НАУЧІННЯ ТВАРИН

ТЕМА 3 ПОВЕДІНКА ТВАРИН

Научіння – це видозміна поведінки, яка виникає в результаті індивідуального досвіду.

Дональд Дьюсбері

&50. НАУЧІННЯ ТВАРИН

Основне поняття: НАУЧІННЯ

Пригадайте! Що таке інстинкти?

Поміркуйте

І. Акімушкін у своїй книзі “Проблеми етології” наводить такий приклад: “Науковці пропонували в їжу актиніям неїстівні шматочки фільтрувального паперу, торкаючись ними щупалець. Спочатку актинії жадібно хапали папір і спрямовували до рота, але дуже швидко викидали його назовні. Але вже через

пять днів міцно засвоїли, що це частування в їжу не годиться, і більше його не брали. Набута навичка зберігається в їх пам’яті від шести до десяти днів. Згодом вони знову піддавалися обману, але тепер негативне ставлення до паперу формувалося набагато раніше, ніж на початку дослідів”. Що ж таке научіння?

 НАУЧІННЯ ТВАРИН

Іл. 201. Кораловий поліп актинія кінська

ЗМІСТ

Чим відрізняється научіння від інстинктивної поведінки?

Термін “научіння” запровадив в етології Е.-Л. Торндайк. Щоб зрозуміти сутність научіння, розглянемо опис одного простого досліду з молюском Аплізія

(морський заєць). Його провів лауреат Нобелівської премії з фізіології та медицини Е. Кандель, щоб довести наявність научіння в безхребетних тварин.

На тілі молюска є трубка-сифон, через яку надходить вода і спрямовується на зябра. Якщо доторкнутися до цієї трубки, в аплізії спостерігається захисна вроджена реакція: втягування і сифона, і зябер, розташованих усередині тіла в мантійній порожнині. Але якщо здійснювати впливи струменем води чи дотиком скляної палички до сифона багато разів підряд з однаковою силою, то аплізія буде втягувати зябра й сифон усе слабше, а потім зовсім перестане реагувати на ці дотики. У різних особин кількість дотиків і сила втягування були різними, але сама реакція спостерігалася в усіх піддослідних тварин.

Що ж відбулося? Спостерігаємо научіння у його найпростішій формі – у формі звикання. Якщо порівняти цю захисну реакцію аплізії з тією, що спостерігалася до механічного впливу, то ми зрозуміємо, що відбулася видозміна поведінки молюска. Научіння буде забезпечувати прояви поведінки з такими особливостями: набутий характер, індивідуальність, стійкість, спрямованість на умови, що швидко змінюються.

 НАУЧІННЯ ТВАРИН

Iл. 202. Морський заєць

Отже, НАУЧІННЯ – відносно стійка зміна поведінки, що виникає впродовж життя особини й забезпечує пристосованість до мінливих умов середовища.

Які особливості різних видів научіння у тварин?

Научіння тварин може мати різні види: звикання, наслідування (соціальне научіння), закарбування, научіння шляхом спроб та помилок, осяяння, вироблення умовних рефлексів та ін.

Звикання – вид научіння тварин, коли відбувається послаблення природженої захисної поведінкової реакції при багаторазовому повторенні стимулу. Завдяки такому научінню тварини не витрачають енергію на ті подразники, які є нейтральними і не становлять загрози для їхнього життя. Тепер ви розумієте, чому шпаки перестають боятися нерухомого опудала, яке господарі вивісили на черешні, щоб зберегти врожай.

Наслідування – вид научіння тварин, коли молода особина копіює поведінку дорослих. Таке научіння особливо поширене серед співочих птахів та ссавців. Відомим є такий приклад. Японських макак підгодовували бульбами солодкої картоплі. Одного разу 16-місячня самка замість того, щоб витерти бульбу від піску лапами, як це робили інші, випадково помила її у воді. Згодом вона це вже робила постійно, а через 9 років так робили вже 70% мавп із її групи.

Закарбування (імпринтинг) – вид научіння тварин, коли після народження особини в її пам’яті фіксуються окремі ознаки вперше побачених рухомих об’єктів.

Цей вид научіння здійснюється швидко, запам’ятоване зберігається тривалий час і не змінюється впродовж життя. Так, новонароджені гусенята першою бачать дорослу гуску, яка є їхньою матір’ю. Але нею може стати й будь-який рухомий об’єкт (людина, собака, кішка), який гусенята побачать у перші години після вилуплення з яйця.

Научіння шляхом спроб та помилок – вид научіння тварин, коли особина випадково виходить на реакцію, яка відповідає стимулу. Цей зв’язок стимулу з реакцією викликає задоволення та зміцнюється. Так, золотим рибкам після того, як вони проплили лабіринт, давали їжу. Рибки це засвоїли і з кожним разом пропливали цю відстань швидше.

 НАУЧІННЯ ТВАРИН

Іл. 203. Японська макака з бананом

 НАУЧІННЯ ТВАРИН

Іл. 204. Домашня гуска з гусенятами

Осяяння (інсайт ) – вид научіння тварин, суть якого полягає в раптовому розумінні знаходження розв’язку якоїсь ситуації. Термін увів В. Келлер, дослідивши розумову діяльність шимпанзе. Коли високо підвішували банани й клали поряд кілька ящиків, мавпа після певного періоду “роздумів” ставила ящик на ящик, і вилізши на них, діставала банани. Проявів поведінки тварин, що є результатом такого научіння, сьогодні відомо вже багато. Так, ворони кидають з висоти горіхи під колеса автомобілів, співочий дрізд каменем розбиває черепашки молюсків тощо.

Вироблення умовного рефлексу (класичне обумовлення) – вид научіння тварин, під час якого виробляється поведінкова реакція не лише на безумовний життєво важливий подразник, але й на поєднаний з ним умовний подразник. Так, у собак виробляються певні реакції на звукові сигнали, підкріплені їжею.

Отже, різні види научіння забезпечують появу змін у поведінці у відповідь на зміни умов існування.

 НАУЧІННЯ ТВАРИН

Іл. 205. Досліди Келлера з шимпанзе

Як здійснюється научіння у тварин?

Існування й виникнення поведінкових реакцій залежить від пам’яті, що здійснює запам’ятовування, зберігання та відтворення досвіду. Розрізняють минулий досвід, накопичений попередніми поколіннями й отриманий у спадок від батьків, та індивідуальний досвід, набутий упродовж життя завдяки научінню. Тому в тварин виділяють два різновиди пам’яті – генетичну та механічну. Якщо остання виявляється у формі здібностей до научіння та придбання життєвого досвіду, то генетична пам’ять проявляється через генетичну спадкову інформацію, що передається з покоління в покоління. Пам’ять є в усіх живих істот, але найбільш високого рівня вона досягає в ссавців.

Научіння тварин здійснюється переважно на вроджених інстинктивних реакціях й полягає в їх зміні для більшої відповідності умовам існування. Таким чином, у кожному випадку научіння формується поведінковий акт, що містить вроджені й набуті поведінкові реакції. Так, птахи-альтаночники свій минулий досвід із будівництва альтанки доповнюють набутим досвідом з використання синіх пластикових речей людини для”декору” споруд із метою приваблювання уваги самок.

Здатність до научіння властива всім тваринам, але в різних видів і в різних умовах здійснюється по-різному. Так, у гідри набуті реакції будуть набагато простішими, аніж у ссавців.

Отже, научіння тварин пов’язане з процесами пам’яті та природженими поведінковими реакціями.

 НАУЧІННЯ ТВАРИН

Іл. 206. Птах-альтаночник

ДІЯЛЬНІСТЬ

Навчаємося пізнавати

Міні-проект “ЯК ВЧАТЬСЯ ПТАШЕНЯТА?”

Пташенята, ще в яйці розпізнають голоси батьків. Інші необхідні для життя навички вони набувають після появи на світ. Які види научіння використовують пташенята, щоб навчитися літати, плавати, співати та здобувати їжу?

 НАУЧІННЯ ТВАРИН

Іл. 207. Прояви набутої поведінки птахів

Біологія + Екологія життя

Мешканці одного з британських містечок уперше помітили синиць блакитних, які розколупували воскові кришечки на щойно доста вчених пляшках із молоком і ласували вершками, що зібралися на поверхні молока. Упродовж 20 років вивчення такої невластивої для птахів поведінки, учені з’ясували, що вона поступово ширилася серед синиць усього Сполученого Королівства. Зграї синиць блакитних “переслідували” місцевих перевізників молока. Не заважала синицям і алюмінієва фольга, якою почали закорковувати молочні пляшки. Синиці проштрикували її своїми гострими дзьобиками. Поясніть, як відбулося научіння у цих синиць.

 НАУЧІННЯ ТВАРИН

Біологія + Присадибне господарство

Як тільки в саду дозріває перший урожай ягід, на бенкет злітаються горобці, шпаки, ворони, зозулі та ін. Тому господарі різними способами намагаються вигнати непрошених гостей і ставлять симпатичне городнє опудало. Застосуйте знання про научіння тварин і запропонуйте модель опудала, яке ефективно відлякуватиме птахів. Які особливості научіння треба враховувати обов’язково при створенні відлякуючих конструкцій для птахів?

 НАУЧІННЯ ТВАРИН

РЕЗУЛЬТАТ

Оцінка

Запитання для самоконтролю

1-6

1. Що таке научіння? 2. Назвіть основні особливості научіння. 3. Назвіть основні види научіння у тварин. 4. Що таке звикання? 5. Які види пам’яті є у тварин? б. Що є основою для набутих поведінкових реакцій?

7-9

7. У чому відмінність між научінням та інстинктивною поведінкою? 8. Які особливості рівних видів научіння у тварин? 9. Як здійснюється научіння у тварин?

10-12

10. Які види научіння використовуються пташенятами для навчання?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,67 out of 5)


НАУЧІННЯ ТВАРИН - Біологія


НАУЧІННЯ ТВАРИН