Клас Ссавці. Особливості будови

Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН

 Клас Ссавці. Особливості будови

Тема 10. ССАВЦІ

§ 48. Клас Ссавці. Особливості будови

Ми часто повторюємо, що людина – частина природи. Сьогодні ви переходите до вивчення класу, до якого належить людина. І тепер ви можете впевнитися, наскільки тісні наші зв’язки з тваринним світом.

Клас Ссавці, або Звірі

Клас представляють близько 4500 тис. гомойотермних тварин, серед яких є найбільш високоорганізовані, у тому числі й людина. У сучасному світі ссавці поширені на всіх континентах, окрім Антарктиди

і освоїли всі середовища існування. Вони бігають, плавають, літають, живуть у грунті. Усі ссавці вигодовують малят молоком, яке виробляється у спеціальних молочних залозах. Більшість із них мають волосяний покрив і досконалу систему терморегуляції. Будова тіла, розмір, спосіб життя ссавців пристосовані до життя у певних умовах існування. Сучасні ссавці включають безліч рядів, які можна розподілити на два підкласи: Першозвірі та Звірі.

Зовнішня будова

Тіло ссавців складається з голови, шиї, тулуба, кінцівок та хвоста. Кінцівки розташовані під тулубом, що забезпечує досконаліші та швидші рухи.

Шкіра

ссавців відносно товста, має складну будову. У шкірі розташовані холодові, теплові, дотикові рецептори, потові, жирові, пахучі залози. Похідними шкіри є волосся, нігті, кігті, роги та копита. Волосся, або шерсть, слугують в основному для збереження тепла, як і пухове пір’я птахів. Певне забарвлення шерсті дозволяє тваринам маскуватися, довгі волоски на морді, череві, кінцівках ссавців називаються вібриси. Вони дають змогу аналізувати навколишній світ на дотик.

На голові у ссавців розташовані очі з двома повіками (третя повіка недорозвинена), вуха (вушні раковини), рот з губами. У ссавців зуби, на відміну від плазунів, мають складнішу будову. Корені зубів розташовані в спеціальних лунках на щелепних кістках. Зуби диференційовані, тобто, мають різну будову залежно від функцій. Так, попереду розташовані гострі різці, які необхідні для відкушування або обгризання. У кутках ротової порожнини розташовані корінні зуби з великою жувальною поверхнею, вони перетирають їжу до кашоподібного стану. Між різцями і корінними розташовані ікла, які виступають із зубного ряду і слугують в основному для убивання або розривання здобичі на шматки. Такі зуби забезпечують оптимальну підготовку їжі до перетравлювання, скорочують час, необхідний для отримання з неї енергії. Адже чим менші грудочки їжі, тим більша площа їхньої поверхні, а отже вища швидкість хімічних реакцій, які проходять під час травлення.

 Клас Ссавці. Особливості будови

 Клас Ссавці. Особливості будови

Будова зубів у ссавців залежить від способу живлення:

1 – різці людини

2 – різці олень

3 – різці гризуна

4 – різці койота

 Клас Ссавці. Особливості будови

Схема будови скелета бегемота:

1 – череп; 2 – шийний відділ хребта;

З – грудний відділ хребта; 4 – поперековий відділ хребта;

5 – хвостовий відділ хребта; б – грудина;

7 – ребра; 8 – лопатка; 9 – плечова кістка; 10 – кістки передпліччя; 11 – кістки кисті; 12 – тазові кістки; 13 – стегно; 14 – кістки гомілки; 15 – кістки стопи

Опорно-рухова система ссавців складається зі скелета і м’язів. Скелет утворюють череп, хребет, пояс кінцівок і вільні кінцівки.

Череп відзначається великим об’ємом черепної коробки, що пов’язано із збільшенням питомої ваги головного мозку. У хребті виділяють п’ять відділів: шийний, грудний, поперековий, крижовий і хвостовий (куприковий). Шийний відділ має 7 хребців, з яких два перші сполучені особливим чином і забезпечують рухливість голови. Це характерно для всіх ссавців. До грудних хребців причленовуються ребра, частина з яких спереду з’єднується з грудиною, утворюючи грудну клітку. Крижові хребці зростаються між собою і з’єднуються з тазовими кістками (пояс нижніх кінцівок). Хвостовий відділ може мати від 3 до 49 хребців і виконує найрізноманітніші функції.

Пояс передніх кінцівок у більшості ссавців складається з парних лопаток і ключиць. Передні кінцівки мають три відділи: плече (плечова кістка), передпліччя (ліктьова і променева кістки), кисть (кістки зап’ястя, п’ястя і фаланги пальців).

Пояс задніх кінцівок складається з трьох парних великих тазових кісток, які у більшості ссавців зростаються з крижовим відділом хребта. Задні кінцівки мають три відділи: стегна (стегнова кістка), гомілки (велика та мала гомілкові кістки) і стопи (кістки передплесна, плесна і фаланг пальців).

Мускулатура у ссавців дуже складна, виконує найрізноманітніші функції. Це пов’язане зі складними рухами цих тварин. Тільки у ссавців є м’язова стінка, діафрагма, яка відокремлює черевну порожнину від грудної і бере участь у дихальних рухах.

Запам’ятайте найважливіше

Ссавці – найдосконаліші теплокровні хребетні, які вигодовують своїх малят молоком, що виробляється в їхньому організмі. Тіло вкрите волосяним покривом. Зуби диференційовані залежно від виконуваних функцій. Питома вага головного мозку зростає. Це дає змогу краще пристосуватися до умов існування.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Клас Ссавці. Особливості будови - Біологія


Клас Ссавці. Особливості будови