту коренями рослин.

Грунти відрізняються вмістом піску та глини. Грунт, у якому більше піску, називають піщаним (мал. 157), а грунт, у якому багато глини, – глинистим (мал. 158).

 ГРУНТИ УКРАЇНИ. ОХОРОНА ГРУНТІВ

Мал. 156. Розріз грунту

 ГРУНТИ УКРАЇНИ. ОХОРОНА ГРУНТІВ

Мал. 157. Піщаний грунт

 ГРУНТИ УКРАЇНИ. ОХОРОНА ГРУНТІВ

Мал. 158. Глинистий грунт

– Якими властивостями відрізняються піщаний і глинистий грунти? Який грунт легше обробляти?

Піщаний

грунт складається з частинок, які швидко пропускають воду. Він швидко висихає, пухкий, тому його легко обробляти.

Глинистий грунт складається з дуже дрібних частинок, які злипаються. Він погано пропускає воду і повільно висихає. У глинистому грунті мало повітря, він щільний, його важко обробляти.

Грунти відрізняються родючістю. Найродючішим є грунт чорного кольору, який називають чорноземом. У ньому багато перегною. Чорнозем добре пропускає воду й повітря та зберігає вологу.

Основні види грунтів нашої країни – це чорноземи, дерново-підзолисті та сірі лісові грунти.

– 1. Розгляньте основні види грунтів України (мал. 159). 2. Порівняйте їх між собою. 3. Зробіть висновок про родючість різних грунтів України.

 ГРУНТИ УКРАЇНИ. ОХОРОНА ГРУНТІВ

Чорнозем Дерново підзолистий Сірий лісовий

Мал. 159. Основні види грунтів України

Чорноземи займають більше половини земельних угідь України. Чорноземи утворилися там, де колись були степи. Україна посідає провідне місце у світі серед країн, багатих на чорноземи.

Дерново-підзолистий грунт утворився там, де колись росли хвойні ліси. Такий грунт містить мало перегною, має невисоку родючість.

Сірий лісовий грунт утворився там, де колись росли листяні ліси. Такий грунт містить дещо більше перегною, ніж дерново-підзолистий грунт, але менше, ніж чорнозем.

– Що потрібно робити з грунтом, щоб отримати багатий урожай?

Грунт – це багатство нашої країни. Щоб отримувати багатий урожай, за грунтом потрібно доглядати і правильно обробляти.

Рослини добре ростуть на розпушеному грунті. У такий грунт добре проникають вода і повітря. Щоб зробити грунт пухким, його орють або перекопують та боронують. Обробіток грунту допомагає запасати й зберігати вологу, знищувати бур’яни та комах-шкідників.

Рослини всмоктують з грунту коренями воду з розчиненими в ній мінеральними солями. Від цього грунт виснажується. Щоб цьому запобігти, грунт потрібно удобрювати.

Основні види грунтів нашої країни – це чорноземи, дерново-підзолисті та сірі лісові. Найродючіші грунти – чорноземи.

– 1. Що таке грунт? 2. Яка основна властивість грунту? Від чого вона залежить? 3. Назвіть види грунтів за вмістом у них піску та глини. Опишіть їхні властивості. 4. Які грунти поширені в Україні? Опишіть їх. 5. Що потрібно робити, аби зберегти й покращити родючість грунту?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ГРУНТИ УКРАЇНИ. ОХОРОНА ГРУНТІВ - Натурологія


ГРУНТИ УКРАЇНИ. ОХОРОНА ГРУНТІВ