II Семестр
UNIT 3. BOOKS AND WRITERS
УРОК 42
Тема. Home Reading. “The Reader of Books”
Мета: перевірити рівень учнівських знань, умінь і навичок з читання; навчити учнів самостійного виконання завдань тестового характеру, правильному вибору комунікативних завдань, реально оцінювати рівень власних знань; прищеплювати повагу до навчання, розвивати елементи логічного й аналітичного мислення під час виконання контрольних тематичних завдань.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу. Привітання
II. Підготовка до іноземного мовлення
Фонетична
III. Основна частина уроку
A) Vocabulary notes:
– Allow – awhile – bingo – chatterbox – contain
– Introduce – manage – refuse – speech – read from cover to cover.
B) Ех. 2, р. 170 – Explain the meaning of the words and phrases.
C) Ex. 3, p. 170 – Find the words in the story that have the meaning given below:
– introduce
– to learn by heart
– chatterbox
– library
– borrow
– librarian
D) Ex. 4, p. 170 – Choose the correct word to complete the sentences:
– chatterbox
– taught
– library
– cover / cover
– introduced
– borrow
E) Ex. 5, p. 170 – Find the words in the story to talk about:
– person’s speech
– a library
– reading books
F) Ex. 6, p. 171 – Answer the
– What kind of a child was Matilda?
– At what age could she read?
– Why did she ask her father to buy a book?
– Where did she go to read books?
G) Ex. 7, p. 171 – Chose the correct item to complete the sentences.
H) Discussing the story.
– Say why it is good to go to the library.
– Complete the sentences given below (Ex. 1,2, p. 172)
– Say what was interesting for you to learn about Matilda and her family.
– Matilda didn’t have any books at home. Prove that it was good for her to go to the library.
– Imagine that you’ve come to a library. What will you ask the librarion about?
– Complete and act out the dialogue about a visit to a library.
IV. Завершальна частина уроку
Домашнє завдання
Thematic evaluation work 3.
Підсумки уроку
Учитель підбиває підсумки уроку й оцінює роботу учнів.