Католицизм

Політологічний словник

Католицизм (від грецьк. katholikos – загальний, вселенський) – один з основних (поряд із православ’ям і протестантизмом) напрямів у християнстві. Як самостійне віровчення і церковна організація сформувався у 1054 р., після розколу християнства. Джерела віровчення – Святе Письмо (Біблія), перекази Святих отців церкви, постанови соборів католицької церкви, енцикліки римських пап. Найважливіший віросповідний документ – “Сповідання католицької віри”, ухвалений Тридентським собором (1545 – 1563 рр.). К. має

ряд особливостей у віровченні, культі й структурі релігійної організації. Право тлумачити Біблію у К. визначається за віронавчальною владою церкви на чолі з Папою Римським. Нікео-Константинопольський Символ віри та постанови перших семи Вселенських соборів К. доповнив у 589 р. додатком про сходження Святого Духа “і від Сина” (лат. filiogue). Католики вірять в існування, крім раю і пекла, ще й чистилища – особливого місця, де душі померлих очищуються від гріхів, після чого дістають право на переселення в рай. Особливе шанування в К. має Богородиця, зокрема проголошено догмати про непорочне зачаття Діви Марії,
вільної від первородного гріха (1854 р.), про її тілесне вознесіння на небо (1950 р.). На першому Ватиканському соборі (1869-1870 рр.) затверджено догмати про непогрішимість (безпомилковість навчительства) Папи. Як і православ’я, К. визнає сім таїнств, які необхідні людині для спасіння душі, але вони відправляються своєрідно. Так, таїнство хрещення здійснюється і через занурення, і через обливання водою. Конфірмація (таїнство миропомазання) виконується, коли дитині виповнюється 7-12 років, і обов’язково єпископом. Таїнство євхаристії відправляється на прісному хлібі, при цьому лише духовенство може причащатися хлібом і вином, миряни ж – лише хлібом. Для всіх церковнослужителів К. запроваджено обов’язкову безшлюбність – целібат. Віруючі католики об’єднуються в парафії (душпастирські осередки), що формують деканати, об’єднані в патріархати, префектури, місії, абатства, дієцезії, архідієцезії. Останні утворюють національну католицьку церкву, очолювану архієпископом. Головою Римської католицької церкви є Папа, з 1978 до 2005 р. – Іоан Павло II.

К. – єдина релігія, що має не лише централізовану систему управління, а й свою суверенну державу – Ватикан, якою також керує Папа, а допомагає йому Свята колегія, яка складається з кардиналів. Окрім Римської католицької церкви, до К. належать також 13 уніатських церков та 14 старокатолицьких церкви. К. – найпоширеніший напрям у християнстві, об’єднуючи понад 800 млн. хрещених Європи, Азії, Африки, Америки, Австралії. Найпоширеніший К. в Італії, Іспанії, Португалії, Франції, Польщі тощо. В Україні К. поширюється швидкими темпами після проголошення її незалежності в 1991 р. В Україні налічується близько 6 млн. віруючих – католиків, здебільшого греко-католицької церкви, яка відновила свою структуру, створивши 17 єпархій, 78 монастирів. У своєму управлінні та організаційній діяльності Українська греко-католицька церква керується Кодексом канонів східних церков (1991 р.) та партикулярним правом, її очолюють верховний архієпископ та Синод єпископів. Нинішнім лідером УГКЦ є кардинал Любомир Гузар.

Григулевич И. Р. Папство. Век XX. – М., 2003; Католицизм. – К., 2001; Керров В. Л. Вселенские соборы и разделение церквей. – М., 1998; Стахів М. Христова Церква в Україні. – Львів, 1993.

А. Черній


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Католицизм - Довідник з політології


Католицизм