Мінерали та гірські породи

І СЕМЕСТР

РОЗДІЛ ІІІ

Географічна оболонка та її складові

Тема 1. Літосфера

Урок 22. Мінерали та гірські породи

Мета: виявити знання учнів про мінерали і гірські породи, з яких складається земна кора, показати їх утворення, розкрити практичне значення корисних копалин, з’ясувати рівень забезпеченості України окремими корисними копалинами; формувати вміння працювати з колекціями, розрізняти корисні копалини за походженням; розвивати інтерес до географічних знань; виховувати любов до природи Землі, почуття

господаря своєї планети.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: колекції “Гірські породи і мінерали”, “Корисні копалини”, набір знаків корисних копалин, атласи, підручник, умовні знаки корисних копалин.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок

Бесіда

– Яка внутрішня будова Землі?

– З яких шарів складається земна кора?

– Чим відрізняється материкова земна кора від океанічної?

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Земна кора складається з великої кількості мінералів і гірських порід. З деякими

ви ознайомились раніше, а з деякими ми познайомимось на сьогоднішнім уроці.

– Що таке мінерал?

– Що таке гірська порода?

IV. Вивчення нового матеріалу

Земна кора складається з майже 3 тис. мінералів і більш як 1,5 тис. гірських порід. За станом речовини мінерали бувають твердими, рідкими, газоподібними.

Завдання. Розподілити за групами мінерали: вода, золото, кварц, польовий шпат, слюда, природний газ, сіль, алмаз.

До мінералів відносяться всім нам відомі: кухонна сіль (галіт), графіт в олівцях, гіпс, який використовують скульптори та лікарі. Кристалами мінералів є також усі коштовні камені. Сіркою вкриті кінчики сірників, а наждачний папір – дрібними кристалами корунду. Найпоширенішим на Землі мінералом є вода.

Мінерали в чистому вигляді бувають рідко, найчастіше вони зустрічаються в гірських породах.

Робота зі словником. Гірські породи – поєднання кількох мінералів або значне скупчення одного мінералу.

Наприклад, граніт складається з кварцу, слюди, польового шпату.

За походженням гірські породи і мінерали поділяються: на магматичні, осадові, метаморфічні.

Магматичні утворюються внаслідок магматизму. Магматизм – складний процес утворення та руху магми від астеносфери до поверхні Землі.

Від швидкості охолодження і затвердіння магми, глибини процесу залежить будова магматичних порід. У глибині земної кори магма охолоджується і твердне повільно. Тому з її речовини утворюються великі кристали. Магматичні породи, що виникають на глибині, називають глибинними кристалічними, наприклад граніт.

Робота з колекцією гірських порід і мінералів

Граніт – від лат. “гранум” – зерно, колір сірий, рожевий, твердість значна.

З граніту споруджують пам’ятники, він служить облицювальним матеріалом.

Магма, що вилилась на поверхню, застигає швидше, тому кристали таких магматичних порід набагато дрібніші, їх важко побачити неозброєним оком. Базальт – від грец. “базанос” – пробний камінь, темно-сіра, тверда порода, важко дряпається стальною голкою, важка. Використовується для базальтового лиття під час виготовлення кислототривких труб, хімічного посуду та ін.

Кварц – мінерал; колір молочний білий, димчастий, має значну твердість.

Гірські породи і мінерали, які утворилися з магми, звичайно тверді, важкі і щільні.

Коли з вилитої на земну поверхню магми виділяється багато газів, то вона спінюється і з неї утворюється пемза. У цій породі багато пустот, тому вона така легка, що не тоне у воді.

Осадові породи утворились під дією температури повітря, води, живих організмів та інших процесів на поверхні Землі. Вони поділяються на уламкові, хімічні, органічні.

Робота з підручником

Як утворюється кожна з цих груп гірських порід?

Робота з колекцією гірських порід і мінералів

Вапняк – гірська порода; колір білий, жовтуватий, твердість незначна, складається з кальциту. Якщо на нього капнути трохи оцту, то на місці попадання краплини він укривається пухирцями і чути шипіння. Вапняк використовується в будівництві. Його вносять у грунт для підвищення родючості.

Глина. З водою утворює в’язку речовину. Це будівельний вогнетривкий матеріал, сировина для виготовлення фарфору, гончарних виробів.

Гіпс утворюється в результаті хімічного надходження в осолоне – них водних басейнах. Використовується в будівництві, для виробництва сірчаної кислоти.

Сіль – мінерал; колір білий, твердість незначна, крихкий, на смак солоний, розчинний у воді. Калійна сіль використовується для виробництва добрив, кам’яна – продукт харчування.

Під впливом різних процесів у глибинах земної кори осадові й магматичні породи і мінерали дуже нагріваються і стискаються. Внаслідок цього вони змінюються і набувають нових властивостей, перетворюючись на інші породи і мінерали.

Вапняк > мармур.

Граніт > гнейс.

Вугілля > графіт.

Пісковик > кварцит.

За високих температур породи змінюються і набувають інших властивостей. Так, якщо глину нагріти до + 1 500 °С, дістанемо масу, що нагадує цеглу. Вона вже не буде пластичною, скільки б часу її не тримали у воді.

Робота зі словником. Гірські породи, які зазнали змін на глибині, називаються метаморфічними (метаморфоза – від грец. “перетворення”).

Робота з колекцією гірських порід і мінералів

Мармур – гірська порода; колір білий, сірий, рожевий, зеленуватий, синій, твердість значна. Це один з найкращих облицювальних і декоративних матеріалів, гарно полірується. Це скульптурний камінь, електроізолятор.

Сланець – мінерал темно-зеленого, світло-зеленого кольору, блискучий. Характеризується сланцюватістю, тобто під час удару він легко розколюється з утвореннями рівних поверхонь. Деякі види сланцю в разі нагрівання горять. Горючі сланці – цінна сировина для хімічної промисловості.

Робота зі словником. Усі мінерали і гірські породи, які використовуються людиною, називаються корисними копалинами.

Питання. Скажіть, чи можна назвати всі гірські породи корисними копалинами?

В залежності від господарського призначення корисні копалини умовно діляться на групи (робота з колекцією “Корисні копалини”, умовними знаками корисних копалин, малюнками).

Паливні – вугілля, нафта, газ – використовують як паливо. Вони мають осадове походження, а значить, зустрічаються серед осадових порід.

Рудні – з них виплавляють руди чорних і кольорових металів. Це залізні, марганцеві, алюмінієві руди. Вони залягають здебільшого серед магматичних, метаморфічних порід.

Нерудні – сировина для одержання мінеральних добрив, кислот, будівельних матеріалів.

V. Закріплення нових знань, умінь, навичок

1. Бесіда

– За фізичною картою України визначити, якою сировиною забезпечена Україна.

– Де є паливні ресурси і які?

– Де видобувають руди?

2. Завдання. Назва одного з обласних центрів України складається з початкових букв і перших складів назв умовних знаків корисних копалин. Яке місто зашифроване?

 Мінерали та гірські породи

Полтава

3. Що це?

Земна кора? Гідросфера?

Літосфера? Біосфера?

Мантія? Атмосфера?

Астеносфера? Корисні копалини?

Ядро? Мінерали?

VI. Підсумок уроку

VII. Домашнє завдання

– Опрацювати відповідний параграф у підручнику.

– Вчити позначки корисних копалин.

– На закінчення уроку всі учні класу одержують пелюстку ромашки, на якій написано їх знак зодіаку, і камінь-талісман. Діти мають підготувати письмову розповідь про цей талісман:

Січень – гранат; лютий – аметист;

Березень – аквамарин; квітень – алмаз;

Травень – смарагд; червень – перли;

Липень – рубін; серпень – хризоліт;

Вересень – сапфір; жовтень – опал;

Листопад – топаз; грудень – бірюза.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)


Мінерали та гірські породи - Плани-конспекти уроків по географії


Мінерали та гірські породи