КЛАС КІСТКОВІ РИБИ (OSTEICHTHYES) – НАДКЛАС РИБИ (PISCES) – ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)

Довідник з біології

ТВАРИНИ

ЦАРСТВО ТВАРИНИ

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)

НАДКЛАС РИБИ (PISCES)

КЛАС КІСТКОВІ РИБИ (OSTEICHTHYES)

Кісткові риби – найчисленніша група хребетних тварин (до 20 тис. видів). Відомі з нижнього девону. Довжина від 0,7-1,1 см. до 5-7 м., іноді більше, маса до 1,5 т.

Внутрішній скелет звичайно більш-менш скостенілий, а як­що хрящовий, то не завапнявілий. Завжди є шкірні кістки. Луска ганоїдна, космоїдна або кісткова (циклоїдна або ктеноїдна). Лопа­ті плавників підтримуються хрящовим або кістковим промінням. Зябра не розділені перегородкою, зяброві щілини прикриті кри­шкою. Плавальний пузир у деяких повторно відсутній. Спіраль­ний клапан в кишечнику і артеріальний конус серця тільки у да­вніх груп. Запліднення, як правило, зовнішнє, є і живородячі форми.

Осморегуляція у прісноводних і морських кісткових риб принципово різна: перші виводять надлишок води через зябра і шкіру, другі вивільняються від надлишку солей через нирки і зябра. Широкий діапазон осморегуляційних процесів дозволяє кістковим рибам жити у водоймищах з різною солоністю; прохід­ні кісткові риби можуть переходити з морської води в прісну і на­впаки.

Основні ряди класу та їх представники:

Осетрові – білуга, осетр, севрюга і давні кісткові риби;

Оселедцеподібні – різні види оселедця, кільки, сардини;

Лососеподібні – ряпушка,

сьомга, форель, кета, горбуша;

Коропоподібні – сазан, сріблястий карась, лінь, плотва, лящ;

Окунеподібні – ставрида, скумбрія, судак, окунь;

Кистепері – давні, майже вимерлі види, відомі з раннього девону, в середньому девоні дали початок наземним хребетним; ма­ють плавники, пристосовані й для пересування по суші; пред­ставлені єдиним сучасним видом – латимерією;

Дводишні – найдавніші риби Африки, Австралії та Південної Америки (протоптерус, рогозуб, американський лусочник); разом із зябровим диханням у них є легеневе (великий комір­частий плавальний міхур перетворений на одну або дві “леге­ні”) – служить для дихання атмосферним повітрям; повітря в легені надходить через ніздрі; є “легеневий” кровообіг: пе­редсердя частково розділене на праву та ліву частини.

Значення риб. Риби є однією з ланок харчових ланцюгів у природі і беруть участь в кругообігу речовин. Для підгодівлі худо­би і як добриво використовується мука, приготована з відходів рибної промисловості. Людина використовує в їжу промислових риб і різні продукти з них. М’ясо риб має цінні смакові якості і є джерелом тваринних білків. Використовується в їжу їхня ікра (чорна і червона), печінка. Ікра багата вітамінами, з печінки оде­ржують риб’ячий жир.

 КЛАС КІСТКОВІ РИБИ (OSTEICHTHYES)   НАДКЛАС РИБИ (PISCES)   ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)

Рис. 77. Будова риби: 1 – зябра; 2 – серце; З – черевна аорта; 4 – шлунок; 5 – кишка; 6 – селезінка; 7 – статева залоза; 8 – плавальний міхур; 9 – нирки; 10 – анальний отвір; 11 – печінка.

Добування риби поставлене на промислову основу й регулю­ється певними законодавчими актами. Найбільш поширений ви­лов тріскових, оселедцеподібних, осетрових і лососевих риб. Об’єктами промислу є також атлантична оселедцева і лососева акули. Завдяки розробці технологій штучного вирощування й утримання з’явилася можливість розселяти цінні види риб (вугре-подібні, лососеві, осетрові) по різних водоймищах. Існує також ціла мережа ставкових господарств рибоводів, призначених для розведення риб, переважно коропових.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Лікарські рослини які ростуть на луках
КЛАС КІСТКОВІ РИБИ (OSTEICHTHYES) – НАДКЛАС РИБИ (PISCES) – ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)