МАКРОСВІТ, МЕГАСВІТ І МІКРОСВІТ

Розділ 1. ПОЧИНАЄМО ВИВЧЕННЯ ФІЗИКИ

§4. МАКРОСВІТ, МЕГАСВІТ І МІКРОСВІТ. ВЗАЄМОДІЇ ТА СИЛИ

1. МАКРОСВІТ, МЕГАСВІТ І МІКРОСВІТ

МАКРОСВІТ

Сукупність навколишніх тіл, які можна спостерігати неозброєним оком, називають макросвітом.

Це слово походить від грецького слова “макрос” – великий. Макросвіт насправді є великим: від піщинки до Землі! Саме вивчаючи макросвіт, учені почали відкривати закони природи: так, Галілео Галілей відкрив закон інерції та встановив, що причиною відмінності в падінні тіл є лише опір повітря.

МЕГАСВІТ

Світ

космічних тіл називають мегасвітом.

Це слово походить від грецького слова “мега” – величезний. Перший крок у вивченні мегасвіту зробив також Галілей. За допомогою створеного ним телескопа він відкрив, що в Юпітера, найбільшої планети Сонячної системи, є супутники. А в середині 17-го століття голландський учений Хрістіан Гюйгенс, також за допомогою телескопа, відкрив, що друга за величиною планета, Сатурн, має дивну “прикрасу” – гігантське кільце. На рис. 4.1 наведено зроблені за допомогою телескопа фотографії Юпітера та Сатурна (поруч з ними в тому самому масштабі

зображено Землю).

Галілей відкрив також, що Чумацький Шлях є колосальним скупченням зір.

 МАКРОСВІТ, МЕГАСВІТ І МІКРОСВІТ

На рис. 4.2 показано Чумацький Шлях, як його видно неозброєним оком, а на рис.

4.3 – малу частину Чумацького Шляху, як її видно в телескоп.

З часів Галілея телескопи значно вдосконалили, завдяки чому астрономи відкрили безліч величезних зоряних систем, кожна з яких складається із сотень мільярдів зір! Такі зоряні системи назвали галактиками. Одну з них показано на рис. 4.4.

Чумацький Шлях теж є галактикою.

МІКРОСВІТ

Світ частинок, з яких складається речовина, називають мікросвітом.

Це слово походить від грецького “мікрос” – малий.

У 17-му столітті винайшли мікроскоп – прилад для розглядання дуже дрібних предметів. І одразу виявилося, що в “малому” на вчених чекають не менш дивовижні відкриття, ніж у “великому”.

На початку 19-го століття англійський ботанік Роберт Броун побачив у мікроскоп, що змулені у воді дрібні частинки пилку рослин перебувають у “вічному танці”. Як установили згодом учені, цей безперервний рух частинок пилку спричинюють безупинні удари молекул води. Відкриття Броуна дозволило вперше зазирнути в світ частинок, розміри яких становлять мільйонні частки міліметра!

Як виявилося згодом, молекули складаються з іще дрібніших частинок – атомів, атоми ж, у свою чергу, складаються з іще дрібніших частинок! І цю найцікавішу подорож у глибину речовини ще не закінчено…

На рис. 4.5 зображено модель молекули води, яка складається з трьох атомів. А на рис. 4.6 ви бачите модель будови атома: навколо позитивно зарядженого атомного ядра рухаються негативно заряджені найлегші частинки – електрони. Атомне ядро теж є складеним: воно складається з частинок, між якими діють величезні сили притягання. Про молекули й атоми ми розповімо в Розділі 2 “Будова речовини”.

 МАКРОСВІТ, МЕГАСВІТ І МІКРОСВІТ


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)


МАКРОСВІТ, МЕГАСВІТ І МІКРОСВІТ - Фізика


МАКРОСВІТ, МЕГАСВІТ І МІКРОСВІТ