Соціологія короткий енциклопедичний словник
КІСТЯКІВСЬКИЙ Богдан (Федір) Олександрович (1868 – 1920) – укр. філософ, соціолог та правник. У юнацькі роки захоплювався марксизмом, пізніше зазнав значного впливу баденської школи неокантіанства. З 1895 по 1899 рр. вивчав право та філософію в Берліні та Страсбурзі, працював у семінарі Г. Зіммеля і В. Віндельбанда. У 1898 р. у Страсбурзі захистив докт. дис. на тему: “Суспільство та особа”, яка була видана нім. мовою в Берліні у 1899 р 3 1917 р. – проф Київського ун-ту.
У докт. дис. К. досліджує основні
У подальшій еволюції своїх поглядів
Конкретне втілення методол. програма К. знайшла у розробленому ним вченні про право, в якому є два важливі методол. принципи: причинний і ціннісний – поділяється на соціол., психол., догматичний та нормативний. На рівні соціол., і психол. підходів право розглядається як причинно-обумовлене явище, що включене до структури соціальних зв’язків і відносин. Догматичний і нормативний принципи є продовженням ціннісного підходу, вони апелюють до ідеалізованої сутності права.
У своїй політ, діяльності К. обстоював ідеї автономії укр. культури. В дискусії з П. Струве (“Русская мысль”, 1911 – 1912 р.) К. піддав різкій критиці його висловлювання щодо несамостійності та другорядності укр. культури, її нездатності творити в межах нац. мови.
– Тв.: Gesellschaft und Einzelwesen. Berlin, 1899; Социальные науки и право, Очерки по методологии социальных наук и общей теории права. М., 1916.