Корозія металів – Метали

Хімія
Неорганічна хімія

Метали

Корозія металів

Корозія – руйнування металу під дією навколишнього середовища. Це окисно-відновний процес.
Хімічна корозія – руйнування металу під час його окиснення без виникнення електричного струму в системі. При цьому метал взаємодіє з газами (газова корозія) і рідкими неелектролітами (бензин, нафта, толуол та ін.). Наприклад, сполука металів із киснем повітря.
Електрохімічна корозія – руйнування металу, який знаходиться у контакті з іншим металом у розчині електроліту. При цьому

активніший метал віддає електрони, а менш активний їх приймає, тобто в системі виникає електричний струм. Пара таких металів називається гальванічною парою.

Чинники, що впливають на швидкість корозії

1) Положення контактуючих металів у ряду стандартних електродних потенціаліВ. Чим далі метали розташовані один від одного, тим вища швидкість корозії.
2) Характер розчину електролітУ. Чим вища кислотність розчину і чим більше в ньому окисників, тим швидше відбувається корозія.
3) ТемпературА. За високих температур швидкість корозії зростає.

Захист від корозії

1) Захисні поверхневі

покриттЯ. Ізолюють метал від контакту з навколишнім середовищем.
– Металеві покриттЯ. Метал, який наноситься для запобігання корозії, сам стійкий до неї. Наприклад, покриття заліза цинком (оцинковане залізо).
– Неметалеві покриттЯ. Це лаки, фарби, емалі, мастила та ін.
2) Створення антикорозійних сплавіВ. Наприклад, додаванням хрому (до 12 %) до сталі одержують нержавіючу сталь.
3) Протекторний захисТ. Застосовується у випадках, коли металева конструкція, що захищається (труби, корпус корабля), знаходиться в активному середовищі електроліту (грунтові води, морська вода). Із конструкцією з’єднується активніший метал-протектор. У процесі корозії активніший метал-протектор руйнується, а метал конструкції не кородує.
4) Зміна складу середовищА. В електроліт додають речовини, які уповільнюють корозію,- інгібітори.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)


Корозія металів – Метали - Довідник з хімії


Корозія металів – Метали