Клімат і води суходолу

РОЗД ІЛ ІІ МАТЕРИКИ ТРОПІЧНИХ ШИРОТ

Тема 3. АВСТРАЛІЯ

& 25. Клімат і води суходолу

Пригадай або здогадайся

1. Від яких чинників залежить клімат?

2. Як залежить річкова мережа від рельєфу та клімату?

Клімат Австралії

Особливості впливу географічних чинників. Австралію майже посередині перетинає південний тропік, тому на території материка домінує область високого тиску. Переважаючими вітрами є південно-східні пасати та західні вітри. Майже три чверті поверхні материка є недостатньо зволоженими.

 Клімат і води суходолу

class=""/>

Мал. 2.109. Через дуже посушливий клімат водоймища в центральній частині материка висихають

Значний вплив на кліматичні процеси в Австралії чинить Великий Вододільний хребет. Гори отримують майже всю вологу, яку приносять з океану південно-східні пасати. Тому на більшості рівнинних просторів материка випадає дуже мало опадів (мал. 2.109).

Влітку (грудні-лютому) над північною і середньою частинами Австралії встановлюється низький атмосферний тиск. Екваторіальні повітряні маси спричиняють значні опади на північному узбережжі материка. Просуваючись у внутрішні райони, повітря прогрівається

і стає сухішим, а тому опадів там майже не буває. На крайньому півдні західні вітри помірних широт приносять опади переважно взимку. На сході, як улітку, так і взимку, опадів буває багато.

Відмінності у кліматі. Австралія розміщена в чотирьох кліматичних поясах (мал. 2.110): субекваторіальному, тропічному, субтропічному та помірному (в останньому розташована більша частина острова Тасманія). Північна частина материка знаходиться в субекваторіальному поясі й характеризується перемінно-вологим кліматом. Цей пояс, що доходить до 20 ° пд. ш., характеризується спекотним (+30 °С) і дощовим літом та жаркою (+25 °С) сухою зимою. На більшій частині його території протягом року буває від 500 до 1 000 мм опадів. На півдні кількість їх зменшується до 250-500 мм, а на крайній півночі досягає 3 000 мм на рік.

У тропічному поясі формуються два основні типи клімату: тропічний вологий і тропічний сухий. Область тропічного вологого клімату розміщена на східному узбережжі материка, де дмуть південно-східні пасати. Ці вітри проходять над теплою Східноавстралійською течією і приносять з Тихого океану багато вологи й рясно зволожують східні схили Великого Вододільного хребта. У центрі й на заході тропічного поясу цілий рік панує сухе тропічне повітря. Літом температура повітря становить +30 °С і вище, зимою – 10-15 °С тепла. Опадів -250-300 мм. На західному узбережжі через холодну течію температура повітря нижча (мал. 2.111).

 Клімат і води суходолу

Мал. 2.110. Кліматичні пояси й області в Австралії (області: 3-А – пустельного, 3-Б – вологого, 4-А – континентального, 4-Б – середземноморського, 4-Г – з рівномірним зволоженням)

 Клімат і води суходолу

Мал. 2.111. Кліматична діаграма для міста у тропічному сухому кліматі

 Клімат і води суходолу

Мал. 2.112. Кліматична діаграма для міста у середземноморському кліматі

У субтропічному поясі (на південь від 30° пд. ш.) розрізняють три типи клімату: субтропічний вологий – на південному сході, субтропічний континентальний – уздовж Великої Австралійської затоки та субтропічний середземноморський – на південному заході материка. Відрізняються вони здебільшого кількістю опадів і їхнім режимом. Так, в області субтропічного вологого клімату опади бувають протягом усього року, однак найбільше їх випадає влітку. Температура січня близько +22 °С; липня +6 °С. Континентальний тип клімату характеризується малою кількістю опадів протягом року та доволі різкими річними й добовими коливаннями температур. Особливість середземноморського клімату – осінні та зимові дощі, спекотне сухе літо, середня кількість опадів – 500-600 мм (мал. 2.112).

Острів Тасманія майже повністю розташований у помірному поясі, де переважають західні вітри, які приносять багато опадів (1 000 мм). Там відносно тепла зима та порівняно прохолодне літо.

Води суходолу Австралії

Материк бідний на води. Панування на материку сухого тропічного клімату, відсутність високих гір зі снігами та льодовиками – причина нестачі поверхневих вод. Серед всіх материків Австралія виділяється слаборозвинутою річковою мережею. Материк багатий озерами, більшість яких безстічні. Багато озер заповнюються водою тільки під час дощів, значну частину року вони вкриті білосніжною кіркою солі.

60 % території Австралії не має стоку в океан. Жоден материк не володіє такою великою площею внутрішнього стоку. Саме на подібних територіях найбільш поширені тимчасові русла річок – кріки, вода в яких з’являється лише після великих дощів (мал. 2.113). До басейну Тихого океану належать річки, що стікають зі східних схилів Великого Вододільного хребта. Вони короткі та порожисті, але мають більш-менш рівномірний стік. Деякі з них у нижній течії судноплавні. Живлення більшості річок дощове, а в Австралійських Альпах – мішане.

 Клімат і води суходолу

Мал. 2.113. Русло річки у сухий сезон 134

Найбільші водойми материка. Муррей і Дарлінг – найбільші річки в Австралії. Протяжність першої – 2 570 км (мал. 2.114). Головна притока Муррею – Дарлінг є найдовшою річкою на материку (2 740 км), однак в багатьох місцях і вона пересихає у посушливу пору року. Найбільше озеро Ейр розташоване посеред низовинної безстічної рівнини (мал. 2.115). Більшу частину року воно складається з декількох водойм, а під час сильних дощів, коли кріки приносять у нього багато води, перетворюється на неозорий водний простір.

На материку є великі запаси підземних вод. Вони зосереджуються в артезіанських басейнах, більша частина яких розміщена в прогинах платформи між плоскогір’ями Західної Австралії та Великим Вододільним хребтом (мал. 2.116). Артезіанські басейни займають 1/3 території материка. Глибина залягання вод коливається від 100 до 2 000 м. Частина підземних вод засолена, що перешкоджає їхньому використанню.

 Клімат і води суходолу

Мал. 2.114. Річка Муррей

 Клімат і води суходолу

Мал. 2.115. Озеро Ейр. Залежно від сезону воно то міліє, то розливається

 Клімат і води суходолу

Мал. 2.116. Артезіанський колодязь

Опрацювавши параграф, спробуй відповісти

1. Чому Австралія є найпосушливішим материком?

2. Чому в Австралії мало річок та озер?

3. Яке живлення у річок Австралії?

4. Чому межі озера Ейр та річки позначено на картах пунктиром?

Застосуй знання, дізнайся більше

1. Чому на сході Австралії випадає більше опадів, ніж на заході?

2. Яке значення мають підземні води для материка?

3. Як і де буває сніг в Австралії?

Назви зображені об’єкти чи явища

 Клімат і води суходолу


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)


Клімат і води суходолу - Географія


Клімат і води суходолу