КОНЦЕРТ. ФАНТАЗІЯ. СИМФОНІЧНА ПОЕМА

Розділ 4 Жанри симфонічної музики

Теми 28-29 КОНЦЕРТ. ФАНТАЗІЯ. СИМФОНІЧНА ПОЕМА

І

Пригадайте, що вам відомо про музичний жанр концерту. Чи пам’ятаєте, що цей термін перекладається з латинської мови як “змагання”? А хто з ким змагається?

Твори, які називаються “концертами”, уперше з’явилися в Італії як вокальні, а не інструментальні. Однак у їх виконанні могли брати участь й інструменти. Згодом концертом почали називати твори для голосу в супроводі інструментального акомпанементу; виникли хорові концерти.

Концерт

– жанр симфонічної музики; музичний твір, що зазвичай складається з трьох частин і призначений для виконання одним або кількома інструментами та оркестром.

Принцип “змагання” поступово проникав і в суто інструментальну музику. Зіставлення звучання всього ансамблю (тутті) з декількома інструментами (соло) стало основою кончерто гроссо – жанру, що отримав поширення у творчості А. Вівальді, Й.-С. Баха та інших.

Згодом склався також тип сольного тричастинного концерту для клавіру, скрипки та інших інструментів у супроводі оркестру. Яскравого втілення він набув у творчості В.-А. Моцарта,

Л. ван Бетховена.

Темп першої частини концерту, як правило, рухливий, другої – повільний. Музика другої частини виражає піднесені роздуми – споглядання. Третя частина – фінал – швидка, життєрадісна, нерідко пов’язана з народно-жанровими джерелами. Так будується концертний цикл, який утвердився у творчості композиторів-класиків. Пізніше з’явилися одночастинні концерти (Ф. Ліст, Д. Бортнянський).

Але термін “концерт” має й інше значення. Неважко здогадатися, що слово “концерт” позначає й особливу форму презентації музики: це публічне виконання музичних творів за заздалегідь оголошеною програмою, яке відбувається в спеціально обладнаному для цього приміщенні – у концертних залах або філармоніях.

Я у світі музики: сприймаю, розумію

Алессандро Марчелло, Концерт ре мінор для гобою і струнних. Дмитро Бортнянський, Концерт ре мажор для чембало (фортепіано) з оркестром.

Порівняйте прослухані твори, тембри солюючих інструментів, характер музики.

МУЗИЧНИЙ КАЛЕЙДОСКОП

У 2012 р. у філармонії Санкт-Петербурга пройшов незвичний концерт, присвячений 100-річчю з дня народження Джона Кейджа -американського композитора, письменника, філософа і художника-авангардиста.

Концерт тривав понад три з половиною години. До нього увійшли п’єса “Кінець” для восьми черевиків, “Мелодія” для двох целофанових пакетів у супроводі ансамблю звичних предметів побуту (фаянсових склянок, порожньої кавової банки, ситечка для чаю…) і фрагменти “Лекції про ніщо”.

А почалося все в 1952 p., коли світ почув славнозвісну п’єсу “4’33”, що являє собою 4 хвилини і 33 секунди тиші. Однак тиша в цьому творі не рівнозначна повній відсутності звуку, оскільки Кейдж прагнув привернути увагу слухачів до природних звуків того середовища, у якому виконується композиція.

Твір “Без назви”, виконаний за участю художника Р. Раушенберга, танцюриста і хореографа М. Каннінгема та інших, став прототипом жанру “хеппенніг”, у якому видовищні й музичні елементи поєднуються із спонтанними рухами танцівників.

 КОНЦЕРТ. ФАНТАЗІЯ. СИМФОНІЧНА ПОЕМА

Концерт Дж. Кейджа

Я у світі музики: співаю, відчуваю

СКРИПАЛИК-ЦВІРКУНЕЦЬ

Вірші В. Кленца

Музика В. Поповича

 КОНЦЕРТ. ФАНТАЗІЯ. СИМФОНІЧНА ПОЕМА

1. Із ранку аж до нині

Хтось грає у дворі,

Я слухаю охоче

Ці візерунки гри.

Дивуюся: а хто ж він,

Скрипаль чудовий цей,

Що грає буз утоми,

Чарує всіх людей? (Двічі)

Приспів:

Милий наш скрипалику,

Чуєм навіть здалеку:

Дуже гарна гра –

Рада дітвора. (Двічі)

2. Мені сказала ненька –

Щоб ти, синочку, знав,

Це коник зелененький

Десь скрипочку узяв.

Луна собі з травички

Мелодія його

Для тебе і для мене,

Для світу усього. (Двічі)

Приспів.

 КОНЦЕРТ. ФАНТАЗІЯ. СИМФОНІЧНА ПОЕМА

Я у світі музики: досліджую, дію

1. Схарактеризуйте музичний жанр концерту, його циклічну форму.

2. Поясніть відмінність між тлумаченнями “концерт – твір” і “концерт – захід”.

Завдання за бажанням. З допомогою дорослих поцікавтеся в Інтернеті, на яких рідкісних або екзотичних інструментах сучасні оркестри (ансамблі) виконують концерти відомих композиторів. Зробіть повідомлення про ці музичні цікавинки в класі.

 КОНЦЕРТ. ФАНТАЗІЯ. СИМФОНІЧНА ПОЕМА

 КОНЦЕРТ. ФАНТАЗІЯ. СИМФОНІЧНА ПОЕМА

 КОНЦЕРТ. ФАНТАЗІЯ. СИМФОНІЧНА ПОЕМА

1 – берембау; 2 – угорський варган; З – бар чаймс; 4 – гуда

ІІ

Чи полюбляєте би фантазувати? Імовірно, немає на світі

Такої людини, яка б ніколи не мріяла або не фантазувала. У музиці є навіть п’єси, які так і називаються – фантазії.

Фантазія – жанр інструментальної музики, зокрема симфонічної; твір вільної форми фантастичного змісту.

У минулому композитори намагалися надати своїм композиціям чітко визначеної форми, наприклад, рондо або сонати.

Якщо композитор відчував потребу у вільному вираженні своїх вражень, уявлень та емоцій поза межами усталених форм, чудовим виходом для нього було звернутися до фантазії – найбільш вільної форми з-поміж інших.

Назва цього жанру походить від грецького слова “фантас”, що означає “уява”. Із плином часу фантазія набуває дедалі вільнішого характеру, образні межі її розширюються.

Оскільки композиція іменувалася “фантазією”, митець мав змогу відійти від канонів, властивих музичним формам. Тому його не можна було звинуватити в порушенні усталеної музичної структури, оскільки фантазії її не мали.

У фантазії композитор презентує слухачеві головну музичну тему на самому початку твору, далі – ніби імпровізує на задану тему, змінюючи засоби музичної виразності. Митець продовжує музичний розвиток так, як підказують йому серце, власні почуття й емоції, уява і фантазія.

Я у світі музики: сприймаю, розумію

Вольфганг Амадей Моцарт, Фантазія ре мінор (у фортепіанному виконанні й у виконанні оркестру під керівництвом Поля Моріа).

Порівняйте фортепіанну й оркестрову версії виконання фантазії.

Які нові якості надає музиці В.-А. Моцарта її сучасна оркестрова інтерпретація?

Музика, як і будь-яке інше мистецтво, передав думки, почуття та уявлення того, хто її створив. Порівняйте звучання музичної фантазії із живописними фантазіями митців.

 КОНЦЕРТ. ФАНТАЗІЯ. СИМФОНІЧНА ПОЕМА

В. Усянов. Дитячі фантазії

 КОНЦЕРТ. ФАНТАЗІЯ. СИМФОНІЧНА ПОЕМА

К. Тейлор. Дитячі фантазії

Відомий композитор Ян Сібеліус увійшов в історію симфонічної музики як творець жанру програмної симфонічної поема. Ця назва викликає миттєві асоціації з атмосферою поезії і наочно відображає зв’язок музики і літератури. Жанру поеми, які фантазії, притаманний вільний розвиток музики.

Ян Сібеліус, Симфонічна поема “Фінляндія”.

Схарактеризуйте особливості форми та розвитку цієї музики.

ПОРТРЕТ КОМПОЗИТОРА

 КОНЦЕРТ. ФАНТАЗІЯ. СИМФОНІЧНА ПОЕМА

Ян Сібеліус (1865-1957) – фінський композитор шведського походження. За життя отримав світове визнання як композитор-симфоніст, автор симфонічних поем, сюїт, симфоній, а також інших вокальних та інструментальних творів. На його честь були названі численні вулиці, парки, а також щорічний музичний фестиваль “Тиждень Сібеліуса”. У 1939 р. альма-матер композитора, Музичний інститут, що у столиці Фінляндії, отримав назву Академії імені Сібеліуса.

 КОНЦЕРТ. ФАНТАЗІЯ. СИМФОНІЧНА ПОЕМА

Пам’ятник Я. Сібеліусу в м. Гельсінкі (Фінляндія)

Я у світі музики: досліджую, дію

1. Схарактеризуйте особливості жанру концерту.

2. Проведіть дослідження з теми: “фантазії і поема в різних видах мистецтва”.

3. Створіть живописні фантазії до прослуханої музики.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


КОНЦЕРТ. ФАНТАЗІЯ. СИМФОНІЧНА ПОЕМА - Музика


КОНЦЕРТ. ФАНТАЗІЯ. СИМФОНІЧНА ПОЕМА