МУЗИЧНІ ЖАНРИ В ТЕАТРІ ТА КІНО

Розділ 2 Жанри хорової музики

Теми 13-14 МУЗИЧНІ ЖАНРИ В ТЕАТРІ ТА КІНО

Най багатшим і найскладнішими жанром музики є опера, що в перекладі з італійської означає “витвір, твір”. І хоча в цьому синтетичному мистецтві поєднані поезія і драматургія, музика і танці, акторське і декоративне мистецтво (костюми, декорації), головним у ньому все ж таки є спів. Тому опера представляє як музично-театральні, так і вокальні жанри.

Опера зародилася в Італії – на батьківщині співу бельканто (“прекрасний спів”). Шанувальники оперного мистецтва

періодично відвідують музичні театри, де насолоджуються співом і музикою вистав. Нерідко вони слухають одну й ту саму оперу в театрі де кілька разів, адже насолода високим мистецтвом не може набриднути.

 МУЗИЧНІ ЖАНРИ В ТЕАТРІ ТА КІНО

1 – Ла Скала (м. Мілан, Італія); 2 – Національна опера Чехії (м. Прага);

З – Національна опера Австрії (м Відень); 4 – Національна опера України {м. Київ)

Пригадайте, які існують чоловічі та жіночі голоси. Назвіть їх у порядку від найнижчих до найвищих.

Будівлі відомих оперних театрів світу – це не тільки зразки архітектурного мистецтва, стародавнього

або сучасного. Усі вони всередині мають гарну акустику. Тобто театри спроектовані й побудовані таким чином, щоб кожен звук, який лунає зі сцени, було чути в кожному куточку глядацької зали – у партері, у ложах, на балконах. Окрім архітектури, знання з акустики застосовують у теорії музики, у медицині, біології тощо.

Акустика – наука про звук, що вивчає його виникнення, поширення, сприйняття і дію.

І

Як вам відомо, майже кожна опера розпочинається увертюрою – симфонічним вступом, який задає настрій усій виставі. Після завершення увертюри підіймається завіса і на сцені з’являються герої. Коли співак-актор виконує арію – сольний виступ, дія ніби зупиняється. В арії розкривається характер оперного персонажа, його думки та почуття. Окрім арії, до сольних номерів в опері належать аріозо й арієта (“маленькі” арії). Арії та її різновиди можна порівняти з монологом у драматичній п’єсі.

Арія – вокальний жанр; завершений за будовою сольний номер в опері (оратори, кантаті), який виконується співаком у супроводі оркестру і є музичною характеристикою оперного персонажа.

У давнину першу арію, яку герой або героїня виконували на сцені, називали каватиною. Серед найулюбленіших – весела та стрімка каватина Фігаро з опери Джоаккіно Россіні “Севільський цирульник”. Пізніше каватиною стали називати арії з більш вільною будовою.

Каватина – вокальний жанр; розгорнутий сольний номер в опері.

Я у світі музики: сприймаю, розумію

Опера. “Севільський цирульник” написана за мотивами комедії відомого французького драматурга П’єра де Бомарше. Дія відбувається у графському замку в Севільї (Іспанія). Головний герой – спритний і кмітливий Фігаро. Його переповнюють

Життєва сила й оптимізм.

Джоаккіно Россіні, каватина Фігаро з опери “Севільський цирульник”.

Як музика характеризує головного героя опери? Опишіть музичний портрет фігаро. Який голос виконує каватину?

 МУЗИЧНІ ЖАНРИ В ТЕАТРІ ТА КІНО

Сцени з оперної вистави “Севільський цирульник”:

1 – в Дніпропетровському академічному театрі опери та балету (Україна)’,

2 – в Оперному театрі Будапешта (Угорщина)

Надзвичайно яскрава та цікава музика “Севільського цирульника” забезпечила опері Россіні палку любов слухачів. Образ неперевершеного Фігаро не втрачає своєї популярності понад 200 років – йому ставлять пам’ятники, а його арії сьогодні переспівують естрадні співаки.

 МУЗИЧНІ ЖАНРИ В ТЕАТРІ ТА КІНО

Ж. Амі. Фігаро

ПОРТРЕТ КОМПОЗИТОРА

 МУЗИЧНІ ЖАНРИ В ТЕАТРІ ТА КІНО

Джоаккіно Россіні:

“Давайте мені рахунок з пральні, і я покладу його на музику!”

Джоаккіно Россіні (1792-1В6В) – відомий італійський композитор, автор багатьох опер, творів для хору, музики камерних жанрів.

Народився в музично-театральній родині: мати була оперною співачкою, а батько – оркестровим музикантом. У юнацькі роки Россіні співав у хорі, грав на скрипці, акомпанував на клавесині. Музичну освіту здобув у Болонському ліцеї, а в 14-річному віці був обраний членом Болонської філармонічної академії. З юності він відомий як оперний композитор. Коли проживав у Парижі, де керував Театром італійської опери, його називали “першим композитором короля”.

Россіні написав оперу “Севільський цирульник”, як стверджують деякі джерела, у вражаюче стислий термін – упродовж двадцяти днів. На прем’єри ому показі опера була… освистана. Однак наступ ний показ вистави завершився гучними оплесками. Відтоді щирі аплодисменти глядачів лунали щоразу, коли завершувалася ця весела, життєрадісна, сповнена гумору опера.

У чому ж секрет надзвичайної популярності опер Россіні в усьому світі? Напевно, у рідкісному мелодичному багатстві, що притаманне цим творам, у сценічності, віртуозності, легкості та яскравості музики.

Окрім арій, важливе значення для сюжетного розвитку музики мають інші вокальні номери опери – ансамблі (дуети, тріо, квартети тощо), а також хори.

Значну роль в оперному мистецтві відіграє симфонічний оркестр, який не лише відкриває оперу увертюрою, ай звучить під час усієї вистави. Він створює яскраве тло, допомагаючи зрозуміти почуття і настрій героїв. В оперному театрі оркестр розміщується особливим чином: не на сцені, як у концертах, а перед нею – у так званій “оркестровій ямі”.

Я у світі музики: досліджую, дію

1. Які вокальні номери використовуються в опері?

2. Назвіть і схарактеризуйте різновиди оперної арії.

Музичний проект. Самостійно дослідіть історію відомого італійського музичного театру “Ла Скала”. З’ясуйте, які українські співаки виступали на його сцені. За можливості послухайте деякі з оперних арій у їхньому виконанні в Інтернеті та обговоріть свої враження.

ІІ

Сьогодні неможливо уявити культурне життя без мюзиклу.

Цей музично-театральний жанр поєднав різні засоби виразності, притаманні опері, опереті, балету, із традиціями естрадного мистецтва. Окрім сольних номерів, розмов них діалогів і масових сцен зі співом і танцями, у мюзиклі застосовуються клоунада й циркові трюки, різноманітні сценічні ефекти. При цьому вокальне виконання тяжіє до естрадного, а не до оперного.

Мюзикл – музично-театральний жанр, у якому поєднуються виражальні можливості драматичного, музичного, хореографічного, естрадного мистецтв.

Пригадайте мюзикл “Звуки музики”, який ви слухали в п’ятому класі. Хто автор цього твору? Яка музика звучить у кінофільмі?

Мюзикл зародився у США в першій половині XX ст., згодом поширився країнами Європи. Жанр мюзиклу – ровесник кіномистецтва, тому й не дивно, що ці твори часто екранізували. Чимало мюзиклів композитори створювали саме для кіно, а не для постановки на сцені. Так, ГеннадійГладков написав музику для мюзиклу “Бременські музиканти” – мультиплікаційного фільму, який захоплює глядачів уже понад 40 років.

 МУЗИЧНІ ЖАНРИ В ТЕАТРІ ТА КІНО

Я у світі музики: сприймаю, розумію

Геннадій Гладков, музичні фрагменти мультфільму “Бременські музиканти” (за вибором).

Які ваші враження від мюзиклу? Які музичні засоби використав композитор, щоб передати образи бродячих музикантів? Поміркуйте про значення музики в житті людини.

До кожної кінострічки чи мультфільму створюють спеціальні композиції, які пише один або декілька авторів під керівництвом режисера. Потім їх виконує оркестр чи соліст-інструменталіст, хор або ансамбль. Звукорежисер об’єднує діалоги акторів, музику і звукові ефекти в єдинний загальний запис – музичну доріжку. Вроблений із музичної доріжки, без звукових ефектів і діалогів, запис назрівається саундтреком. Це слово нині вживається на позначення будь-якої композиції з фільму, взятої безпосередньо з кінострічки чи записаної в студії. Чимало молодіжних гуртів здобували визнання шанувальників саме завдяки саундтрекам, написаним ними до популярних фільмів.

Музика в кіно покликана творити атмосферу, відповідну зображеним у фільмі подіям. Які в опері, музика в кінофільмі може виконувати роль тла для монологу або діалогу; в інших місцях з’являтися як музична вставка. Але всі ці форми музичного супроводу фільму несуть потужний емоційний заряд.

Ігор Єфремов, “Пісня про дітей” з кінофільму “Пітер Пен”; Джон Вільямс, “Double Trouble” з кінострічки “Гаррі Поттер і в’язень Азкабану” (за вибором).

 МУЗИЧНІ ЖАНРИ В ТЕАТРІ ТА КІНО

 МУЗИЧНІ ЖАНРИ В ТЕАТРІ ТА КІНО

КРИЛАТІ ГОЙДАЛКИ

(З кінострічки “Пригоди Електроніка”)

Вірші Ю. Ентіна Музика Є. Крилатова

 МУЗИЧНІ ЖАНРИ В ТЕАТРІ ТА КІНО

1. Як чудово погуляти

В парку, де розтанув сніг

І де гойдалки крилаті

Починають свій розбіг!

Хай забуто все на світі –

Серце завмирає вмить:

Тільки небо, тільки вітер,

Тільки радість ждуть мене.

Тільки небо, тільки вітер,

Тільки радість ждуть мене.

Приспів:

До неба я дістати

Бажаю хоч намить.

О, гойдалки крилаті,

Летіть, летіть, летіть!

О, гойдалки крилаті,

Летіть, летіть, летіть!

2. Я ніколи не забуду,

Як дитинство я провів,

Завжди пам’ятати буду

Радість цих веселих днів.

Тільки зараз ми ще діти –

Гратись будем цілий день.

Тільки небо, тільки вітер,

Тільки радість ждуть мене.

Приспів.

 МУЗИЧНІ ЖАНРИ В ТЕАТРІ ТА КІНО

Г. Сілвoнчик. Крилаті гойдалки

Я у світі музики: досліджую, дію

1. У чому виявляються особливості жанру мюзикл?

2. Розкажіть про значення музики в кіно. Наведіть приклади з улюблених фільмів.

3. Перегляньте улюблений мультфільм і дайте оцінку відповідності музики його змісту.

Музичний проект. Створіть розділ шкільної фонотеки, присвячений пісням із мюзиклів і кінофільмів для дітей.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


МУЗИЧНІ ЖАНРИ В ТЕАТРІ ТА КІНО - Музика


МУЗИЧНІ ЖАНРИ В ТЕАТРІ ТА КІНО