Клімат

РОЗДІЛ І V МАТЕРИКИ ПІВНІЧНОЇ ПІВКУЛІ

Тема 2. ЄВРАЗІЯ

& 40. Клімат

Пригадай або здогадайся

1. Як географічна широта впливає на особливості клімату Євразії?

2. Як впливають на клімат розміри материка та рельєф?

3. Чим передусім відрізняються основні та перехідні кліматичні пояси?

Загальні риси клімату

Чинники, що впливають на клімат материка. Кліматичні особливості материка визначаються його чималими розмірами, великою протяжністю з півдня на північ (від екватора до арктичних широт), із заходу на схід, а також

будовою поверхні – наявністю високих гірських систем на півдні й сході, поширенням рівнин у північній частині. Могутні гірські пасма хребтів, які піднімаються на півдні Євразії й уздовж східної окраїни, створюють труднощі для проникнення повітряних мас з Тихого й Індійського океанів углиб материка. На заході й півночі Євразія “відкрита” для впливу Атлантики і Північного Льодовитого океану.

Будова поверхні разом із географічним положенням і розмірами материка зумовили розташування на теренах Євразії полюсу холоду Північної півкулі в Оймяконі. На Аравійському півострові розміщується один

із найспекотніших районів світу. Також є території, де за рік випадає в середньому менш ніж 50 мм опадів (на Аравійському півострові, у Центральній Азії), та найвологіше місце у світі – 12 000 мм (селище Черапунджі в Індії).

Кліматичні пояси і типи клімату

Кліматичні пояси та області північної частини Євразії. Завдяки великій протяжності з півночі на південь Євразія розташована в усіх кліматичних поясах Північної півкулі: від арктичного до екваторіального. Найбільші площі займає помірний пояс, тому що саме в помірних широтах материк найбільше витягнутий із заходу на схід.

 Клімат

Мал. 4.79. Кліматичні пояси і області у Євразії (області: 3-А – пустельного, 3-Б – вологого, 4-А – континентального, 4-Б – середземноморського, 4-В – мусонного, 5-А – континентального, 5-Б – помірно континентального, 5-В – морського, 5-Г – мусонного).

Чи відомо тобі?

Існує декілька версій того, де розташований справжній Полюс холоду Північної півкулі. У Верхоянську в останнє десятиліття було зафіксовано температуру -67,8 °С. В Оймяконі ще експедицією Обручева в 1929 р. було зафіксовано температуру -71,2 °С.

 Клімат

В арктичному і субарктичному кліматичних поясах західні райони мають м’якший клімат з відносно невеликими амплітудами температур за рахунок порівняно теплої зими і прохолодного літа. На сході поясів клімат характеризується дуже холодною (до -40…-45 °С) зимою (мал. 4.79).

У межах помірного поясу кліматичні умови дуже різноманітні. Клімат західного узбережжя – морський, він перебуває впродовж усього року під упливом морських повітряних мас з Атлантичного океану. Тому літо тут прохолодне, зима відносно тепла навіть у північних широтах (на узбережжі Скандинавського півострова) (мал. 4.80). Опади випадають цілий рік. При проходженні циклонів погода швидко змінюється, улітку можуть бути похолодання, узимку часті відлиги.

Деякі риси морського типу клімату зберігаються і східніше (майже на всій континентальній території Європи): нестійкість погоди, відносно волога зима (мал. 4.81). Однак з віддаленням на схід від Атлантичного океану збільшується різниця літніх і зимових температур: зима стає помітно холоднішою. Влітку опадів більше, ніж узимку. Це область перехідного від морського до континентального клімату. Такий тип клімату називають помірно континентальним.

За Уралом у Сибіру і Центральній Азії зима дуже холодна, суха, літо спекотне, помірно вологе. Це область континентального клімату. Вона сформувалася під впливом того, що територія віддалена від Атлантичного океану, горами відокремлена від Тихого, а тому взимку тут домінує величезна область високого тиску – Азійський максимум (мал. 4.82).

 Клімат

Мал. 4.80. Кліматична діаграма Лондона, який розташований в області морського клімату помірного поясу

 Клімат

Мал. 4.81. Перший сніг інколи випадає в Українських Карпатах на початку жовтня, коли листя дерев тільки жовтіє

 Клімат

Мал. 4.82. Азійський максимум і зимові мусони

На східному узбережжі материка клімат мусонний із відносно теплим і дуже вологим літом і холодною сухою зимою.

Кліматичні пояси та області південної частини Євразії. У субтропічному поясі на рівнинах цілий рік температури додатні. Тут вирізняють три кліматичні області. На заході – середземноморського клімату, де влітку панує сухе тропічне повітря (спекотно, небо безхмарне), а взимку – морське повітря помірних широт, яке спричиняє випадання опадів.

У районах Передньоазійських нагір’їв клімат субтропічний континентальний з відносно холодною (місцями з температурами нижче від 0 °С) зимою і спекотним, дуже сухим літом. Загальна кількість опадів невелика, випадають вони у зимово-весняний період.

На сході материка субтропічного поясу – область мусонного клімату з характерним для нього режимом опадів (літній максимум, мал. 4.83).

Тропічний клімат на суходолі Євразії панує тільки на Аравійському півострові, у Месопотамії, на півдні Іранського нагір’я й у басейні нижнього Інду. Там діють впродовж усього року континентальні тропічні повітряні маси, дуже сухі й жаркі. Літо дуже спекотне (середні температури липня +30…+35 °С), зима тепла (середні температури січня – +18… +24 °С).

Кількість опадів на рівнинах не перевищує 200 мм, а місцями – менш ніж 50 мм за рік (мал. 4.84).

 Клімат

Мал. 4.83. Кліматична діаграма Пекіна, що розташований у північній частині області субтропічного мусонного клімату

 Клімат

Мал. 4.84. Серед великих за розміром ссавців верблюди є найбільш пристосованими до життя в посушливих умовах пустелі

На широтах 10-20° пн. ш. на схід від річки Інд тропічний пояс виклинюється і заміщується субекваторіальним кліматом. Він охоплює більшу частину Індо-Гангської низовини, півострови Індостан та Індокитай, південну частину Китаю.

На півостровах та островах південніше від 8° пн. ш. сформувався екваторіальний клімат. Він характеризується високими температурами, вологістю та кількістю опадів упродовж усього року (мал. 4.85).

 Клімат

Мал. 4.85. Післяобідня злива в екваторіальному поясі ускладнює рух транспорту

Опрацювавши параграф, спробуй відповісти

1. Під впливом яких чинників сформувався клімат Євразії?

2. Які особливості клімату в північній частині материка?

3. Які особливості клімату в південній частині материка?

Застосуй знання, дізнайся більше

1. Проаналізуй, як проходить на кліматичній карті Євразії літня ізотерма +16 °С.

2. Назви території Євразії з найбільшою річною кількістю опадів.

3. Схарактеризуй клімат острова Сахалін.

Назви зображені об’єкти чи явища

 Клімат


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)


Клімат - Географія


Клімат