Урок 5
Тема. Культура мовлення й спілкування
Мета: активізувати отримані знання з мовної культури; познайомити з основними характеристиками культурного мовлення; виробити уміння застосовувати їх у житті; розвивати усне мовлення дітей, уміння працювати самостійно й колективно; виховувати культуру мовленнєвого спілкування.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання (вправа 16)
Вислухати загадки, складені учнями.
– Назвіть кількість звуків і букв у виділених словах.
– Назвіть можливі варіанти переносу
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
– Прочитайте прислів’я.
– Що маєш казати – наперед обміркуй.
– Не хочеш почути поганих і дурних слів – не кажи їх сам.
– Умієш говорити – умій слухати.
– Дав слово – виконай його.
– Чого навчають нас ці прислів’я?
– Як назвати це одним словом?
– А що таке культура мовлення?
III. Оголошення теми і мети уроку
– Сьогодні поговоримо про культуру мовлення, її характеристики, з’ясуємо, як досягти високої культури мовлення.
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення
1. Усне виконання вправи 16
– Що ми розуміємо під культурою мовлення?
– Як досягти високої культури мовлення?
– Доповніть схему.
– Поясніть, що мається на увазі під точністю (чистотою, правильністю, виразністю мовлення).
2. Вибіркове списування (за вправою 18)
3. Гра-рефлексія “Чи вмію я?”
Виконання вправи 21.
– Яких помилок припускаєтесь ви у спілкуванні з іншими людьми?
– Як запобігти цим помилкам?
– Наведіть приклади правильного й неправильного спілкування.
– Яка різниця між культурою мовлення і культурою спілкування?
– Яке з цих понять ширше?
– Для чого потрібно використовувати у спілкуванні наведені у вправі слова?
– Складіть у парі діалог, дотримуючись правил культури спілкування.
4. Робота зі словниковим словом
– Зверніть увагу на виділене слово на с. 12. Коли його слід вживати?
– А на що треба звернути увагу при написанні цього слова?
– Занесіть слово у свій словничок.
– Складіть і запишіть у зошит речення із цим словом.
– Порівняйте написане вами слово із зразком. Хто записав його безпомилково?
– Пропишіть рядок цього слова, звіряючись із зразком.
V. Закріплення та систематизація знань
1. Колективна робота із вправою 20. Інсценізація діалогу
2. Практична робота у парах (за вправою 19)
– Які правила культури мовлення були порушені?
3. Хвилинка чистопису
Добре слово – як музика.
– Що мається на увазі під “добрим словом”? (Як ввічливе, так і красиве, правильне, виразне слово.)
– Які ознаки характеризують культурне мовлення?
VI. Підсумок уроку
1. Бесіда
– Чому мову називають безсмертним скарбом народу?
– Яким має бути мовлення?
– Що таке культура мовлення й культура спілкування?
– Як зробити своє мовлення культурним?
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VI. Домашнє завдання
Вправа 22, питання на с. 12.