Надниркові та статеві залози

Розділ 9 ЕНДОКРИННА РЕГУЛЯЦІЯ ФУНКЦІЙ ОРГАНІЗМУ ЛЮДИНИ

§ 41. Надниркові та статеві залози

Надниркові залози (мал. 41.1)- це парні залози, розташовані над нирками. Вони складаються з двох шарів: зовнішнього (кори) і внутрішнього (мозкової речовини). Клітини кіркового шару продукують гормони, які називають кортикостероїдами. За функцією розрізняють три типи цих речовин: глюкокортикоїди, мінералокортикоїди і статеві кортикоїди. За їх назвами неважко здогадатися, яку функцію виконує кожний з цих видів гормонів. Глюкокортикоїди, зокрема контролюють

концентрацію глюкози в крові й рівень активності імунної системи, мінералокортикоїди регулюють водно – сольовий баланс (див. § 38). Статеві кортикоїди – це такі самі гормони, як і ті, що виробляються статевими залозами, вони також впливають на роботу статевої системи.

Головний глюкокортикоїд – багатофункціональний гормон кортизол. Він діє на клітини як безпосередньо, так і опосередковано, впливаючи на секрецію гормонів іншими залозами. Кортизол активує в клітинах процеси синтезу глюкози з білків, що спричиняє підвищення рівня глюкози в крові. А от дозрівання Т – і В-лімфоцитів у тимусі

і лімфоїдній тканині цей гормон може пригнічувати, що гальмує імунні реакції. Надлишок кортизолу в організмі призводить до атрофії м’язів, ожиріння, підвищення артеріального тиску, утруднює загоєння ран. За нестачі кортизолу виникають набряки, м’язова слабкість, іноді підсилюється пігментація шкіри.

Клітини мозкової речовини надниркових залоз синтезують адреналін та норадреналін. Ці речовини виробляють і деякі нейрони. У нервовій системі адреналін і норадреналін працюють як медіатори (див. § 8). У системі гуморальної регуляції вони виконують функцію гормонів.

 Надниркові та статеві залози

Мал. 41.1. Будова надниркових залоз:

1 – нирка; 2 – надниркова залоза; 3 – кора; 4 – мозкова речовина

Адреналін і норадреналін, впливаючи на метаболізм клітин печінки, підвищують рівень глюкози в крові, сприяють розщепленню жирів у клітинах жирової тканини. У такий спосіб вони стимулюють енергетичний обмін, і як наслідок, підсилюють роботу серця та скелетних м’язів, збільшують глибину дихання, підвищують температуру тіла, стимулюють фізичну та розумову активність людини. Тому вироблення цих гормонів зростає, коли організм потрапляє в критичну ситуацію, яка вимагає негайних реакцій, а також під час різкого збільшення фізичного і психічного навантаження.

Статеві залози. Кожен знає, що чоловіки відрізняються від жінок. Які речовини відповідають за прояви мужності або жіночності в нашому організмі?

Усі залози внутрішньої секреції в чоловіків і жінок однакові, виняток становлять лише статеві залози – сім’яники (яєчка) в чоловіків і яєчники в жінок. Вони мають складну будову і виконують кілька функцій: у них утворюються статеві клітини, а також містяться залозисті клітини, які синтезують статеві гормони.

Розрізняють два типи статевих гормонів – андрогени і естрогени. Вони виробляються в корі надниркових залоз та статевих залозах і чоловіка, і жінки. Проте в чоловіка синтезується більше андрогенів, тому їх називають чоловічими статевими гормонами. У жінки виробляється більше естрогенів, їх назва – жіночі статеві гормони. Основним чоловічим статевим гормоном є тестостерон, а основними жіночими – естрадіол і прогестерон.

Зачатки статевих залоз (сім’яників у чоловічому ембріоні і яєчників – у жіночому) утворюються рано – на другому місяці розвитку. Так починається формування первинних статевих ознак – статевих органів. У чоловічому ембріоні їх утворення продовжується під впливом андрогенів, які продукуються сім’яниками. Із завершенням ембріонального розвитку секреція статевих гормонів у сім’яниках хлопчиків різко зменшується і поновлюється лише під час статевого дозрівання.

Формування жіночих статевих органів відбувається за вродженою програмою клітин, що спеціалізуються, і не потребує впливу гормонів яєчників. Лише під час статевого дозрівання яєчники дівчаток починають уперше продукувати гормони.

Статеві гормони в підлітковому віці регулюють розвиток організму, впливають на дозрівання статевих органів, утворення гамет, по яву вторинних статевих ознак, які визначають певні відмінності в зовнішності чоловіка й жінки. Гормони управляють менструальним циклом, протіканням вагітності й пологів у жінок.

Від дії андрогенів та естрогенів залежить і ріст організму. Наприкінці періоду статевого дозрівання під їх впливом практично зупиняється зростання кісткової тканини в довжину, оскільки статеві

Гормони послаблюють вироблення гормону росту. За нестачі андрогенів гормон росту продовжує впливати на ріст кісток. Це призводить до акромегалії – непропорційного збільшення розмірів нижньої щелепи, кистей і стоп.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Надниркові та статеві залози - Біологія


Надниркові та статеві залози