Напад Німеччини на СРСР

Тема 1. ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА. СВІТ ПІСЛЯ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ

§2. Воєнні дії в 1941-1942 Pp .

2. Напад Німеччини на СРСР.

22 червня 1941 р. гітлерівська Німеччина напала на Радянський Союз. Її війська одночасно перетнули державний кордон СРСР – від Льодовитого океану до Чорного моря – і розпочали наступ у глиб його території. Союзниками Німеччини виступили Фінляндія, Угорщина, Румунія та Італія. Розпочалася Велика Вітчизняна війна.

Погляд учасника подій

З книжки “Війна в Росії” німецького генерал-майора ляд Е. фон Бутлара

На

літо 1940 р. в Гітлера визрів план воєнного нападу па Росію, який суперечив не лише попереднім поглядам фюрера, коли він уважав боротьбу на два фронти смертельно небезпечною для Німеччини й тому поспішив підписати пакт про ненапад із Радянським Союзом напередодні свого нападу на Польщу, а й поглядам більшості його помічників. Причини, які спонукали Гітлера змінити свої погляди, обумовлені різними чинниками політичного, економічного, ідеологічного і військового характеру. “Російський сфінкс” з його силами, які важко було визначити, з його планами, які важко розгадати, з його небезпечною ідеологією
впливав на Гітлера гнітюче і заважав йому. Він сподівався розгромити СРСР протягом швидкоплинної військової кампанії та показати світу примарність міцності радянської держави та її світогляду.

Гітлерівське командування зосередило проти СРСР більшу частину своїх сил, озброєння та військової техніки (до 5,5 мли солдатів і офіцерів Німеччини та країн-сателітів) – 190 дивізій розмістились уздовж усієї лінії фронту. їх повинні були підтримувати чотири з п’яти флотів німецьких військово-повітряних сил.

Радянські війська, зосереджені в західних прикордонних округах, складалися зі 170 дивізій і налічували майже 2,7 млн бійців і командирів. Дивізії не були повністю вкомплектовані людьми, озброєнням і військовою технікою. Тому на основних напрямах наступу ворог забезпечив собі значну перевагу.

Уранці 22 червня гітлерівська авіація розпочала бомбардування радянських військових аеродромів і важливих стратегічних міст. Раптовість нападу дала ворогові можливість знищити в перший день війни 66 аеродромів і 1201 літак.

Перші удари нацистів прийняли радянські прикордонники. Незважаючи на чисельну перевагу ворожих сил, вони показали приклади героїзму та мужності. Навіки ввійшли в історію Великої Вітчизняної війни подвиги бійців прикордонної застави лейтенанта Лопатіна, 90-го Володимир-Волинського загону прикордонників, воїнів фортеці м. Бреста. На деяких напрямах радянські війська навіть перехопили стратегічну ініціативу та перейшли в наступ, зокрема вибили ворога з Перемишля й утримували це місто протягом 5 днів. Однак, незважаючи на героїчний опір Червоної армії, тільки протягом першого дня ворог просунувся на 30-50 км у глиб радянської території.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Напад Німеччини на СРСР - Історія


Напад Німеччини на СРСР