Морська далечінь

Розділ II. Пейзаж

Тема 6. Морська далечінь

У всі часи море приваблювало художників мінливістю своєї стихії. Воно зачаровує спокійною урочистістю у штиль, вражає силою хвиль у бурю. Кольори моря, переважно сині й зелені, мають безліч різноманітних відтінків, адже у воді відображаються небо, сонце, скелі, проглядаються пісок, каміння, водорості.

Морський пейзаж називають мариною, що в перекладі з італійської означає “морська”. У марині також зображаються кораблі, човни, змагання з вітрильного спорту, прибережна місцевість. Однак

головним “персонажем” марини завжди залишається море.

Художники, які зображають морську стихію, називаються мариністами.

Марина – різновид пейзажу, в якому зображається море; художній твір.

 Морська далечінь

 Морська далечінь

Іван Айвазовский. Море. Коктебель

У морських краєвидах зазвичай чітко простежується лінія горизонту. Залежно від точки зору горизонт може бути низький, середній або високий. Удалині берег моря здається нечітким, а на передньому плані хвилі й каміння художники прописують детально.

– Визначте види горизонту на схематичних малюнках

і картині.

 Морська далечінь

 Морська далечінь

Байрон Пікерінг. Марина

Шедеври жанру. Іван Айвазовський. “Серед хвиль”

Марину “Серед хвиль” поціновувачі мистецтва вважають найвизначнішим твором видатного художника Івана Айвазовського. Як і більшість робіт мариніста, ця картина написана за уявою. На величезному полотні зображено вузьку смужку грозового неба з низькими хмарами, весь інший простір заповнили хвилі бурхливого моря. Промінь сонця прорвався крізь хмари і ніби тоне в морській безодні. Композиційним стрижнем твору є центральна хвиля з білосніжною піною на гребені, на яку падає сонячне світло.

Вражає реалістичне зображення бурхливого моря, гармонійне поєднання сріблясто-сірих, сірувато-синіх, синьо-зелених відтінків. Шар фарби настільки тонкий, що в деяких місцях проступає білий колір грунту полотна. На картині чудово передано красу розбурханого моря. Художник ретельно вимальовує вигини та ритм хвиль, легке мереживо піни.

 Морська далечінь

 Морська далечінь

Іван Айвазовский. Серед хвиль

Зазвичай колорит марини холодний, проте, залежно від сонячного освітлення, туману чи дощу, – він може бути іншим. Яскравого сонячного дня колорит краєвиду може бути контрастним. Коли заходить сонце, пейзаж забарвлюється в теплі кольори. Дощ або ранковий туман надають марині ніжних відтінків.

– Роздивіться картини на сюжети морських краєвидів. Порівняйте їх колорит.

 Морська далечінь

Михаило Демцю. Іспанський цикл

 Морська далечінь

Володимир Троїцький. Корабель

 Морська далечінь

Микола Глущенко. Вітрильники

 Морська далечінь

Михайло Демцю. Іспанський вечір

Нюанс – незначний відтінок кольору.

Секрети художніх матеріалів і технік. Акварель

Акварель – фарби, які розводять водою; живопис цими фарбами.

Акварельні фарби були відомі ще в Стародавньому Єгипті, Китаї та в античному світі. Акварель – одна з найскладніших технік малювання.

Залежно від ступеня вологості паперу виділяють такі акварельні техніки, як “по-мокрому” й “посухо му”. Цікаві ефекти дає робота на частково зволоженому папері, а також поєднання кількох прийомів. Акварель “по-мокрому” виконується на заздалегідь змоченому водою аркуші: фарба може наноситися “мокрим по мокрому” і “сухим по мокрому”. Цей спосіб дає змогу отримати легкі, прозорі кольорові відтінки й м’які переходи, тому широко застосовується в пейзажі.

Різновидом акварелі “по-мокрому” є техніка аla Primа – живопис, написаний швидко, за один сеанс, що дозволяє зберегти свіжість і насиченість барв. Такою технікою найкраще виконувати начерки, ескізи, пейзажні етюди.

Практичне завдання

Намалюйте морський пейзаж у нюансному (тьмяному, спокійному) або контрастному (яскравому, напруженому) колориті (акварель).

Поради

Відповідно до задуму розмістіть на аркуші лінію горизонту. За допомогою різних технік акварелі передайте ритм, прозорість морських хвиль. Створіть колорит, який відобразить настрій краєвиду.

 Морська далечінь

Сергій Темерєв. Вітрило

Приклади зображення хвиль аквареллю

 Морська далечінь

 Морська далечінь

Степан Бородулін. Скапі на морському березі

Запитання і завдання

1. Які сюжети художники зображають у марині?

2. Поясніть, у чому полягає відмінність між контрастом і нюансом у живописі.

Самостійна робота для допитливих

1. Дізнайтеся про походження назв морів: Чорного, Білого, Червоного тощо.

2. Створіть композицію-колаж “Море” з різних матеріалів.

Художній проект “Морські подорожі навколо світу”. Дізнайтеся про морські подорожі відомих мореплавців, зробіть замальовки марин на цю тему.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2,50 out of 5)


Морська далечінь - Мистецтво


Морська далечінь