ІНДІЙСЬКИЙ ОКЕАН. ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ ОКЕАНУ. ВИДИ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОХОРОНА ПРИРОДИ ОКЕАНУ

УРОК 12. ІНДІЙСЬКИЙ ОКЕАН. ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ ОКЕАНУ. ВИДИ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОХОРОНА ПРИРОДИ ОКЕАНУ

Навчальна мета: поглибити та систематизувати знання про особливості природи Індійського океану; продовжити вдосконалення практичних умінь характеризувати кліматичні умови океану, властивості водних мас, природні багатства, наводити приклади представників органічного світу, встановлювати джерела забруднення вод океану, порівнювати з аналогічними характеристиками інших океанів.

Основні поняття: пасат, мусон, водна маса,

солоність, ураган, ресурси, забруднення.

Обладнання: фізична карта світу, ілюстративні (відео)матеріали природи Індійського океану, підручники, атласи.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань та вмінь

1. Завдання на порівняння

– Який з океанів має більш крутий материковий схил – Атлантичний чи Індійський? В якому з океанів більше морів – в Тихому чи Індійському?

– Який з океанів утворився раніше – Тихий чи Атлантичний? Який із океанів розташований майже повністю у межах однієї літосферної плити – Тихий чи Індійський?

В якому з океанів є морські течії, що змінюють свій напрямок двічі на рік – в Атлантичному чи в Індійському?

– Природа якого з океанів зазнала більшого впливу від господарської діяльності людини – Атлантичного чи Індійського?

– Який з океанів дає майже половину світового вилову риби – Атлантичний чи Тихий?

2. Запитання

– В яких кліматичних поясах розташований Індійський океан?

– Що таке мусон? Де і як утворюються мусонні вітри?

– Від чого залежать температура та солоність водних мас океану?

– Які загальні закономірності змін кліматичних умов характерні для Тихого та Атлантичного океанів?

– Яка течія проходить через Тихий, Атлантичний та Індійський океани?

– Які це має наслідки для природи названих океанів?

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Порівнюючи географічне положення та рельєф дна Індійського океану з Тихим та Атлантичним, ви з’ясували схожі ознаки, але є також багато розбіжностей. Постає питання: якими чинниками зумовлені своєрідні ознаки природи Індійського океану? Досвід вивчення океанів підказує вам, що визначальним чинником у формуванні природи океану є його географічне положення. Але це тільки теоретичне припущення. Доведемо це за допомогою конкретних фактів.

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Клімат і водні маси

Особливості кліматичних умов Індійського океану визначаються положенням його переважної частини в екваторіальних і тропічних широтах, а також впливом величезного масиву суходолу, який оточує океан із півночі. Клімат північної та південної частин суттєво відрізняється. Північній частині властива мусонна циркуляція, для якої характерні два сезони – тепла, тиха суха сонячна зима і спекотливе, хмарно-дощове штормове літо. У періоди міжсезоння, на півночі океану зароджуються тропічні циклони, під час яких формуються ураганні вітри, які, рухаючись до азійських берегів, спричинюють значні руйнування і людські жертви. На південь від 10° пд. ш. панує південно-східний пасат. У помірних широтах дмуть сильні та стійкі західні вітри у середньому зі швидкістю 8-14 м/с. Найхолодніше у високих широтах поблизу Антарктиди.

Середня температура поверхневих вод океану +17 °С. Найтепліша частина океану – північна. Середня солоність вод 35-36,8 %, найбільша в північно-західній частині (Червоне море – 42 %, Перська затока – 40 %).

Мусонна течія, течія Західних вітрів, Мадагаскарська течія.

2. Своєрідність органічного світу

Органічний світ Індійського океану має ознаки подібності з органічним світом Тихого й Атлантичного океанів. Найбагатший органічний світ – на півночі. Високі температури води сприяють розвитку багатьох теплолюбних морських організмів.

3. Використання ресурсів океану

Заповнити таблицю “Ресурси Індійського океану”.

Мінеральні

Біологічні

Кліматичні

Транспортні

Океан багатий на природні ресурси. Але природні багатства океану недостатньо досліджені та використовуються менше, ніж в інших океанах. Найбільше значення має видобування нафти та природного газу, рибальство і туризм.

4. Екологічні проблеми океану

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Географічний практикум (робота в групах)

Порівняйте клімат та властивості водних мас Індійського, Тихого й Атлантичного океанів. Із яким з океанів – Тихим чи Атлантичним – Індійський океан має більше ознак подібності? Чому?

2. Запитання

– У чому полягають особливості клімату Індійського океану? Який із материків має найбільший вплив на клімат океану?

– Чому течії в північній частині Індійського океану змінюють свій напрямок двічі на рік?

– У яких районах Індійського океану спостерігаються найвищі температури повітря та води? Які причини зумовлюють високу температуру та солоність вод Червоного моря?

– Які райони Індійського океану мають найбагатший органічний світ? Чому в океані багато коралових рифів та атолів? Із видобуванням яких мінеральних ресурсів може бути пов’язано подальше освоєння Індійського океану?

– Які проблеми виникають у басейні Індійського океану у зв’язку з інтенсивною господарською діяльністю людей? Чому, на вашу думку, рівень освоєння Індійського океану нижчий від інших?

VІ. Підсумок уроку

VІІ. Домашнє завдання

– Опрацювати параграф…

– Визначити чинники, що обумовлюють високу температуру і солоність вод Червоного моря.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)


ІНДІЙСЬКИЙ ОКЕАН. ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ ОКЕАНУ. ВИДИ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОХОРОНА ПРИРОДИ ОКЕАНУ - Плани-конспекти уроків по географії


ІНДІЙСЬКИЙ ОКЕАН. ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ ОКЕАНУ. ВИДИ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОХОРОНА ПРИРОДИ ОКЕАНУ