Гуморальна регуляція. Залози внутрішньої секреції – РЕГУЛЯЦІЯ ФУНКЦІЙ – БІОЛОГІЯ ЛЮДИНИ

Біологія. Комплексний довідник – підготовка до ЗНО та ДПА

БІОЛОГІЯ ЛЮДИНИ

РЕГУЛЯЦІЯ ФУНКЦІЙ

Гуморальна регуляція. Залози внутрішньої секреції

Гуморальна регуляція – це координація фізіологічних функцій організму людини через рідинні середовища: кров, лімфу, тканинну рідину. Чинниками гуморальної регуляції є біологічно активні речовини (гормони) та продукти обміну речовин. Гуморальна регуляція виникла раніш від нервової. Гуморальна регуляція підпорядковується нервовій регуляції й становить з нею єдину систему нейрогуморальної

регуляції.

 Гуморальна регуляція. Залози внутрішньої секреції   РЕГУЛЯЦІЯ ФУНКЦІЙ   БІОЛОГІЯ ЛЮДИНИ

Ендокринні залози, або залози внутрішньої секреції, виробляють біологічно активні речовини – гормони, що надходять безпосередньо у кров, а з нею до відповідних органів. У швидкості виникнення ефекту гормони поступаються нервовій системі. За своєю природою це різні речовини – білки, похідні амінокислот або жироподібні речовини (стероїди).

Гіпофіз – нижній мозковий придаток, що міститься біля основи мозку. Передня частка гіпофіза виробляє тропні гормони: адренокортикотропний (стимулює секрецію кортикостероїдів; під час стресу є необхідним

чинником, що мобілізує захисні сили організму), гонадотропні (стимулюють функцію статевих залоз), тиреотропний (впливає на щитоподібну залозу), гормон росту та інші. Ця частка зв’язана з гіпоталамусом кровоносними судинами, по яких до неї надходять специфічні нейросекрети гіпоталамуса.

Епіфіз (шишкоподібна залоза) – крихітна залоза, яка міститься в проміжному мозку у верхній частині зорового горба. Залоза досліджена недостатньо. Відомо, що тут синтезується гормон мелатонін, секреція якого залежить від подразнення фоторецепторів сітківки світлом. Мелатонін впливає на пігменти клітин шкіри.

Щитоподібна залоза – непарна, найбільша з ендокринних залоз (маса її близько 30-60 г). Розташована спереду від дихального горла. Продукує йодовмісні гормони, основним з яких є тироксин. За його недостатності виникають порушення обміну речовин, які призводять до хвороби (мікседема). Якщо недостатність гормону спостерігається в ранньому дитячому віці, розвивається кретинізм. У хворих затримується фізичний і психічний розвиток. За надлишку тироксину в крові розвивається базедова хвороба. При цьому підвищується інтенсивність обміну речовин, збудливість нервової системи, спостерігається тремтіння кінцівок, схуднення. Від гормонів щитоподібної залози залежить правильний ріст і розвиток тканин, зокрема кісткової, обмін речовин, функціонування нервової системи.

Надниркові залози розташовані на верхівках нирок і складаються з двох шарів, які мають різне походження і функціонують незалежно. Внутрішній шар (мозкова речовина) виділяє гормони – адреналінин і норадреналін, що передають збудження або гальмування з нервових клітин на інші клітини нервової системи у синапсах. Адреналін спричиняє звуження судин шкіри, шлунково-кишкового тракту і розширення судин скелетних м’язів та серця. Адреналін за короткий час підвищує захисні і пристосовні реакції організму. Зовнішній шар (кора) утворюється із клітин нервової пластинки. У ній виділяють три типи зон, які секретують гормони – кортикостероїди. Вони регулюють водно-сольовий обмін, впливають на обмін білків, жирів та вуглеводів. Підвищення чи зниження секреції гормонів надниркових залоз може призвести до захворювань.

Залози змішаної секреції, на відміну від залоз внутрішньої секреції, свої секрети виділяють не лише в кров. Вони мають вивідні протоки, через які виділяють продукти своєї діяльності на поверхню тіла або у порожнину будь-якого органа (зовнішня секреція). До них належать підшлункова залоза і статеві залози. Підшлункова залоза секретує підшлунковий сік, який виділяється у дванадцятипалу кишку (зовнішня секреція), і гормони, що надходять безпосередньо у кров (внутрішня секреція). Гормони підшлункової залози – інсулін і глюкагон – регулюють обмін вуглеводів. Глюкагон сприяє перетворенню глікогену в глюкозу, в результаті чого рівень глюкози в крові зростає. Інсулін сприяє зниженню проникності клітинних мембран щодо глюкози та забезпечує її транспорт із крові до клітин організму.

Залози внутрішньої та змішаної секреції

Залоза

Місце розміщення

Гормони

Вплив на організм

Норма

Гіперфункція

Гіпофункція

Гіпофіз

Біля основи мозку

Адренокортикотропний. Гонадотропний, ростові

Мобілізує захисні сили організму; регулює діяльність статевих залоз, ріст

Гігантизм, акромегалія

Карликовість

Щитоподібна залоза

Спереду від дихального горла

Тироксин (містить йод)

Регулює обмін речовин, підвищує збудливість нервової системи

Базедова хвороба

Мікседема, кретинізм (у дитячому віці)

Надниркові залози

На верхівках нирок

Адреналін, норадреналін, кортикостероїди

Підвищують захисні і пристосувальні реакції організму. Регулюють обмін мінеральних і органічних речовин

Раннє статеве дозрівання, різке підвищення кров’яного тиску

Бронзова хвороба

Підшлункова залоза

Біля дванадцятипалої кишки

Інсулін, глюкагон

Регулює вміст глюкози у крові, синтез глікогену з глюкози

Шок (супроводжується судомами та втратою свідомості)

Цукровий діабет

Статеві залози виробляють статеві клітини (зовнішня секреція) і статеві гормони (внутрішня секреція). У чоловічих статевих залозах (яєчках) утворюються статеві гормони – андрогени. Найактивнішим серед них є тестостерон. Жіночі статеві залози (яєчники), поряд з утворюванням яйцеклітин (зовнішня секреція), синтезують жіночі статеві гормони – естрогени (внутрішня секреція). У зародковий період статеві гормони контролюють диференціацію статевих органів, під час статевого дозрівання – вторинних статевих ознак. Естрогени та андрогени утворюються і у чоловічих, і у жіночих особин, тому статеві ознаки визначаються кількісним співвідношенням статевих гормонів.

ЦЕ ЦІКАВО

У тілі дорослої людини близько 75 км нервів.

Нервові імпульси в людському тілі переміщаються зі швидкістю приблизно 90 м/с.

З моменту народження в мозку людини вже існує 14 мільярдів клітин, і число це до самої смерті не збільшується. Навпаки, після 25 років воно скорочується на 100тисяч в день. За хвилину, витрачену вами на читання сторінки, вмирає близько 70 клітин. Після 40 років деградація мозку різко прискорюється, а після 50 нейрони (нервові клітки) всихають і скорочується обсяг мозку.

У головному мозку людини за одну секунду відбувається 100000 хімічних реакцій.

Людський мозок генерує за день більше електричних імпульсів, ніж усі телефони світу разом узяті.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Гуморальна регуляція. Залози внутрішньої секреції – РЕГУЛЯЦІЯ ФУНКЦІЙ – БІОЛОГІЯ ЛЮДИНИ - Довідник з біології


Гуморальна регуляція. Залози внутрішньої секреції – РЕГУЛЯЦІЯ ФУНКЦІЙ – БІОЛОГІЯ ЛЮДИНИ