Написання

МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ

ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА: ДІЄПРИКМЕТНИК

& 18 Написання – н – у Дієприкметниках та – нн – у прикметниках дієприкметникового походження

У дієприкметниках, утворених за допомогою суфіксів – н-, – єн – (-єн-), пишемо одну букву н: зроблений, посаджений, принесений, розлінієний, сказаний, мальований, омріяний

У прикметниках дієприкметникового походження наголошені суфікси – анн – (-янн-), – енн – (-єни-) пишемо з двома буквами н: невблаганний, несказанний, нездоланний,

невпізнанний, недоторканний ненастанний, нездійсненний, неоціненний, незліченний, нескінченний

151

Спишіть вірш М. Вінграновського. Підкресліть дієприкметники. Поясніть правопис виділених дієприкметників.

На вікна вився виноград зелений,

Немов землі несказані думки.

Дуби гойдались, і тремтіли клени,

Вгорнувши небо в стомлені гілки.

А поза тином, вибитим вітрами,

Жили шляхи, і села, і міста.

Жили народи, вгорнуті віками, –

І кожен вік до ста літ доростав…

152

Утворіть дієприкметники минулого часу доконаного виду від поданих дієслів. Запишіть

їх. Поясніть правопис.

Побороти, робити, плести, носити, усвідомлювати, одягати, берегти.

153

Спишіть текст, розкриваючи дужки.

Вона досконало-вишука(н, нн)а й коштовно-прекрасна… Вона вся з гомону полів, лісів, морів, отчої землі, мережа(н, нн)а сходом і заходом сонця, гаптова(н, нн)а сяйвом місяця, зірок і перетка(н, нн)а калиною, барвінком і вишневим цвітом… Вона вся з тучі й грому, як з води і роси – така українська мова. Ніжна й тендітна, а міцніша броньова(н, нн)ої броні, бо єднає дух і тіло… (Б. Харчук).

154

Спишіть строфу вірша М. Вінграновського, добираючи з дужок епітет, ужитий автором. (Увага! Ужиті епітети – це дієприкметники із суфіксом – єн-).

Зіходить ніч на (тихий, затихлий, витишений) сад…

Глибокий вересень шумить крилом качиним,

І за вікном, у листолет (відкритим, відчиненим, закритим), –

Червоних зір червоний зорепад.

155

1. Прочитайте текст. Випишіть дієприкметники.

Висловлена колись Антуаном де Сент-Екзюпері думка про те, що “усі ми родом з дитинства”, стала загальновідомим афоризмом. Справді, усі ми пам’ятаємо тепло маминих рук, розказані на ніч бабусині казки, татові жарти та сімейні свята. Прищеплені в сім’ї цінності, набуті звички значною мірою визначають життєвий шлях людини.

Пригадаймо дитинство Лесі Українки. Її вроджений талант розвивали батьки, залюблені в українську народну культуру. За написаними Лесею сценаріями відбувалися родинні фольклорні вечори. Мати Лесі, письменниця Олена Пчілка, готувала дочку до літературної праці. Перший надрукований вірш Лесі Українки був святом для всієї родини.

Уславлений український поет Максим Рильський увібрав найкращі риси вдачі своїх батьків. Його дитинство минало серед прочитаних із татом книжок, проспіваних із мамою пісень, мальовничих краєвидів та сільського оточення. Передані батьками почуття власної гідності й віри в себе, поєднані зі скромністю, Максим проніс через усе життя. Уведений батьком у розкішний світ гегелівської України, майбутній поет глибоко відчував красу рідного краю.

2. Назвіть дієслова, від яких утворено виписані дієприкметники.

156

Зверніть увагу, як формулюються у цьому підручнику завдання вправ. Випишіть із формулювань десять словосполучень із дієприкметниками минулого часу доконаного виду. Позначте в дієприкметниках суфікси.

Добірні зерна мови

Гарна як писанка – гарна на вроду, вродлива.

Дмитрик. Про красу дівчат є багато усталених порівнянь: як писанка, як маківка, як калина, як ягідка, як зірка.

Яся. Але чому як писанка?

Бабуся. На Великдень розписують, розмальовують писанки. Візерунки добирають найрізноманітніші, барвисті, яскраві. Писанками прикрашають оселю, ними милуються. Так задивляються й на гарну дівчину. Але з писанкою порівнюють не тільки гарну дівчину.

Дмитрик. Я згадав: Тарас Шевченко порівнював із писанкою красу українського села:

Село на нашій Україні –

Неначе писанка село,

Зеленим гаєм поросло…

 Написання

Мудре слово

– Не вимагай від рідних неможливого (В. Сухомлинський).

– Серце матері – безодня, на глибині якої завжди знайдете прощення (О. де Бальзак).

– Любов до Батьківщини починається з любові до матері. А людина починається зі ставлення до матері (Ю. Яковлев).

157

Складіть твір (сім-вісім речень) про ваші стосунки з родиною, користуючись поданими словосполученнями з дієприкметниками.

Прищеплений у дитинстві, вихований батьками, націлений на успіх, підтриманий родиною, захищений дорослими, усвідомлений вибір.

158

Випишіть словосполучення з дієприкметниками. Назвіть дієслова, від яких утворено дієприкметники.

1. Мов тихий дзвін гірського кришталю, несказане лишилось несказанним. 2. Може, це вже через тисячу літ – я і не я вже, розбуджена в генах, тут на землі я шукаю хоч слід роду мого у плачах і легендах! 3. Отут я стою під замисленим небом на чорних вітрах світових веремій, і в сутичці вічній святого з ганебним світлішає розум зацькований мій. 4. Чуєш, роде мій, мій ріднесенький, хоч би вийшов хто хоч однесенький! Що ж це двері всі позамикані? Чи приїхали ж ми некликані? 5. Може, десь є лотоси і гінкго, тихі ріки і рожева даль – у краю неляканих фламінго, де росте неламаний мигдаль (Л. Костенко).

159

Прочитайте текст. Складіть речення зі словами освітлений, освічений.

Слово освітлений – дієприкметник. Означає якість предмета за дією “освітлювати”, тобто на предмет падає світло, і він стає видимим: Освітлена місяцем шхуна стояла непорушно на водній поверхні (М. Трублаїні).

Слово освічений – прикметник. Означає “культурний; який має освіту”: А хіба творці дум XVII століття не були освіченими для свого часу людьми? (М. Рильський).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)


Написання - Українська мова


Написання