НАРКОТИЧНА ЗАЛЕЖНІСТЬ

4 Соціальна складова здоров’я

СОЦІАЛЬНІ ЧИННИКИ ЗДОРОВ’Я

&27. НАРКОТИЧНА ЗАЛЕЖНІСТЬ

Дізнаєшся, що таке наркотична залежність; які ознаки наркотичної залежності; як надати допомогу при отруєнні наркотиками

Пригадай

Чому куріння та вживання алкогольних напоїв призводять до залежності?

Ти дорослішаєш і коло твоїх знайомих розширюється. Серед друзів і приятелів можуть бути підлітки, які вживають психоактивні речовини. Ти маєш уміти розпізнавати тих, хто вживає наркотики.

Ознаки вживання наркотиків

Різка зміна настрою та поведінки – від збудження до сонливості

❖ Сліди від ін’єкцій, особливо на передпліччі

❖ Шкіра дуже бліда або червона, іноді сіруватого відтінку

❖ Зіниці дуже розширені або звужені до розміру сірникової головки

❖ Специфічний запах з рота, часте облизування губ

❖ Неадекватна поведінка, невпевнена хода

Слід пам’ятати, що ці ознаки не завжди є доказом того, що людина вживає наркотики. Однак, якщо в компанії помітиш підлітка, який має кілька із зазначених ознак, виникає підозра. Порадься щодо цього з тими, кому довіряєш. Можливо, твій ровесник потребує

підтримки та допомоги, але сам не наважується звернутися по неї. Разом ви можете спробувати допомогти однолітку позбутися шкідливої звички вживати наркотики.

Вживання наркотиків, крім згубної дії на організм, небезпечне ще й тому, що швидко призводить до залежності. Розрізняють фізичну і психологічну залежність.

Фізична залежність виникає, коли людина звикає до наркотику й відчуває постійну потребу в ньому. Коли залежна людина припиняє вживати наркотичну речовину, виникає важкий фізичний стан, який в народі називають “ломкою”. Це можуть бути болі в м’язах, судоми, пронос, чхання, сльозотеча, підвищена температура тіла. Водночас прискорюється серцебиття, з’являється нудота чи блювота, знижується артеріальний тиск, можуть посиніти кінцівки. Людина не може спати та їсти. Якщо не надати медичну допомогу, людина в такому стані може навіть померти. Щоб вийти з такого стану або полегшити його, людина щоразу вживає все більшу дозу наркотичної речовини. Потяг до вживання наркотику при фізичній залежності стає непереборним, і людина не може без нього обійтися. Щоб придбати чергову дозу, залежна людина згодна заплатити будь-які гроші чи навіть скоїти кримінальний злочин.

Психологічна залежність виявляється в тому, що людина втрачає цікавість до всього, що не пов’язано зі згубною звичкою. Зникає бажання вчитися, працювати, читати, дивитися телевізор, займатися спортом, спілкуватися з близькими та друзями. Знижується працездатність. Усі думки та зусилля спрямовані тільки на те, щоб придбати наркотичну речовину. Людина стає

Дратівливою, у неї постійно пригнічений настрій. Бажання вжити наркотик стає нав’язливим. Так людина намагається штучно поліпшити власний настрій, позбутися негативних емоцій. Відчуття після вживання наркотичної речовини поступово замінюють інші позитивні емоції.

На відміну від фізичної, психологічна залежність зберігається роками. Тому дуже важко позбутися звички вживати наркотики.

Вживання наркотиків отруює організм. Спочатку організм людини реагує на наркотичну речовину, як на отруту. Виникає головний біль, запаморочення голови, нудота, блювота. Якщо продовжувати вживати наркотик, захисні реакції організму стають слабші та поступово зникають. Тому для досягнення наркотичного ефекту людина змушена щоразу збільшувати дозу. Із часом вживання наркотику стає необхідністю, виникає наркотична залежність.

Ознаки наркотичної залежності

❖ Погіршення стану здоров’я, швидка втомлюваність

❖ Порушення сну й апетиту, виникнення сильної спраги

❖ Порушення пам’яті, уваги, мовлення

❖ Байдужість, втрата інтересу до всього, що раніше цікавило

❖ Дратівливість, нетерпимість, інколи плаксивість, часто агресивність

❖ Відчуженість від колишніх друзів і близьких

❖ Поява друзів, які вживають психоактивні речовини

❖ Наявність шприців, голок, ампул або флаконів, пластикових пакетів від речовин з різким запахом, упаковок від пігулок

❖ Брехливість, скритність

❖ Крадіжки або вимагання грошей і речей

❖ Потреба вживати щоразу більшу дозу

Людина, яка вживає наркотики, може перевищити дозу речовини. Передозування спричиняє важке отруєння.

Ознаки передозування наркотиками

❖ Утруднене дихання, асфіксія

❖ Сповільнення або різке прискорення частоти пульсу

❖ Звуження або розширення зіниць

❖ Відсутність реакції на зовнішні подразники

❖ Бліда шкіра, озноб, пітливість

❖ Синюшність слизової оболонки порожнини рота

❖ Збудження або різка слабкість, сонливість

❖ Блювання

❖ Галюцинації (людина бачить чи чує те, чого немає насправді)

❖ Непритомність

Передозування загрожує здоров’ю і життю наркозалежної людини. Такий стан призводить до зупинки серця, припинення дихання. Якщо вчасно не допомогти, людина може померти.

Якщо ти станеш свідком такої ситуації, не залишай людину без допомоги:

– негайно виклич “швидку допомогу”, поклич на допомогу дорослих;

– якщо постраждалий притомний, перевір, чи реагує він на твої слова;

– дай постраждалому понюхати нашатирний спирт на ватці. Якщо немає спирту, розітри мочки вух. Такі дії запобігають непритомності;

– щоб уникнути асфіксії, поклади постраждалого на бік;

– у разі потреби промий постраждалому шлунок підсоленою кип’яченою водою;

– стеж за диханням і пульсом постраждалого. Якщо дихання дуже уповільнилося або припинилося, потрібно негайно робити штучне дихання;

– залишайся поруч із постраждалим до приїзду лікарів.

Наркотичної залежності можна позбутися. Наркозалежна людина має зрозуміти, що їй потрібно лікуватися. Відомо, що раніше звернеться хворий по допомогу до лікарів, то швидше позбудеться залежності. Це має бути усвідомлений вибір життя, вільного від наркотиків. Близькі та друзі мають підтримати таке бажання хворої людини й допомогти їй пройти курс лікування. В Україні від алкогольної та наркотичної залежності в державних медичних закладах лікують безкоштовно.

У всіх країнах світу зберігання, перевезення, розповсюдження і вживання наркотиків карається за законом. За Кримінальним кодексом України передбачено відповідальність (ув’язнення) за:

❖ незаконне виробництво, зберігання, перевезення, пересилання і збут та придбання наркотиків (від 3 до 12 років);

❖ за вживання наркотиків у публічних місцях (до 5 років);

❖ незаконне введення в організм (від 2 до 12 років);

❖ за розповсюдження наркотичних речовин і заохочування громадян до їх вживання (до 12 років).

Кримінальна відповідальність за деякі злочини, пов’язані з наркотиками, настає з 14 років.

Ти знаєш, що дія психоактивних речовин дуже небезпечна для росту й розвитку підлітка. Пам’ятай, можна смертельно отруїтися навіть від першого вживання наркотику. Тому правильне рішення – рішуче відмовитися від вживання наркотику чи іншої психоактивної речовини. Однак сказати “ні” не завжди просто. Люди, які пропонують вжити наркотики, зазвичай говорять, що наркотики вживають відомі люди. Проте вони приховують, скільки талановитих наркозалежних людей втратили

Популярність, здоров’я і навіть життя. Тобі кажуть, що коли вживатимеш психоактивні речовини, позбудешся проблем, почуватимешся вільним і незалежним. Насправді вживання наркотику спричиняє проблеми зі здоров’ям, перетворює життя на залежне від наркотичної речовини. Тебе запевняють, що вжити наркотик один раз безпечно для здоров’я, можна завжди відмовитися від вживання. Але відмовитися краще всього один раз, коли тобі вперше пропонують вжити будь-яку психоактивну речовину. Тебе переконуватимуть, з тебе глузуватимуть, чи навіть погрожуватимуть тобі. Варіантів умовляння може бути безліч. Але хоч як тебе вмовляли б, твоя відмова має бути рішучою і категоричною. Не ухиляйся та не зволікай з переконливою відповіддю. Скористайся навичками ефективної відмови, яких набув у 6 класі.

Щоб зберегти здоров’я і життя, учися відмовлятися від небезпечних пропозицій.

Висновок

Вживання наркотиків швидко призводить до фізичної та психологічної залежності. Навіть перша спроба вжити наркотичну речовину може спричинити смертельне отруєння. У разі появи ознак наркотичної залежності потрібно звернутися по допомогу до лікарів. Держава встановлює кримінальну відповідальність за розповсюдження і вживання наркотиків. Щоб убезпечитися від вживання наркотиків, потрібно вміти рішуче відмовлятися від небезпечних пропозицій вжити наркотик.

Завдання

До чого призводить вживання наркотиків? Назви ознаки фізичної та психологічної залежності від вживання наркотичних речовин. Чим залежність небезпечна для здоров’я підлітків? За якими ознаками можна розпізнати людину, яка вживає наркотики? Як виникає залежність людини від вживання наркотичної речовини? Що трапляється з людиною в разі передозування наркотиків? Яку допомогу можеш надати людині, яка отруїлася наркотиками? Які заходи вживає держава для запобігання розповсюдженню та вживанню наркотиків? Як вважаєш, чи може людина самостійно відмовитися від звички вживати наркотик? Обгрунтуй відповідь. Чому важливо вміти рішуче відмовитися від пропозиції вжити наркотик?

Попрацюйте в парі або групі

Розгляньте малюнки. Обговоріть, яка відповідальність передбачена Кримінальним кодексом України для людей у наведених ситуаціях.

Моделюй – набувай життєвих навичок

Розглянь малюнки. Як підліткам відмовитися від пропозиції вжити психо – активні речовини в кожній ситуації? Які навички застосувати? Створи антитютюнову, антиалкогольну, антинаркотичну рекламу. Презентуй її в класі. Візьми участь у конкурсі на найкращу рекламу.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)


НАРКОТИЧНА ЗАЛЕЖНІСТЬ - Валеологія


НАРКОТИЧНА ЗАЛЕЖНІСТЬ